K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Odstartovala druhá polovina BTM

Odstartovala druhá polovina BTM

V novém roce první, ale celkově již čtvrtý díl seriálu Bodovacích turnajů mládeže se psal o tomto víkendu opět na jižní Moravě – v Hluku a Vracově u Hodonína. Sobotní program se nejlépe vydařil v Hluku v dorostu Jakubu Seibertovi (Slavoj Ústí n.L.) a Karin Adámková (SK Frýdlant n.O.) a ve Vracově mladším žákům Janu Vašíčkovi (MSK Břeclav) a Kateřině Čechové (SK Frýdlant n.O.). Dvouhru nejmladšího žactva pak vyhráli v neděli v Hluku Tomáš Martinko (Mittal Ostrava) a Zdena Blašková (Libín 1096 Prachatice) a „21“ Ondřej Bajger (Mittal Ostrava) a Adámková, ta stejně jako o den dříve mezi dorostenkami. Vracov zažil v neděli nápor staršího žactva (95 chlapců a 44 dívek), z nichž stáli na nejvyšším stupínku v singlu Tomáš Polanský (Slavoj Ústí n.L.) a Veronika Kmeťová (SKST Hodonín). Kompletní výsledky najdete v sekci Mládež.

V novém roce první, ale celkově již čtvrtý díl seriálu Bodovacích turnajů mládeže se psal o tomto víkendu opět na jižní Moravě – v Hluku a Vracově u Hodonína. Sobotní program se nejlépe vydařil v Hluku v dorostu Jakubu Seibertovi (Slavoj Ústí n.L.) a Karin Adámková (SK Frýdlant n.O.) a ve Vracově mladším žákům Janu Vašíčkovi (MSK Břeclav) a Kateřině Čechové (SK Frýdlant n.O.). Dvouhru nejmladšího žactva pak vyhráli v neděli v Hluku Tomáš Martinko (Mittal Ostrava) a Zdena Blašková (Libín 1096 Prachatice) a „21“ Ondřej Bajger (Mittal Ostrava) a Adámková, ta stejně jako o den dříve mezi dorostenkami. Vracov zažil v neděli nápor staršího žactva (95 chlapců a 44 dívek), z nichž stáli na nejvyšším stupínku v singlu Tomáš Polanský (Slavoj Ústí n.L.) a Veronika Kmeťová (SKST Hodonín). Kompletní výsledky najdete v sekci Mládež.

V sobotu měl ve dvouhře dorostenců v Hluku důvod k největší radosti Jakub Seibert. Juniorský reprezentant využil dokonale, že oba největší favorité byli předčasně vyřazeni. Jednak nasazená jednička Ondřej Bajger (Mittal Ostrava), jehož vyřadil ve čtvrtfinále po skvělém výkonu Tomáš Málek z pražské Kotlářky 3:2. Tomášova tréninková píle a zarputilost slavila zasloužený úspěch. A ukázalo se, že ani reprezentanti jako Bajger a Beneš, kteří si počínají již velmi dobře v naší nejvyšší mužské soutěži Pramos extralize, nemají tak snadnou pozici mezi dorosteneckou špičkou… Druhý nasazený Michal Beneš se loučil s dvouhrou už v osmifinále, v němž ho přehrál aktivním a soustředěným výkonem Lukáš Foff z DTJ Hradec Králové. V dalším kole královéhradecký stolní tenista už prohrál s ostravským Tiborem Pavlíkem 0:3, pozdějším finalistou. Málek po euforickém vítězství nad Bajgerem pokračoval ve stejném stylu proti Seibertovi, ale zkušený soupeř se přece jen prosadil svou herní kvalitou a podobným způsobem pak ve finále s Pavlíkem.

Singl dorostenek se odehrával v režii favoritek. Pozdější finalistka Tamara Tomanová (Baník Havířov) odvracela hodonínské Janě Novotné už ve čtvrtfinále čtyři mečboly. Až ve finále ji zastavila suverénka hluckého turnaje Karin Adámková (3:1). Minulé finalistky z Hustopečí své výsledky nezopakovaly. Vítězka Kateřina Tomanovská (SK Frýdlant n.O.) prohrála ve čtvrtfinále v pěti setech s Hanou Jakubcovou (Vršovan Voděrady) a Simona Šlehobrová (SK Dobré) po těžce vybojovaným vítězstvích na pět setů ve skupině s Němečkovou (Kotlářka) a ve čtvrtfinále s Blankou Jakubcovou (Voděrady) podlehla v semifinále hladce Adámkové 0:3.

