Ohlédnutí za rokem 2017 – 3. čtvrtletí

Czech Open v Olomouci vyhrál teprve čtrnáctiletý Japonec Tomokazu Harimoto

ČERVENEC

♦   Mistrovství Evropy veteránů ve stolním tenisu se uskutečnilo ve švédském Helsingborgu. Mistrem Evropy ve dvouhře kategorie MS50 se stal Miroslav Cecava, v mužské čtyřhře vybojovaly zlato páry Miloš Matějíček, Karel Sekanina v kategorii MD70 a Lumír Ruzha s Němcem Rolfem Grossem v kategorii MD85. Vicemistry Evropy ve čtyřhře kategorie MD80 se stali Josef Seidl společně s Němcem Horstem Hedrichem. Dařilo se i českým ženám. Ze stříbrné medaile se radovala ve dvouhře kategorie WS40 Libuše Horáková, ve čtyřhře pak stejný cenný kov vybojovala Eliška Krejčová společně s Dánkou Birte Hauthovou.

♦   Na nesmírně těžké soupeřky narazily ve čtvrtfinále mistrovství Evropy mládeže české juniorky a kadetky. Obě družstva se střetla s nejvýše nasazenými týmy ve své kategorii, a i přes statečný výkon nakonec do semifinále postoupily favoritky. Juniorky ale nakonec obsadily skvělé 5. místo a zajistily si účast na juniorském MS v Itálii. V soutěžích jednotlivců se nejdál dostali kadet František Onderka a juniorský pár Jiří Martinko, Jan Valenta. Jejich pouť skončila ve čtvrtfinále.

SRPEN

♦   Už v předposledním kole kontrolního turnaje mužů v Ostravě si vítězství zajistil Tomáš Konečný. Druhé místo obsadil Jakub Kleprlík a oba si zajistili letenky na ME družstev v Lucembursku. Soutěž žen vyhrála bez jediné porážky Iveta Vacenovská před Danou Čechovou.

♦   Přes dvě stě osmdesát mladých hráčů a hráček zasáhlo do bojů v prvním turnaji letošního ročníku Satellite Tour 2017. V soutěžích jednotlivců si bronz odvezli v kategorii mladších žáků Daniel Košťál, kategorii starších žáků Matěj Stach a v kategorii starších žaček Anna Klepmererová. V družstvech se ze stříbrných medailí radovali Vít Kadlec, Matěj Stach a David Průša v soutěži chlapců a pak také Michaela Botková, Liliana Plachá a Tereza Pytlíková. Bronz vybojovaly Petra Kmoníčková, Kristýna Kacálková a Martina Nováková.

♦   Stříbrnou medaili ve dvouhře mužů do 21 let na letošním Bulgaria Open vybojoval Tomáš Polanský. Ve finále nestačil na Japonce Mizuki Oikawu. V soutěžích mužů a žen narazili všichni Češi na soupeře z Japonska. Nikomu se nepodařilo postoupit do druhého kola. Nejdál se v soutěži dostal pár Dana Čechová, Iveta Vacenovská. Ve čtyřhře žen se zkušené reprezentantky probojovaly do druhého kola, ale v cestě do semifinále jim stály Japonky.

♦   Herna Baníku Havířov i sousedící tělocvična střední školy se během turnaje Satellite Tour 2017 proměnily v husté mraveniště, kde se na poměrně malém prostoru pohybovalo přes tři stovky mladých hráčů a hráček a s nimi samozřejmě jejich trenéři a trenérky. Ve finále se zlato v soutěžích jednotlivců pokoušelo celkem pět českých nadějí. Vít Kadlec, Matěj Stach, Radim Patricie Segetová i Tereza Pytlíková skončili stříbrní. V družstvech se do finále probojoval tým pražské Kotlářky. Karolína Jaroňová, Andrea Hnojská a Niamh Štricová prohrály s družstvem Ukrajiny.

♦   Teprve až poslední turnaj seriálu Satellite Tour 2017 ozdobili mladí čeští hráči a hráčky zlatou medailí. V Topolčanech i Havířově byla jejich maximem druhá místa, nyní se Ondřej Květon v kategorii starších žáků a Kristýna Kacálková v kategorii starších žaček mohli radovat ze zlata. A vyšlo to i v soutěži družstev, trojice Vít Kadlec, Matěj Stach a David Průša, startující pod hlavičkou České republiky, prošla soutěží bez zaváhání a na stupních vítězů stála na nejvyšším stupínku.

♦   První zápas v německé Bundeslize po čtyřech letech a hned proti týmu, jehož barvy hájil naposledy. Lubomír Jančařík prožil opravdu pikantní návrat do jedné z nejlepších klubových soutěží v Evropě, ale byl to návrat vítězný! Český stolní tenista v dresu Post SV Mühlhausen porazil Rumuna Constantina Ciotiho z Grenzau ve třech setech a zařídil tak vítězný bod pro svůj celek.

