Ve finálovém střetnutí ženské dvouhry došlo k situaci, která se jen tak nestává na vrcholné světové akci, natož v utkání o olympijské zlato. Mistryně světa Ding Ning předvádí již od svých juniorských let atypické podání, kdy se dostává po výhozu míčku hlavou až téměř pod desku stolu a svou levačkou pak dává míčku různé rotace.
Je zajímavé, že v semifinále proti Singapurce Feng Tianwei ho ze svého arzenálu nevytáhla. Až ve finále proti kolegyni z čínské reprezentace Li Xiaoxia, a to byl kámen úrazu! Pro tento typ servisu neměla pochopení italská rozhodčí Paola Bognelliová. Hned v průběhu prvního setu sudí upozornila 22letou Číňanku, že míček nenadhazuje kolmo, ale příliš šikmo dozadu. (Jinak ruku na srdce: kolik hráčů světové špičky a dalších vyhazuje míček kolmo vzhůru?). Ve čtvrtém setu již došlo k tomu, že Bognelliová udělila za špatně provedené podání Ding Ning červenou kartu a následoval bod pro soupeřku na 8:2. Předtím už měla Ding žlutou kartu, které si však asi nevšimla, protože ji dostala v přestávce po prvním setu. A je otázkou, zda to nebyl prohřešek rozhodčí proti pravidlům, protože ji udělila opožděně.
Nastalo dohadování a Ding Ning protestovala, ale nebylo jí to nic platné. Naopak ji to vyvedlo z herní rovnováhy a po ztrátě setu už dohrála finále ve velké frustraci. Po utkání říkala: „Měla jsem se přizpůsobit situaci a zvládnout své emoce.“ Do vypjaté situace musel zasáhnout vrchní rozhodčí olympijského turnaje Michael Zwipp a vysvětlil šéfovi čínské výpravy He Xiao mezi čtvrtou a pátou sadou: „Rozhodčí upozornila na chybu hráčku anglicky a jasně ukázala rukou, v čem je problém, ale ta to nepochopila. Když jsme ji to vysvětlili ještě jednou v čínštině v přestávce, o co se jedná, byla už situace hektická.“
Ding Ning po zápase dodala: „Nehrála jsem dobře, ale pro mě nebyla překážkou jen moje soupeřka, ale také rozhodčí. Přesto jsem měla reagovat jinak, protože něco takové se může v utkání stát. Jsme velmi zklamána, ale musím své emoce dostat pod kontrolu a rychle zapomenout. Před sebou máme soutěž družstev a chceme zlato.“
Olympijslou vítězkou se tak stala „věčně druhá“ Li Xiaoxia. Poražená finalistka singlu světových šampionátů 2007 a 2011. „Byla jsem dlouho jen číslo dvě a často jsem prohrávala s Ding Ning. Přemýšlela jsem o tom a často si říkala, že musím hrát s větším sebevědomím. Teď jsem velmi šťastná,“ říkala 24letá rodačka z Anšanu z provincie Liaoning. Pravda, letos svou hlavní rivalku porazila na China Open, ale důležité tituly patřily Ding Ning, když zdolala Li Xiaoxia ve finále mistrovství Asie 2009 a Světového poháru a mistrovství světa 2011. „Přála bych si mít její sebevědomí a vím, jak se nyní musí cítit. Znám to velmi dobře sama po porážkách ve finále velkých turnajů.“
Bronzová medaile putuje do Singapuru zásluhou Feng Tianwei, 26leté bývalé světové dvojky. V utkání o třetí místo hladce porazila 19letou Japonku Kasumi Išikawaovou. Feng tak navázala na singapurský bronz Li Jiawei z aténské olympiády 2004. „Medaili jsem samozřejmě chtěla, ale už cestou do Londýna jsem se necítila v moc dobré formě a kondici. V Londýně jsem se však přesvědčila, jak důležité je věřit v sebe sama,“ dodala po utkání Feng, která byla vlajkonoškou singapurské výpravy na slavnostním zahájení.
Frustrovaná Ding Ning po červené kartě.
Li Xiaoxia při své nebezpečné zbrani – forhendovém topspinu.
Bronzová medailistka Feng Tianwei.