Ohlédnutí za rokem 2017 – 2. čtvrtletí

Dana Čechová postoupila na MS v Německu ve dvouhře mezi 32 nejlepších

DUBEN

♦   Až poslední sedmé kolo rozhodlo o vítězích kontrolního turnaje mužů a žen v Havířově. Vyrovnaný a fyzicky velmi náročný turnaj, hraný systémem každý s každým, nakonec vyhráli Pavel Širuček a Karin Adámková. Oba si tak zajistili nominaci pro mistrovství světa jednotlivců v německém Düsseldorfu.

♦   Premiérový ročník Světového festivalu minipingpongu, který se uskutečnil v Ostravě, vyhrál jeden z jeho ambasadorů Petr Korbel, triumf ve čtyřhře si připsali Adam Bakota a Pavel Klement z Frýdlentu nad Ostravicí. Petr Korbel vyhrál turnaj bez jediné porážky, v semifinále porazil reprezentačního trenéra mužů Jindřicha Panského 3:1 na sety a ve finále bývalého reprezentačního kolegu Josefa Plachého 3:2

♦   Vítězi kontrolního turnaje juniorů a kadetů v Havířově se stali domácí Jan Górecki a Tomáš Martinko z TJ Ostrava KST. Ve Voděradech se z vítězství na kontrolním turnaji mladšího žactva radovali Martin Skotnica z SK Frýdlant nad Ostravicí a Tereza Bártová z TJ Sokol PP Hradec Králové 2.

♦   Velmi dramatický průběh mělo první barážové utkání o nasazení na ME družstev 2017 mezi výběrem České republiky a Polskem. V Klatovech vedli hosté už 2:0, pak dokázali svěřenci trenéra Jindřicha Panského vyrovnat a rozhodující bod pro Poláky vybojoval Jakub Dyjas. Ani v odvetě čeští reprezentanti nedokázali Polsko porazit a po prohře 0:3 se museli smířit s boji na šampionátu ve druhé výkonnostní skupině.

♦   V Praze na Smíchově se konalo tradiční výroční setkání českého Swaythling clubu. V přátelské atmosféře zhodnotil předseda SCI Jaroslav Staněk, uplynulý rok v českém SCI, poděkoval vedení ČAST za podporu, a to nejen finanční. Cenu SCI pro rok 2017 obdrželi jubilanti Eliška Krejčová a Lumír Ruzha. Eliška Krejčová oslavila letos 90 let, stejně jako Lumír Ruzha. Ocenení dostali i další oslavenci: Miroslav Bindač (55), Milan Orlowski a Pavel Špaček (oba 65), v nepřítomnosti pak Alice Roubalová (55), Dana Bayerová-Dubinová (60), JitkaNyklová-Karlíková (70) a Josef Dvořáček (65).

♦   Česká výprava se vrátila z Luxembourg Open se stříbrnou medailí. Turnaj hraný v hlavním městě Lucemburska vyšel skvěle Davidu Reitšpiesovi. Dvacetiletý hráč pražského El Niňa dokázal porazit řadu nepříjemných soupeřů a probojoval se až do finále. V něm ovšem podlehl skvěle hrajícímu Arturu Abusevovi z Ruska.

♦   Mistrovství České republiky dorostu v Praze nabídlo tradičně dramatické boje. Z titulů se nakonec radovali Jiří Martinko a Zdena Blašková ve dvouhrách, František Onderka s Radkem Skálou ve čtyřhře dorostenců, Zdena Blašková s Anežkou Ilčíkovou ve čtyřhře dorostenek a Smíšená dvojice Jiří Martinko, Zdena Blašková.

♦   Chyběl jen krůček k tomu, aby se český hráč nebo hráčka opět mohli radovat z vítězství na turnaji světového okruhu, byť tentokrát kategorie Challenge. Renata Štrbíková společně s Rumunkou Elizabetou Samarovou postoupily do finále Slovenia Open. Tam prohrály s Georginou Potaovu a Matildou Ekholmovou 2:3. Druhou medaili z Otočce přivezl Tomáš Tregler, který vybojoval bronz ve dvouhře.

♦   Pouze jeden jediný hráč dokázal na mistrovství republiky staršího žactva zopakovat zisk titulu z loňského roku. Tomáš Martinko vloni vybojoval zlato v mixu se Zdenou Blaškovou, letos uspěl v deblu se Šimonem Bělíkem. Nejcennější triumf mu však unikl. Dvouhru vyhráli František Onderka a Helena Sommerová. Další tituly vybojovali Kristýna Pěnkavová a Niamh Štricová ve čtyřhře a Radek Skála s Lindou Záděrovou v mixu.

KVĚTEN

♦   Tomáš Polanský ve finále dvouhry mužů do 21 let na Croatia Open prohrál s Japoncem Koyo Kanamitsu 1:3. Společně s Tomášem Konečným postoupili do finále i ve čtyřhře mužů. Na titul nedosáhli, prohráli se švédskou dvojicí Viktor Brodd, Hampus Nordberg 0:3.

♦   Hráčky SKST Mart Hodonín nepřipustily ve finálové sérii Extraligy žen žádné drama a porazily TT Moravský Krumlov 5:3. Vyhrály tak celou sérii 3:0 a počtvrté za sebou vybojovaly mistrovský titul. Celkově jedenáctý v historii klubu. V semifinále domácí soutěže skončily týmy Gumotexu Břeclav a CDU SPORT – Stolní tenis Ostrava.

