Němce jsme potrápili

Porážka s domácím týmem 2:3
V druhém utkání Championships divize skupiny C čekali naše stolní tenisty domácí reprezentanti Německa. Střetli se tedy bronzoví z posledního ME a vicemistři světa z roku 2004. Po více než dvouapůlhodinovém utkání se radovali Němci z nejtěsnějšího vítězství 3:2. Tato naše porážka však patří do kategorie, která nemrzí. Domácí vyhráli zaslouženě díky větší vyrovnanosti nastoupivší trojice. Zítra, ve středu se střetnou čeští stolní tenisté s dalším favoritem skupiny a prvním nasazeným Rakouskem.

Utkání s Německem se hrálo na centrkurtu číslo 2 v hlavní hale a nutno podotknout, že v tomto měli Němci menší výhodu, protože my jsme tady nastupovali poprvé. Trenér soupeřů Richard Prause dal důvěru triu, které porazilo Norsko, tedy i Joergu Rosskopfovi, jenž zklamal a jeho nominace byla trochu překvapením. Zato český kouč Pavel Špaček se rozhodl pro trojici Petr Korbel, Antonín Gavlas a Richard Výborný, tedy na lavičce seděli Klásek a Olejník, kteří nastoupili proti Srbsku. I to charakterizuje, že máme vyrovnané družstvo a trenér se rozhoduje podle momentální formy hráčů a herních stylů. Pravda, Olejníka vyřadily bolesti zad a Klásek by nebyl tím pravým trumfem proti Němcům.
Nejprve se střetli Christian Suess s Korbelem. Náš hráč byl favoritem a kromě prvního setu, jenž prohrál v koncovce 10:12, zmrazil domácí fanoušky. Hrál skvěle, agresivně, přesně, s báječným bekhendem a dobrým pohybem. Ze všech zon svého soupeře přehrál razancí, změnou tempa a rotací. Vedli jsme 1:0.
Jenže se proti sobě postavili světová dvojka Timo Boll a 190. hráč světa Antonín Gavlas. Pro Tondu je toto premiéra v seniorské reprezentaci, a rovnou na mistrovství světa a proti superhráči. Příliš velké sousto, ačkoliv se oba dobře znají a od příští sezony dokonce budou oblékat stejný dres bundesligového Goennernu. Boll vak vyhrál hladce 3:0 a v každé herní činnosti ukazoval, proč je tak vysoko na žebříčku a postrachem Číňanů. Levoruký borec je nesmírně rychlý, jeho útočné údery mají razanci a velkou rotaci. Diktuje tempo a vývoj se suverenitou jemu vlastní. Vyrovnáno 1:1.
Zápas „trojek“ často rozhoduje. V tomto případě tomu tak nebylo, jak se ukázalo později. Ale Richard Výborný sehrál s Rosskopfem skvělou a dramatickou partii a vyrovnal si skóre z posledních vzájemných střetnutí na 2:2. Byl to souboj hráčů se skvělým bekhendem a často rozhodoval příjem a první úspěšné rozehrání. Někdy se zdálo, že servis je pro podávajícího hráče spíše nevýhodou. Němec vyhrál první set, Ríša otočil na 2:1, po čtvrtém setu bylo vyrovnáno. Za zaznamenání stojí vývoj skóre poslední setu. Výborný – Rosskopf 1:3, náš trenér si bere time out, 2:4, 3:5, po dvou podáních Výborného 5:5, 6:6, po prasátku našeho hráče 7:7, Výborný jde poprvé v setu do vedení 8:7, time out si bere Prause, Výborný má opět štěstíčko, když se po bekhendu otře balonek o zadní hranu stolu 9:7. Po jeho servisu má tři mečboly 10:7, hned první proměňuje, vyhrává celkově 3:2 a vedeme na body 2:1.
Střetnutí jedniček Bolla a Korbela nemělo tu pravou dramatickou „šťávů“, Boll vyhrával své sety hladce, Korbel ten druhý rovněž. Opakovali bychom se, kdybychom vyjmenovávali přednosti světové dvojky, s nimiž tentokrát porazil 3:1 číslo 21 ve světě. Pátá dvouhra proti sobě postavila Suesse a Gavlase, oba mladíky, ale Němec má přece jen více mezinárodních a reprezentačních zkušeností. Málo platné, už dvakrát hrál ve finále mistrovství světa (družstva 2004, čtyřhra 2005). Levoruký Gavlas tahal v prvních dvou sadách za kratší konec a Němec vyhrál shodně 11:5. Potom se Tonda více uvolnil a několika skvělými kontraspiny se dostal do vedení 7:2 a dotáhl set k vítězství. Čtvrtý set začal český reprezentant dobře, vedl 4:3, ale prohrával 4:6 a náš trenér si vzal oddychový čas. Z tempa však Suesse nevyvedl a ten bezpečně dotáhl set k výhře a celkově i Německo 3:2.
Německo – Česko 3:2 (Suess – Korbel 1:3, Boll – Gavlas 3:0, Rosskopf – Výborný 2:3, Boll – Korbel 3:1, Suess – Gavlas 3:1)
Hlasy po utkání
Richard Výborný: „V takto vyrovnaném utkání, jaké jsem sehrál s Rossim, rozhodují malé detaily. V posledním setu jsem lépe přijímal, v koncovce jsem byl možná odvážnější a také jsem měl štěstí. Věřil jsem si, hrál jsem uvolněně už proto, že s Němci není víceméně co ztratit. Škoda, že celkově jsme prohráli.“
Trenér Pavel Špaček: „Určitě jsme Němce potrápili. Chtěli jsme vyhrát, věřili jsme si a škoda, že to nevyšlo. Po výhře Ríši na trojce to vypadalo nadějně. Petr udělal důležitý bod proti Suessovi, proti Bollovi je to nesmírně těžké, snažil se, ale soupeř byl skvělý. Suess proti Gavlasovi byl lepší, zkušenější. Tonda vůbec nezklamal a do budoucna máme v něm hráče, který by mohl kráčet v šlépějích starší generace.“