♦   Velmi hořký kalich musel vypít ve čtvrtfinále dvouhry mužů do 21 let na turnaji Czech Open v Olomouci Tomáš Polanský. V souboji s Taiwancem Lin Yun-Juem mu totiž rozhodčí celkem pětkrát zapískal špatný servis. Čtyřikrát z toho byl po napomenutí přímo bod pro soupeře. I přesto český hráč vzdoroval a prohrál až v pěti setech.

♦   Na letošním Czech Open se českým hráčům a hráčkám příliš nedařilo. Z kvalifikace nepostoupil ve dvouhře nikdo, nasazení reprezentanti vypadli hned v prvním kole. Poslední česká naděje na zisk medaile na turnaji Czech Open pak zhasla ve čtvrtfinále čtyřhry žen. Pár Hana Matelová, Barbory Balážová prohrál s nasazenými jedničkami Honoka Hashimotovou, Hitomi Satoovou z Japonska 1:3. Dvouhru na turnaji vyhráli Japonec Tomokazu Harimoto a jeho krajanka Mima Itoová.

♦   V osmifinále soutěží družstev na letní světové univerziádě v Taipei se představily oba české kolektivy. Muži podlehli Korejcům 2:3, ženy nestačily na Rusko a prohrály 0:3. Žádný z českých reprezentantů nezasáhl na univerziádě do bojů o medaile. Poslední čtyři naděje zhasly během zápasů 2. kola dvouhry. Nejdále se dostali David Reitšpies, Ondřej Bajger a Karin Adámková.

♦   Celá řada hráčů a hráček, kteří neuspěli v kvalifikaci Czech Open v Olomouci, se objevila na IV. ročníku Memoriálu Milana Hrachového ve Frýdlantu nad Ostravicí. Do této skupiny patřili také oba vítězové dvouhry – Chilan Custavo Gomez a hráčka SKST Baník Havířov Kristýna Štefcová .

♦   Dvoudenní kontrolní turnaj kadetů a juniorů v Havířově vyhráli Ondřej Květon a Jan Valenta. Zatímco kladenský rodák Valenta na turnaji neochutnal ani jednou hořkost porážky, Květon se s jednou prohrou z vítězství radoval díky lepšímu vzájemnému zápasu s druhým Matějem Stachem.

ZÁŘÍ

♦   Celkem osm cenných kovů vybojovali čeští hráči a hráčky ve dvouhrách na letošním turnaji hendikepovaných stolních tenistů Czech Para Open v Ostravě. Z vítězství se však radoval pouze jediný z nich. Zkušený René Tauš ve finále klasifikace MS5 porazil Argentince Eliase Romera 3:0. Pět medailí, z toho tři nejcennější si čeští hendikepovaní stolní tenisté odvezli ze soutěží družstev. Druhé zlato vybojoval René Tauš se spoluhráčem Jiřím Žákem. Mimořádně silný tým dali dohromady ve sloučené klasifikaci 6-7 čeští hráči Daniel Horut se Stanislavem Lambertem. Spojili totiž síly s Ukrajincem Michailem Popovem. Bez zaváhání prošli turnajem také ve sloučené klasifikaci 9-10 Ivan Karabec s Davidem Pulpánem a Vítem Špalkem.

♦   Bodovací turnaj staršího žactva, hraný jako Stenmarketing Open 2017 v Praze vyhráli Šimon Bělík z TTC Ostrava 2016 a Helena Sommerová z SK DDM Kotlářka Praha. O body také bojovali nejmladší žáci a žákyně. Velkou cenu Jižního Města 2017 ve dvouhrách ovládli Jindřich Morávek z TJ Jiskra Strážnice a Vendula Šichanová z SK Dobré.

♦   Na ME družstev v Lucembursku se českým ženám nepodařilo postoupit ze základní skupiny do čtvrtfinále. Po třech prohrách pak v bojích o umístění zahájili vítěznou sérii a nakonec obsadily 9. místo. Muži obsadili 21. místo. Z titulů se radovali muži Německa a ženy Rumunska.

♦   Co se nepovedlo v Olomouci na Czech Open, dokázal Pavel Širuček na turnaji Seamaster 2017 ITTF World Tour Platinum v rakouském Linzi. Prokousal se náročnou kvalifikací a postoupil do hlavní soutěže dvouhry mužů. V prvním kole vyzval úřadujícího mistra Evropy Francouze Emmanuela Lebessona, ale prohrál s ním 0:4. Ve čtyřhře žen dohrály v prvním kole i páry Dana Čechová, Kateřina Tomanovská a Hana Matelová, Barbora Balážová.