K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Německý zápis do historie, bronz pro Českou republika


Zdálo se to být trochu “velkohubé“, když před šampionátem němečtí hráči i svazoví funkcionáři tvrdili, že i bez Bolla a Süsse ve Schwechatu uspějí. Desetidenní boje v hale Multiversum jim daly zapravdu. Reprezentanti Německa se stali jednoznačně nejúspěšnější zemí letošního mistrovství Evropy. Vybojovali celkem osm medailí, z toho čtyři zlaté, což je největší úspěch německého stolního tenisu v celé historii evropských šampionátů.

O německý triumf na ME ve Schwechatu se zasloužili jak muži, tak ženy. Jedinou soutěží, v které Němci neuspěli, byla čtyřhra mužů… Jinak je ale německá reprezentace dobře poskládaná. Vedle již zkušených hvězd vyrůstá talentované mládí (Franziska, Winterová, P. Soljaová), a tak se zdá, že “evropské kralování“ Německa jen tak někdo nepřeruší…

Při absenci evropského krále Tima Bolla (nemoc) si ve Schwechatu v podstatě dělal co chtěl jiný německý reprezentant – Dmitrij Ovtcharov. Pětadvacetiletý rodák z Kyjeva neprohrál na ME jediné utkání. V podstatě se “zapotil“ jen v semifinále singlu, kde se svým reprezentačním spoluhráčem Bastianem Stegerem musel bojovat šest setů. Jinak byl ale jeho nástup na uvolněný evropský trůn suverénní. Dmitrij Ovtcharov porazil ve finále trojnásobného evropského šampióna z let 1998, 2003 a 2005 Vladimira Samsonova z Běloruska jasně 4:0 na sety.

Nový předseda ETTU Roland Kramer byl v hale Multiversum každý den

Dvouhra žen měla hned několik spolufavoritek, především z řad naturalizovaných čínských hráček. Nakonec si pro zlato při své premiéře na mistrovství Evropy došla Švédka Li Fen. A nutno dodat, že naprosto zaslouženě. Sedmatřicetiletá švédská stolní tenistka na cestě za svým triumfem vyřadila Angličanku Parkerovou, Rakušanku Liu Jia, stříbrnou medailistku z ME 2012 v Herningu  Xue z Francie, nejvýše nasazenou hráčku Španělku Shen Yanfei a další hráčku čínského původu Portugalku Fu Yu. Ve finále Li Fen svou šanci nepustila, před jejím uměním se musela sklonit i třicetiletá Němka Shan Xiaona.

Při neúčasti Wernera Schlagera se pozornost rakouských příznivců stolního tenisu upřela na čtyřhru mužů a obhajobu zlatých medailí páru Robert Gardos – Daniel Habesohn z ME 2012 v Herningu. Tito reprezentanti Rakouska dlouho naplňovali očekávání domácích diváků, klopýtli až ve finále, kde je porazil chorvatsko-polský Tan Ruiwu – Wang Zeng Yi.

V ženském deblu triumfovalo mládí v podání sehrané německé dvojice Pettrissa Soljaová – Sabuien Winterová. Jejich prvenství nebylo náhodné, tento mladý pár již má na kontě několik úspěchů. Po German Open 2012, mistrovství Německa 2013 vybojovaly devatenáctiletá Petrissa  Soljaová s jedenadvacetiletou Sabine Winterovou zlato i na evropské scéně.

Nové evropské šampiónky ve čtyřhře: Petrissa Soljaová a Sabine Winterová

Po třech letech se medaile z mistrovství Evropy ve stolním tenisu dočkala i Česká republika. Po dvou cenných kovem z červnového samostatného ME ve smíšené čtyřhře (zlato a bronz) přišel ve Schwechatu úspěch družstva žen. Svěřenkyně trenéra Miroslava Cecavy se představily ve výborném světle a zaslouženě se zařadily mezi nejlepší evropské celky. Družstvo ve složení Iveta Vacenovská, Renata Štrbíková, Dana Čechová, Hana Matelová a Kateřina Pěnkavová obsadilo, stejně jako na ME 2009 ve Stuttgartu, třetí místo.