Dvouhru starších žáků ovládl kadetský reprezentant Tomáš Polanský (roč. 1998), ale cestu za vítězstvím neměl snadnou. Zvláště v semifinále s Janem Pluhařem (Sokol Žďár n.S.) musel bojovat pět setů. Semifinále je pro Pluhaře úspěchem už vzhledem k jeho současným omezeným tréninkovým a sparingovým možnostem, které jsou mnohem horší než u jeho vítězného soupeře. V druhém semifinále si až příliš hladce poradil Patrik Klos (Mittal Ostrava) s reprezentantem Jakubem Němečkem (SK Kotlářka Praha) 3:0 (4,4,7), ale současně potvrdil opětnou finálovou účastí, že jeho vítězství v Hustopečích nepatřilo do kategorie shody různých příznivých okolností. Dvouhru starších žákyň vyhrála stejně jako na posledním turnaji v Hustopečích domácí hráčka Veronika Kmeťová, v současné době hráčka SKST Hodonín. Kmeťová zatím kraluje této kategorii a zvítězila na třech ze čtyř BTM. Jen v Ostravě prohrála ve finále s Barborou Kapounovou (Sokol Hradec Králové), finalistkou z Vracova.

Celkově se na celostátních BTM často ukazuje, že výkonností rozdíl mezi členy Sportovních center mládeže s neporovnatelně lepšími podmínkami tréninku, sparingu, trenérským a dalším zázemím a tzv. druhou vlnou z mnoha oddílů a klubů v republice není moc zřetelný. Jistěže je pro hráče z SCM těžké neustále v každém zápase zamezit překvapení v podobně nečekané porážky. Nicméně výkonnostní rozdíl by měl být zřetelný mezi tím, který se věnuje stolnímu tenisu denně čtyři hodiny a má individuální studijní plán a tím, jenž si zahraje dvakrát týdně po hodině a půl s hráči přibližně stejné kvality.

Nelze se však při BTM ve Vracově nezmínit o podmínkách obou turnajů. Řada přítomných byla už při příchodu do vracovské sokolovny udivena, jak málo prostoru je mezi jednotlivými stoly, a to jich přitom bylo na ploše pouze 15 – místo předepsaných šestnácti. Nakonec sobotní a hlavně nedělní turnaj proběhl bez komplikací, ale pořadatelé vědí, že příště tyto herní podmínky nejsou možné při pořádání celostátního mládežnického podniku. Ví to i organizační pracovník SKST Dubňany Miroslav Juřík, který říká: „Jsme si vědomi, že toto bylo velmi nouzové řešení. Došlo však k tomu tak, že když jsme vyhráli výběrové řízení na organizaci BTM a poté dostali od komise mládeže přidělen lednový termín, tak nám provozovatel Sportcentra Želva v Dubňanech oznámil, že hala je obsazena. Proto jsme hledali náhradní řešení, uvažovali o pořádání na několika místech a nakonec jsme se rozhodli pro Vracov a dohodli se s místním Sokolem. Komisi mládeže jsme tuto změnu oznámili v říjnu a ta to akceptovala. Do budoucna se podobného problému chceme vyvarovat a pokud se budeme ucházet o pořádání BTM v některém měsíci, tak si předem zamluvíme termíny v hale.“ Jestliže padaly ve Vracově připomínky k malému místu za stoly, tak na druhou stranu museli být všichni nadmíru spokojeni s kvalitou a nabídkou občerstvení v prvním patře sokolovny, které zabezpečovala skupinka příjemných žen.

Ještě jedna poznámka: Mezi 58 přihlášenými nejmladšími žáky v Hluku jsme našli pouhé tři zástupce Prahy (všichni ze Sportovní Jižní Město) a tři ze Středočeského kraje. To je smutné konstatování vzhledem k členské základně. Velký počet hráčů a hráček zařazených do chvályhodného projektu ČAST „Hledáme budoucí olympioniky“ na BTM nebyl. Celkem jsme napočítali 13 neúčastí chlapců a dívek. V některých případech jistě byly důvody objektivní – zranění (Štricová) nebo nemoc, ale těch absencí je přece jen hodně. Bylo to však částečně způsobeno startem některých nejmladších žáků a žákyň ve stejném termínu na turnaji v Maďarsku. Nejmladších žákyň se prezentovalo jen jedenáct, což je velmi špatná vizitka pro náš stolní tenis. Na tomto faktu se pozdější kvalita ve starších kategoriích nedá stavět ani v nejmenším. Na opačném konci věkové stupnice mládeže – hráčů a hráček do 21 let – je to s účastí podobně alarmující. Dívek startovalo deset, a to vesměs dorostenky a starší žákyně. Něco obdobného lze konstatovat o 13členném startovním poli chlapecké složky do 21 let. Hráče a hráčky ve věku 20 až 21 let tyto BTM asi nezajímají. Ptejme se proč a v návaznosti na to proč je procentuálně tak neúspěšný přechod této věkové skupiny mezi dospělé.