K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Nový olympijský žebříček mnoho světla nepřinesl


Na evropskou olympijskou kvalifikaci překvapivě nepojede hned několik hvězd

Po famózní jízdě Lubomíra Jančaříka na světové olympijské kvalifikaci jednotlivců v katarském Dauhá si fanoušci často kladou otázku, jaké šance zahrát si v Tokiu mají další čeští hráči a hráčky. Vzhledem ke složitosti celého postupového klíče je velmi těžké dát v těchto dnech definitivní a jasnou odpověď na otázku, zda zejména postavení dvou českých jedniček na olympijském žebříčku zaručí jejich postup.

Pojďme si celou situaci shrnout a trochu zaspekulovat. Z pěti soutěží na olympiádě mohou čeští zástupci zasáhnout pouze do dvouhry. Do ní už si místo zajistil Lubomír Jančařík. Vzhledem k pravidlu, že soutěž mohou hrát pouze dva zástupci z každé země, zbývá České republice šance na jedno místo ve dvouhře mužů a dvě ve dvouhře žen.

S jistotou si tato místa mohou zajistit na evropské olympijské kvalifikaci, která se hraje ve dnech 21. – 25. dubna v portugalské Guimarãesi. Hrát se bude ve dvouhře mužů o pět postupových míst, ve dvouhře žen o čtyři. Turnaje se zúčastní také Pavel Širuček, Hana Matelová a Karin Adámková. Trochu překvapivě se však do Portugalska nepřihlásilo hned několik hráčů i hráček, kteří jsou na žebříčku hodně vysoko, a přitom nemají místo na hrách v Tokiu jisté. Jde například o Angličana Liama Pitchforda, Vladimíra Samsonova z Běloruska, řeckého obranáře Panagiotise Gionise nebo Ukrajinku Margarytu Pesotskou. Nelze předpokládat, že by o olympiádu neměli zájem, pravděpodobnější je jejich sázka na poslední možnost, jak se na hry dostat, a tou je postavení na červnovém olympijském žebříčku.

Ten dubnový (ITTF ho označuje pouze jako informační a už v tuto chvíli není aktuální) toho hodně naznačuje, ale slovo jistota postupu v něm není dobré hledat. Není totiž vůbec jasné, kolik hráčů a hráček z něj nakonec na olympiádu postoupí.

Možností je hned několik, protože počet možných účastníků turnajů ve dvouhře je stále 64–70. Přesný počet bude znám až po skončení všech kontinentálních kvalifikací, uzavření kvalifikace smíšené čtyřhry a propočítání celkového počtu účastníků celého olympijského turnaje ve stolním tenise. Těch může být ve všech pěti soutěžích celkem 172, rozděleno na 86 mužů a 86 žen.

Jak si tedy vedou čeští zástupci? V naprosto jasné pozici je Karin Adámková. Její umístění na žebříčku nedává žádnou šanci na postup a letenku do Tokia si bude muset vybojovat v Guimarãesi. Hana Matelová by naopak v Tokiu chybět neměla. Aktuálně je v olympijském žebříčku třetí za Ukrajinkou Margarytou Pesockou a Švédkou Matildou Ekholmovou (ta podle všeho ale s účastí na hrách vůbec nepočítá). Jistou účast ve dvouhře na hrách v Tokiu má prozatím 51 hráček. Další 3 vzejdou z kvalifikace v Latinské Americe (hraje se v Argentině 13. – 17. dubna), 4 v evropské kvalifikaci a 1 je divoká karta. To je celkem 59 míst, takže, i kdyby dvouhru v Tokiu hrálo jen 64 hráček, pět by se jich mělo kvalifikovat z olympijského žebříčku. Včetně české reprezentantky.

Nejsložitější situace je u Pavla Širučka. V mužské dvouhře je obsazeno prozatím 48 míst. Další 4 místa jsou určena pro zástupce z Latinské Ameriky, o 5 míst se bude hrát v evropské kvalifikaci a opět 1 divoká karta. Dohromady je to 58 míst, takže by do počtu 64 zbývalo 6 volných míst. Problém je v tom, že Pavel Širuček je aktuálně v olympijském žebříčku sedmý za Pitchfordem, Arunou, Gardosem, Samsonovem, Habesohnem a Gerassimenkem.

Jak se zdá, evropská olympijská kvalifikace za necelé tři týdny bude opět turnajem, který nabídne spoustu emocí, skvělých zápasů a dramatických příběhů. A fanoušci českého stolního tenisu by si zcela jistě přáli, aby si na ní letenku do Tokia zajistili všichni tři čeští zástupci. Pak už nikdo nebude muset propočítávat složité postupové možnosti a varianty, které zato dlouhá kvalifikace s sebou přináší.

Více informací o olympijském turnaji najdete ZDE