K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Německý trenér Zhu Xiaoyong přednášel v havířovském NTC


Rodák ze Šanghaje spojil seminář s dvoudenním kempem pro mladé české hráče a hráčky

Trenérsko-metodická komise České asociace stolního tenisu uspořádala v Havířově seminář a zároveň doškolení pro trenéry všech licencí. Účastníci měli unikátní příležitost zúčastnit se semináře zkušeného trenéra Zhu Xiaoyonga.

Téma semináře bylo velmi aktuální: Přístupy k výkonnostnímu rozvoji mladých hráčů stolního tenisu v souladu s požadavky současných vývojových tendencí, srovnání přístupů Asie-Evropa. Následovala i praktická část s metodikou nácviku a optimalizace úderové a pohybové techniky.

Podle slov předsedkyně Trenérsko-metodické komise ČAST Marty Novotné šlo o unikátní příležitost dozvědět se nové trendy ve stolním tenise a není proto náhodou, že následný kemp je určen pro mladé hráče a hráčky. „My jsme se dohodli s reprezentačními trenéry dospělých, že největší přínos budou mít jeho postřehy a rady pro mladé hráče a hráčky. Tam je velká šance něco na jejich hře a přípravě měnit. Proto v Havířově trénují reprezentační výběry kadetů a kadetek, doplněné o další talenty mladších ročníků. Chlapců je celkem deset, děvčat sedm. Absolvují ve třech dnech celkem sedm tréninkových jednotek.“

Zhu Xiaoyong, rodák ze Šanghaje, patří mezi uznávané experty v oblasti techniky a taktiky stolního tenisu. Sám byl členem širšího reprezentačního kádru Číny, šest let působil v reprezentačním centru v Pekingu. V roce 1991 přišel do Evropy, kde působil řadu let jako hrající trenér v různých klubech, od roku 2008 je svazovým trenérem Německé reprezentace. Působil nejdřív u mládeže, v letech 2010-2016 u mužské reprezentace a od roku 2016 je trenérem juniorů.

Na podobné semináře ovšem nejezdí příliš často. „Říkal mi, že je potřetí na podobné přednášce, spojené s kempem. Vybrala jsem si ho já, protože ho znám ještě za mého působení v Německu. Oslovila jsem ho a ve chvíli, kdy nám byla schválena dotace z ETTU na tento typ vzdělávání trenérů, spojili jsme seminář a přednášku na návrh Nevena Cegnara i s kempem pro mladé hráče a hráčky.“

Podle slov Marty Novotné, která je členkou Síně slávy Unie trenérů při Českém olympijském výboru a letos na podzim byla oceněna medailí za přínos pro evropský stolní tenis na kongresu ETTU, se účastníci semináře dozvěděli řadu novinek. „Seminář z mého pohledu přinesl zajímavé věci. A trenéři, kteří se ho zúčastnili, si ho pochvalovali. Upozornil na několik důležitých bodů v odlišnostech práce trenérů čínských a evropských, nové metody a trendy. Myslím, že pokud se našim trenérům podaří některé prvky přenést do práce s mladými hráči, budou schopni dost výrazně ovlivnit jejich techniku. Proto je moc dobře, že tady s některými hráči jsou i jejich kluboví trenéři.“

Trenéra Zhu Xiaoyong prováděla po tréninkovém centru a pozorovala jeho reakce. „Je úplně unešený Národním tréninkovým centrem. Spí v jednom a pokojů přímo v hale a říkal mi, že je tady úplně všechno, co takové centrum má mít. Neustále kroutí hlavou nad tím, jak se v dnešní době něco podobného podařilo postavit. Připomněl, že oni v Německu podobné centrum budovali třicet let,“ dodala Marta Novotná.