K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Nikolas Endal byl opět zvolen do exekutivy ETTU


"Naší snahou je ještě větší propagace stolního tenisu v Evropě a ekonomicky fungující asociace," říká její viceprezident

Volební kongres ETTU probíhal v rámci letošního evropského šampionátu jednotlivců v Budapešti a zvolil si nové vedení na nejbližší čtyři roky. Ve funkci prezidenta potvrdil Nizozemce Ronalda Kramera. Jedním z pěti viceprezidentů byl zvolen český kandidát Nikolas Endal. Viceprezident České asociace stolního tenisu může navázat na práci, kterou v exekutivě evropské asociace vykonával v uplynulých čtyřech letech.

Co vás k opětovné kandidatuře vedlo a jak těžké bylo obhájit tuto pozici?

Pro každou asociaci stolního tenisu je určitě dobré mít člověka v exekutivě a mít rychlý přístup k informacím, co nového se v evropském stolním tenise děje a připravuje. Proto jsem také kandidoval. Zvažoval jsem po čtyřech letech ve funkci, zda to má význam a v rámci ČÁST jsme celou věc vyhodnotili v tom smyslu, jak už jsem říkal. Není jednoduché tuto pozici získat, protože letos bylo na pět míst osm kandidátů jako třeba prezident pořádající Maďarské federace, nebo bývalý ministr dopravy Ruska Igor Levitin. Volebnímu kongresu pochopitelně předcházela řada schůzek i lehká předvolební kampaň. Osobně mě potěšilo, že jsem nakonec obdržel třetí největší počet hlasů 37 z 52 možných, což znamená podporu napříč celou Evropou a vůbec nejvíc ze všech mužů, kteří kandidovali. Přede mnou skončily pouze dvě ženy, které si tuto funkci zcela určitě zaslouží: Němka Heike Ahlertová a Finka Sonja Grefbergová.

Dokázal byste stručně zhodnotit předchozí čtyři roky práce ve funkci viceprezidenta ETTU?

Je opravdu těžké říct přesně, co se povedlo nebo také nepovedlo za jedno volební období udělat. ETTU pochopitelně dlouhodobě řídí evropský stolní tenis. Připravuje předpisy, určuje pravidla ve smyslu, co a kde se bude konat, za jakých podmínek,  jak to bude probíhat a podobně. Určitě se ale povedl důležitý krok v propagaci Champions League mužů, kdy se podepsala dlouhodobá smlouva zaručující větší propagaci soutěže, její profesionální řízení a také věříme, že i větší přísun prostředků. Letos poprvé jsou například v Champions League prize money. Také už druhým rokem fungují nové webové stránky a co je asi nejviditelnější, loňský rok 2015 z pohledu ekonomiky skončil po několika letech opět v tzv. černých číslech. Věříme, že tento trend se nám podaří udržet i v příštích letech.

Jaké jsou tedy vaše vize a plány na následující čtyři roky?

V rámci ETTU mám především na starosti média a marketing. Jsem členem řídící komise Champions League a snažíme se nejen tuto soutěž, ale stolní tenis obecně v Evropě maximálně zpopularizovat. Například mistrovství Evropy v Budapešti přenášelo díky Eurosportu sto třicet osm televizních stanic, což není rozhodně málo. Snažíme se hledat nové marketingové partnery a naším zájmem je získat do evropského stolního tenisu co nejvíc peněz. V loňském roce se celkový trend otočil a věřím, že v tom budeme úspěšně pokračovat dál.

Jedním z nových projektů, které ETTU připravila, bude ME do 21 let, jehož premiéru hostí příští rok Soči. Můžete tento projekt přiblížit více?

Je to zřejmě největší viditelná novinka v rámci evropských soutěží stolního tenisu. Chceme tímto šampionátem podpořit věkovou kategorii, která to hodně potřebuje. My víme, jak těžký je přechod z juniorského věku mezi seniory. Je to celoevropský problém, protože prakticky všechny země se marně snaží konkurovat Číně, Japonsku a dalších asijským zemím. V tomto věku je obrovský odpad talentovaných mladých sportovců, kteří nevidí motivaci dále trénovat, aby měli šanci konkurovat svým asijským vrstevníkům a v Evropě pak zkušeným starším hráčům. Tento šampionát by měl být přirozeným mezistupněm a pevně věříme, že se stane oblíbenou soutěží této věkové kategorie.

Mají šanci probojovat se do Soči i čeští stolní tenisté?

Rusko mělo o pořádání tohoto šampionátu obrovský zájem a vzhledem k tomu, že se bude konat v místech, kde před dvěma lety bojovali na zimní olympiádě nejlepší sportovci světa, počítáme s tím, že organizace bude na vysoké úrovni. Nominovat bude ETTU na základě listopadového redukovaného světového žebříčku do 21 let. Z každé země budou moci startovat maximálně tři hráči a hráčky, kteří budou v příštím roce splňovat věkovou hranici. Hrát se bude pouze soutěže jednotlivců a já osobně si myslím, že mezi 56 nominovaných by se měli vejít například David Reitšpies, Tomáš Polanský, možná i Kristýna Štefcová. To se opravdu uvidí až za měsíc.