Muži České republiky (Dmitrij Prokopcov, Lubomír Jančařík, Pavel Širuček, Petr Korbel, Antonín Gavlas) se v soutěži družstev na ME ve Schwechatu do bojů o medaile nedostali. Hned v osmifinále prohráli s Řeckem 1:3 a pak již měli úplně jiné starosti… Čeští stolní tenisté, bohužel, nevyhráli ani následující utkání se Španělskem a Polskem, což znamenalo v Championships divizi až dvanácté, poslední místo. Od sestupu do Challenge divize je zachránilo pouze rozšíření elitní výkonnostní kategorie na příštím ME ve stolním tenisu v Lisabonu.

Družstvo českých stolních tenistek si vykračuje na stupně vítězů

Také v soutěžích jednotlivců se více dařilo českým stolním tenistkám. Nejblíže k medaili bylo, jak už to posledních letech bývá zvykem, ve čtyřhře žen. Iveta Vacenovská s Kateřinou Pěnkavovou měly semifinále na dosah. Ale ve čtvrtfinálovém dramatickém souboji se španělsko-švédskou dvojicí Dvoraková-Ekholmová jim medaile proklouzla doslova mezi prsty…

Ve dvouhře se čtyři české stolní tenistky dostaly do hlavní soutěže. Úvodním kolem však prošly úspěšně pouze naše nejlepší reprezentantky Iveta Vacenovská a Renata Štrbíková. Sedmadvacetiletá hráčka rakouského Linec AG Froschberg pak svedla dvě těžké sedmisetové bitvy. V té první s Rutou Paskeuskieneovou z Litvy (evropská šampiónka z roku 2008), uspěla. V boji o postup do čtvrtfinále však už tolik štěstí neměla, její pouť turnajem ukončila Turkyně Hu Meleková.

V mužský singlu jsme měli v hlavní soutěži trojnásobné zastoupení. Český trojlístek Dmitrij Prokopcov, Pavel Širuček, Tomáš Konečný si dokázal se svými soupeři poradit. Příjemně překvapil Tomáš Konečný, který vyřadil osmého nasazeného hráče Chorvata Andreje Gačinu. Ve druhém kole se Prokopcov a Širuček utkali s “německými mistry Evropy“ Baumem respektive Stegerem a přes veškerou snahu na tyto skvělé borce nestačili. Nejblíže osmifinále byl Tomáš Konečný, jenž bojoval o postup s Francouzem Quentinem Robinotem do posledních chvil dramatického zápasu. V rozhodujícím setu však prohrál o dva míčky 9:11 a bylo na nadějích.

Bronzové medaile v rukou předsedy ČAST Zbyňka Špačka

Ostudnou kapitolou byla čtyřhra mužů. Ani jedna z českých dvojic nedokázala přejít vítězně přes úvodní kolo této, v historii pro nás tak úspěšné soutěže. Ve Schwechatu přítomný, Jaroslav Staněk, mistr Evropy v deblu z roku 1964, z toho byl hodně smutný. A nejen on…

Sečteno a podrženo. Zisk bronzové medaile družstva žen je velkým úspěchem, ale bylo rozhodně navíc. Ten druhý cenný kov, který visel v ženském deblu doslova na vlásku, by české výpravě slušel. Velice zdatně si Česká republika vedla na funkcionářské a  “diplomatické scéně.“ Na Kongresu ETTU byl Nikolas Endal opět zvolen do nejužšího vedení, do Výkonného výboru (Executive board). V důležitých pozicích na mistrovství Evropy ve Schwechatu působili Petr Bohumský (zástupce hlavního rozhodčích) a Jan Brothánek (člen technické komise). Český úspěch na diplomatickém poli pak završil Petr Korbel, který byl jednohlasně zvolen do čela nové utvořené Komise sportovců při ETTU.

Následující mistrovství Evropy ve stolním tenisu bude v roce 2014 hostit Portugalsko. Lze si přát jediné, aby se český stolní tenis, i když se budou hrát “jen“ soutěže družstev, z Lisabonu nevracel bez medaile.