K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Na slovíčko s prezidentem České asociace stolního tenisu


Zbyněk Špaček: "Mám radost z toho, že se turnaje v Olomouci a Praze povedly"

Dvě mezinárodní akce pořádala během jednoho měsíce Česká asociace stolního tenisu: turnaj ITTF World Tour Czech Open v Olomouci a ETTU Junior TOP 10 v Praze. Na obou byl k vidění špičkový stolní tenis a obě byly důkazem, že zkušený tým organizátorů zvládne akce tohoto typu bez chyby připravit. Po skončení turnaje v Praze byla ideální příležitost popovídat si s prezidentem ČAST Zbyňkem Špačkem o tom, co zajímavého přineslo několik posledních měsíců.

Jste rád, že jsou oba velké podniky už za vámi?

Samozřejmě. Mám radost z toho, že se oba turnaje povedly. Měli jsme trochu obavy, že Czech Open byl termínově krátce po olympijských hrách a účast bude slabší. Ale nakonec se do Olomouce sjela docela slušná konkurence. Sportovní úroveň byla vysoká a také z ekonomického hlediska akce dopadla dobře. Druhou velkou akcí byl turnaj TOP 10 juniorů. Praha je letos Evropským hlavním městem sportu, proto jsme se rozhodli požádat o uspořádání tohoto turnaje právě v české metropoli. Byla to perfektní akce, protože v Praze dlouho žádný podobný velký podnik ve stolním tenise nebyl. Mám obrovskou radost z toho, že Tomáš Polanský právě v domácím prostředí vyhrál svoji kategorii. Právě on se stává vzorem pro mladé začínající hráče a hráčky. Na druhé straně je velká škoda, že si do haly nenašlo cestu více diváků. Hlavně z řad mladých hráčů a hráček. Tuto stránku budeme řešit a v budoucnu se na zajištění vyšší návštěvnosti zaměříme mnohem více.

Českému stolnímu tenisu se daří i po sportovní stránce. Tomáš Konečný vyhrál turnaj ITTF World Tour v Bulharsku, v létě junioři a kadeti přivezli hned čtyři medaile z MEJ, Tomáš Polanský vyhrál turnaj TOP10. Jaké jsou podle vás šance na další velké akci ME v Budapešti?

Výsledky, o nichž hovoříte, jsou určitě potěšující. Osobně mám velikou radost z toho, že po loňském propadu se naše mládežnické týmy a jednotlivci úspěšně prezentovali na MEJ v Záhřebu. Družstvo juniorů si zajistilo účast na prosincovém mistrovství světa v Kapském městě, takže tam pojede poměrně početná výprava. Blížící se mistrovství Evropy dospělých bude vrcholem první části letošní sezony a my na ni vysíláme sedm reprezentantů. Nebude startovat Iveta Vacenovská, která stále potřebuje zdravotní přestávku. Nejde ani původně nominovaná úspěšná kadetka Zdena Blašková, pro níž je určitě zajímavější start na turnaji World Cadet Challenge v čínské Šanghaji, kde bude reprezentovat Evropu. Budeme samozřejmě rádi za jakýkoliv úspěch a všichni doufáme, že například v deblových soutěžích by se něco mohlo povést. Důležitou součástí šampionátu je volební kongres ETTU. Moc bych si přál, aby byl opět zvolen do exekutivy ETTU Nikolas Endal. Kandidátů je poměrně dost, ale on určitě bude mít značnou podporu. Při výčtu úspěchů v posledních měsících nesmíme zapomenout na dobrý vstup do kvalifikace ME družstev 2017, kdy čeští muži v Plzni porazili Turecko a ženy Litvu. Vyhrát skupinu a být mezi šestnácti nejlepšími na šampionátu v Lucembursku je úkol pro oba naše kolektivy. Chceme být i nadále mezi nejlepšími zeměmi v rámci Evropy vidět.

