K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Na turnaji Euro Mini Champs ve Francii nejlépe zahrál Šimon Bělík


Ve dnech 26. – 28. srpna 2016 se ve Francii v Schiltigheimu (předměstí Štrasbourgu) uskutečnil  12.ročník „neoficiálního mistrovství Evropy  mladšího žactva“ Eurominichamps 2016. Letošního ročníku se zúčastnilo 382 účastníků z 33 zemí.

Stejně jako v předchozích letech nechyběla ani výprava reprezentace České republiky ve složení: žákyně, ročník narození 2004: Barbora Březinová (SK Frýdlant nad Ostravicí), Nela Hanáková (TJ Sokol Vsetín), Patricie Segetová (TJ Sokol Děhylov), žákyně 2005: Monika Pařízková (SKST Liberec), Helenka Sommerová (SK DDM Kotlářka Praha), žáci 2004: Šimon Bělík (TJ Ostrava KST), Ondřej Květon (TJ Jiskra Domažlice), Filip Karel (TJ SB Světlá nad Sázavou), žáci 2005: Daniel Košťál (SKST Baník Havířov), Matyáš Lebeda (TJ Sokol PP Hradec Králové 2). Trenéři: Pavel Steffek, Martin Pytlík, Janko Medvecký, Martin Linert.

Spolecne foto ucastniku kempu

Společné foto účastniků kempu

Česká výprava dorazila do Štrasbourgu již 18.srpna a mladí hráči a hráčky se zúčastnili ve sportovním centru regionu Alsaska přípravného kempu spolu s výpravami Francie, Belgie a Německa. Tréninkový kemp probíhal pod vedením francouzských trenérů z celostátního programu vyhledávání talentů Damiena Loiseau, Stéphane Huclieze, Guillaume Simonina a Jérome Richerta.

Samotný turnaj Eurominichamps má náročný kvalifikační klíč, kdy v kategorii chlapců byla kvalifikace hrána ve čtyřech stupních, vždy ve skupinách, a to první a druhý stupeň ve čtyřčlenných skupinách, kdy hráči na 1. – 3.místě postoupili do dalšího stupně a třetí a čtvrtý stupeň ve tříčlenných skupinách, kdy hráči na 1. a 2.místě postoupili do dalšího stupně. V kategorii děvčat byla kvalifikace hrána ve třech stupních, též ve skupinách, a to první stupeň ve čtyřčlenných skupinách, kdy hráčky na 1. – 3.místě postoupily do dalšího stupně a druhý a třetí stupeň ve tříčlenných skupinách, kdy hráčky na 1. a 2.místě postoupily do dalšího stupně. Z kvalifikace postupovalo do hlavní soutěže v každé kategorii 32 hráčů a hráček, kteří dále hráli progresivním k.o. systémem o konečné umístění. Ostatní hráči a hráčky byli postupně zařazováni do soutěže útěchy, která byla hrána též v několika stupních, kdy nejlepších osm hráčů a hráček dohrávalo též o konečné umístění.

Do závěrečného nedělního programu o konečné umístění v hlavní soutěži i v soutěži útěchy se nakonec probojovala pětice českých hráčů a hráček. V kategorii žákyň ročníku 2004 se sice Nela Hanáková neprobojovala do hlavní soutěže, přestože v průběhu kvalifikace např. vedla s celkově dvacátou Litevkou Šišanovaite 2:0 na sety a 6:2 a měla i několik mečbolů, čímž přišla o lepší nasazení do dalšího stupně. Nela si vše vynahradila v soutěži útěchy, kdy prohrála pouze v semifinále s Němkou Pranjkovic a obsadila tak pěkné 3.místo, za což obdržela bronzovou medaili z rukou čtvrtého hráče LOH v Riu Vladimíra Samsonova. Ve stejné kategorii postoupila do hlavní soutěže Barbora Březinová, která si stejně jako Nela výrazně vylepšila svůj výsledek z minulého roku a po vítězství 3:2 nad obranářkou Heinenovou z Irska obsadila velmi pěkné 31.místo.

V soutěži žákyň ročníku 2005 a mladších se stejně jako v loňském roce nejvíce dařilo Helence Sommerové, která v průběhu turnaje prohrála pouze jeden zápas. Ten klíčový, v 1. kole hlavní soutěže, kde narazila na pro ni nepříjemnou hráčku Kaimovou z Německa. Prohrála po boji 2:3 a nakonec obsadila výborné 17.místo, čímž si vybojovala účast na říjnovém turnaji Stiga Masters Minimes v belgickém Blegny.

Mezi chlapci ročníku 2004 se v soutěži útěchy tentokrát prosadil Filip Karel, který nepostoupil ze čtvrtého stupně do hlavní soutěže díky dvěma porážkám 9:11 v pátém setu (např. s celkově sedmým Portugalcem Bessou). Filip nalezl v útěše přemožitele pouze ve finále s Francouzem Deleglisem a obsadil tak velmi pěkné 2. místo, a podobně jako Nela přebíral stříbrnou medaili od Vladimíra Samsonova. Šimon Bělík měl před sebou velmi těžký úkol. Obhajoval loňské vítězství, což nikdy není jednoduché. Šimon měl po dvou dnech bilanci 11 vítězství a 0 porážek, ale ve čtvrtfinále bohužel již nestačil na Rumuna Tomicu,se kterým prohrál 1:3 a nakonec obsadil i tak výborné 8.místo.

 

Umístění a bilance českých reprezentantů:

Chlapci 2004: Šimon Bělík 8. v konečném pořadí – 11 vítězství / 3 porážky, Filip Karel 34. – 9 vítězství / 5 porážek, Ondřej Květon 41. – 48. (nepostoupil ze skupiny díky horšímu poměru setů) – 9 vítězství / 3 porážky,

dívky 2004: Barbora Březinová 31. – 5 vítězství / 6 porážek, Nela Hanáková 35. – 5 vítězství / 6 porážek, Patricie Segetová 41. – 48. – 3 vítězství / 6 porážek,

chlapci 2005: Matyáš Lebeda 65. – 72. – 5 vítězství / 6 porážek, Daniel Košťál 73. – 80. – 5 vítězství / 8 porážek,

dívky 2005: Helenka Sommerová 17. – 10 vítězství / 1 porážka, Monika Pařízková 73. -80. – 3 vítězství / 6 porážek.

 

Určitě jsme po loňském vítězství Šimona Bělíka očekávali další atak na medailové pozice, jak u Šimona, tak u Helenky Sommerové. Též jsme očekávali účast více našich hráčů v hlavní soutěži. Na druhou stranu jsme například u děvčat zaznamenali posun, a to jak ve výsledcích, tak co se týká herního projevu. Pro nejmladší účastníky výpravy byla účast na akci velkou zkušeností a doufám též motivačním impulzem do budoucnosti. Co se týká herního projevu našich hráčů, tak stále zaostáváme zejména v kvalitě podání a příjmu podání a v jistotě prvního topspinu. Stále mají naši hráči velké problémy s pohybem. Obecně ve srovnání se zahraničními vrstevníky naši mladí hráči potřebují zvýšit tréninkové objemy, a to jak v oblasti herní, tak kondiční přípravy. Závěrem bych rád poděkoval všem přítomným rodičům a trenérům za jejich pomoc a podporu a všem našim hráčům za jejich výkony a za vzornou reprezentaci České republiky.

Martin Linert

Kompletní výsledky 12. ročníku turnaje Euro Mini Champ’s najdete na:  www.eurominichamps.com