Návrat Pavla Širučka po zranění ve velkém stylu

Český reprezentant už opět válí, pomohl k postupu v Evropském poháru i výhrám v polské lize

Český reprezentant a hráč polského Dartomu Bogoria Grodzisk Mazowiecki Pavel Širuček nastoupil do soutěžního duelu naposledy 3. září. Potom přišlo zranění ramene a dlouhá pauza. Během ní uteklo rodákovi z Orlové domácí mistrovství republiky, mistrovství Evropy družstev v Kluži i mistrovství světa jednotlivců v Hustonu.

Pavel dlouho nehrál a netrénoval, potřebuje se dostat zpět do formy. Jde nejen o hru samotnou, ale také o fyzickou a psychickou stránku věci,“ dodal před vrcholem druhé poloviny roku v Houstonu trenér reprezentace Josef Plachý.

Po třech měsících se Širuček konečně vrátil. A první soupeř? Jeho bývalý klub HB Ostrov v osmifinálové fázi Evropského poháru. Nezačal dobře, v premiéře po zranění podlehl Tomáši Treglerovi. Navíc neuhrál ani jeden set. Pak ale dostal šanci na reparát.

Za stavu 2:2 nastoupil do rozhodujícího zápasu proti Dmitriji Prokopcovi. A tentokrát uspěl. V dramatickém utkání Prokopcova porazil ve zlatém setu a zařídil Dartomu Bogoria těsné vítězství. Na to navázal i v souboji proti finalistovi rakouského poháru Stockerau, když pečetil výsledek 3:0 výhrou nad Ukrajincem Olexandrem Diduchem. Jeho klub se probojoval do čtvrtfinále poháru.

Širučka ale ještě čekaly v závěru roku zápasy v polské Superlize. Naznačil v nich dobrou formu. Nejprve mu stál v cestě Polák Patryk Dziuba z celku Fibrain AZS Politechnika Rzeszów. Ten měl na kontě stejně jako český hráč odehrané pouze dva ligové zápasy.

První dva sety byly vyrovnané. Oba skončily 12:10. Jeden bral Dziuba, druhý Širuček. Potom už to byla v podání trojnásobného mistra České republiky jízda. Vyhrál 3:1 a přispěl k suverénní výhře Dartomu.

Ze zbylých dvou utkáních si odnesl bilanci 2:1, jeho druhá prohra v letošní Superlize přišla proti Bogusławu Koszykovi. A to po velkém boji. Polák ovládl první dvě sady. Širuček vzápětí snížil, následně srovnal, ale obrat nedokonal. Koszyk totiž zvládl lépe koncovku pátého setu, když soupeře přehrál 11:9.

Dartom i přesto vyhrál, stejně jako předešlá dvě utkání. Drží tak v lize první příčku s náskokem dvou bodů před druhým týmem tabulky Gwiazda Bydgoszcz. Je tak na dobré cestě za prvním titulem od roku 2019, kdy se ve finále po českém střetu s Jiřím Vráblíkem z Dekorglassu radoval právě Širuček.