LEVENKO Andreas, POLANSKY Tomas, SEYFRIED Joe BrychtaJan_ETTU_TOP10Y_Praha_20161009_195246_D71_0652

Prezident ČAST Zbyněk Špaček dekoroval nejlepší juniory na turnaji TOP 10 v Praze

Jak těžké je udržet se mezi nejlepšími evropskými zeměmi po stránce ekonomické?

Když jsem před lety nastupoval do funkce prezidenta České asociace stolního tenisu, byl rozpočet kolem dvanácti třinácti milionů korun. Teď je rozpočet zhruba čtyřicetimilionový, ale to je stále málo na to, abychom v tomto směru mohli konkurovat zemím, jako jsou Německo, Francie, Rakousko, ale například také Rumunsko nebo Polsko. Potřebujeme posílit trenérské pozice, zejména u mládeže. Snažíme se vytvářet různé projekty a vylepšovat systém rozvoje mládeže od klubů talentované mládeže až po střediska vrcholového sportu. Na to všechno prostředky jednoduše nestačí. Potřebujeme neustále pracovat na medializaci stolního tenisu, chceme posílit trenérsko-metodickou komisi a vylepšovat metodický web, který by měl být ještě více využívaný. V neposlední řadě si myslím, že by bylo potřeba posílit personální zabezpečení provozu asociace. Pokud si totiž někdo myslí, že ztrojnásobení rozpočtu asociace vzniklo nějak automaticky a peníze nám chodí z ministerstva, loterijních výnosů a dalších zdrojů samy od sebe, tak to není pravda. Jsem prakticky každý týden na ministerstvu a bojuji o každou korunu. Musíme udělat vše proto, aby se i sportovní kluby samy pokusily získat přímo na ministerstvu dotace na mládež. Ministerstvo totiž připravuje velkou alokaci zhruba jedné miliardy korun přímo pro sportovní kluby a tělovýchovné jednoty na podporu mládeže. Mluví se až o částce 1500,- na jednoho registrovaného mládežníka. Žádost na ministerstvo bude muset jít přímo z klubu, tudíž bude vyžadovat aktivní přístup. Asociace samozřejmě bude všechny potenciální kluby včas informovat.

Současný stav podpory talentované mládeže a klubů je dostačující?

To je téma na samostatné povídání a určitě se k němu v nejbližších týdnech vrátíme. My kromě podpory těch největších talentů potřebuje nutně také zvýšit medializaci našeho sportu. Málokdo ví, že například florbalisté dávají téměř padesát procent rozpočtu na medializaci. Platí si prostor v televizi, v tištěných médiích, aby se jejich sport zviditelnil. I my jsme se už touto cestou vydali a například v České televizi je stolní tenis vidět mnohem víc, než tomu bylo například před sedmi osmi lety. Stojí to ovšem opravdu hodně peněz.

Základním předpokladem větší informovanosti je fungující systém výsledků na webových stránkách. Jak daleko jsou práce na modernizaci stávajícího systému?

Dlouho jsme hledali cestu, jak celý informační portál rozšířit a zmodernizovat. Jsme ve fázi, kdy jsme oslovili několik programátorů a naší snahou bude tento systém zmodernizovat a zefektivnit. Myslím si, že je už nyní v rámci českého sportu na vysoké úrovni, ale s ohledem na specifika stolního tenisu bychom ho chtěli ještě víc propracovat. Moderní doba internetu a sociálních sítí je neskutečně rychlá a my zkrátka chceme držet s těmi nejlepšími krok. Ale když jsem u těch sociálních sítí… Velice mě mrzí, že neustále čelíme názorům rádoby příznivců stolního tenisu, kteří nám prostřednictvím nejrůznějších médií i sociálních sítí vyčítají neodbornost a špatnou práci. Nikdo z nich nemá představu, kolik nás to stálo úsilí zlepšit fungování asociace, získat více prostředků a udržet krok s dalšími evropskými zeměmi. Samozřejmě, že jsme udělali nějaké chyby, ale celkově jsem přesvědčen, že máme za sebou především obrovský kus práce, kterou různé spekulativní názory a nepodložené informace shazují.