♦   Až mezi šestnáct nejlepších dokázala postoupit na turnaji Thailand Junior&Cadet Open, který je jedním ze čtyř podniků ITTF Golden Series Junior Circuit, česká kadetka Martina Nováková. Ve dvouhře postoupila do hlavní soutěže z druhého místa. Tam si v první kole poradila s indickou soupeřkou Gayatri Swaminathanovou a postoupila do osmifinále. V něm už nestačila na nasazenou turnajovou jedničku a čtvrtou nejlepší kadetku světového žebříčku Lee Ka Yee z Hong Kongu.

♦   Družstvo TTC Ostrava 2016 se stalo mistrem republiky, když ve finále play off Extraligy porazilo TTC Františkovy Lázně 3:0. Jejich radost po posledním utkání byla oprávněná, neboť letos skutečně nejvyšší domácí soutěž nehrálo lepší družstvo. Tým pod taktovkou Tomáše Demka prohrál pouze jediné z jednatřiceti utkání a pokud nastoupil v kompletní sestavě, mnoho soupeřů se mu rovnat nemohlo. Hrdinou play off byl Tomáš Tregler, který v bojích o titul neprohrál ani jeden zápas.

♦   Historie stolního tenisu tělesně postižených napsalo svoji novou kapitolu. V Bratislavě se uskutečnilo první samostatné mistrovství světa družstev, kterého se zúčastnilo celkem 116 týmů z 34 zemí světa. Mezi nimi byla také česká dvojice Daniel Horut, Zbyněk Lambert, která soutěžila v kategorii TM7. Ve čtvrtfinále Češi prohráli s Japonskem.

♦   Několik překvapivých výsledků se zrodilo na mistrovství republiky mladšího žactva v Havířově. Ve dvouhře prohrály nasazené jedničky v obou kategoriích už v semifinále, na nejprestižnější tituly na mistrovství tak dosáhli trochu nečekaně Ondřej Květon z Jiskry Domažlice a Michaela Dosedělová z Baníku Bzenecká Chomutov. Z vydařeného a herně velmi kvalitního šampionátu si tituly dále odvezli ve čtyřhře žáků Ondřej Květon a Martin Skotnica, ve čtyřhře žákyň Monika Pařízková s Evou Pokornou a smíšenou čtyřhru vyhráli Filip Karel s Nelou Hanákovou.

♦   Vynikajícího úspěchu dosáhli na turnaji ve španělském Platja d´Aro čeští kadeti Radek Skála a Tomáš Martinko. Na turnaji Spanish Junior&Cadet Open se probojovali až do finále čtyřhry, kde pak prohráli s irsko-norským párem Owen Cathcart, Borgar Haug 1:3.

♦   Jen o několik dnů později stáli čeští hráči opět „na bedně“. Na kvalitně obsazeném turnaji Polish Open, vybojovali bronzovou medaili kadeti Radek Skála s Františkem Onderkou. V boji o postup do semifinále přitom porazili druhý nasazený pár Oliver Both, Maksim Grebnev. V boji o postup do finále prohráli v pěti setech se svými velkými rivaly Maciejem Kubikem a Samuelem Kluczyckim z Polska.

♦   Bezmála pět set hráčů a hráček ze šestnácti zemí světa, čtyři věkové kategorie, šestnáct disciplín, tři hrací dny a sedm českých vítězů. Taková je bilance třináctého ročníku mezinárodního turnaje Velká cena Prahy, který se uskutečnil v Praze na Chodově na konci května. Zájem ze strany účastníků byl letos tak veliký, že pořadatelé museli zajistit dvě haly, aby se turnaj vůbec stihl odehrát.

ČERVEN

♦   Světový šampionát jednotlivců v německém Düsseldorfu skončil pro českou výpravu ve chvíli, kdy Dana Čechová prohrála ve třetím kole dvouhry žen s Číňankou Chen Meng. Žádný jiný z českých hráčů už totiž nebyl ve hře. Podobně jako před dvěma lety v Su-čou bylo třetí kolo pro české barvy maximum. Tituly ve dvouhře vybojovaly světové jedničky Ma Long a Ding Ning z Číny.

♦   Turnaje ve smíšené čtyřhře jsou součástí světových šampionátů už od roku 1926, za tři roky se premiérově bude v této kategorii bojovat také na olympijských hrách. Mezinárodní olympijský výbor schválil žádost ITTF a na hrách v Tokiu 2020 se bude rozdělovat celkem pět sad medailí ve stolním tenise. Bude to konkrétně ve dvouhře mužů, dvouhře žen, družstvech mužů, družstvech žen a právě smíšené čtyřhře.

♦   Tři účasti a tři vítězství. Taková je bilance Davida Půlpána na Evropských hrách handicapované mládeže. První dvě výhry zaznamenal třiadvacetiletý rodák z Třibřich na Chrudimsku v letech 2012 a 2013, třetí zlatou medaili získal Půlpán na letošních hrách v Brně. Svou disciplínu ovládl bez jediné porážky a potvrdil, že patří mezi světovou i evropskou špičku v mládežnické kategorii handicapovaných.

♦   Bezchybný výkon Ondřeje Bajgera držel dlouho naděje Vysoké školy báňské na celkové prvenství v soutěži družstev na akademickém mistrovství Evropy v Olomouci. Český vysokoškolák ve svých finálových zápasech neztratil ani set a vybojoval pro svou univerzitu dva body. Bohužel to byly body jediné. Jeho spoluhráči totiž nedokázali na ostatní polské hráče vyzrát a ze zlatých medailí na šampionátu se tak radovala Státní škola Angelus Silesius z Walbrzychu. Na žádnou jinou medaili čeští akademici v na Hané nedosáhli.