Ohlédnutí za rokem 2018 – 3. čtvrtletí

Aneta Kučerová byla neúspěšnější českou hráčkou na ME v Alicante

ČERVENEC

♦   Soutěže družstev na juniorském evropském šampionátu v Kluži se českým týmům nepovedly. Junioři dokonce obsadili 16. příčku, což znamená, že na příštím šampionátu v Ostravě budou začínat ve druhé divizi. Juniorky obsadily 12. místo, kadetky byly 13. a snad jen kadeti se za své 10. místo nemusí stydět. I oni však měli před turnajem vyšší ambice.

♦   Juniorské mistrovství Evropy v Rumunsku nakonec ale skončilo pro české barvy dobře. Z Kluže si Češi odvedli tři cenné kovy. Jako první vybojoval bronzovou medaili pár Adam Štalzer, Linda Záděrová ve smíšené čtyřhře kadetů, pak Linda Záděrová s Chorvatkou Hanou Arapovičovou přidaly další bronz ve čtyřhře kadetek a do třetice bronzový skončil i kadet Šimon Bělík ve dvouhře.

SRPEN

♦   Výkonný výbor ČAST schválil do funkce trenéra české reprezentace kadetů Tomáše Demka. Bývalý reprezentační trenér mužů a v současnosti trenér v TTC Ostrava 2016 nahradil ve funkci Marka Kláska. U zbylých tří mládežnických reprezentačních výběrů k žádným změnám nedošlo. Trenérem juniorů zůstal Josef Braun, juniorek Tomáš Vrňák a kadetek Martin Pytlík.

♦   Pouze jediná hráčka ze všech sedmnácti pozvaných reprezentantů a reprezentantek na kontrolním turnaji v Olomouci neprohrála. Karin Adámková zvládla všech sedm duelů se svými soupeřkami a zajistila si v turnaji žen nejen první místo, ale především letenku na ME jednotlivců do Alicante. Muži hráli jiným systémem, nejprve ve skupinách a pak play off. Nakonec se z vítězství radoval Lubomír Jančařík. První den ve skupině sice dvakrát prohrál, ale pak porazil v zápase o postup do semifinále Tomáše Konečného a následně vyřadil v play off i své dva další soupeře. V semifinále 4:2 Pavla Širučka a ve finále pak 4:1 Tomáše Treglera.

♦   Skvělým způsobem vstoupili mladí čeští hráči a hráčky do nové sezony. V úvodním turnaji třídílného seriálu Joola Satellite Tour v Ružomberku vybojovali tři zlata a k tomu přidali jedno stříbro a čtyři umístění na bronzovém stupínku. Svoje kategorie ve dvouhře vyhráli dorostenka Tereza Pytlíková z SKST Vlašim, starší žákyně Tereza Bártová z TJ Sokol PP Hradec Králové 2 a starší žák Ondřej Květon z Jiskry Domažlice. A jako bonus pak přidalo české družstvo děvčat ve složení Tereza Pytlíková, Nela Hanáková a Magdaléna Ščibrániová zlato i v týmové soutěži.

♦   Jasnou převahou českých hráčů a hráček skončily soutěže jednotlivců i na druhém podniku Joola Satellite Tour 2018 v Havířově. V jednotlivcích vyhráli kategorii dorostu František Onderka z TJ Ostrava KST a Tereza Pytlíková s SKST Vlašim, staršího žactva pak Jan Pisár z reprezentačního výběru a Helena Sommerová z SK DDM Kotlářka Praha. České týmy uspěly i v následné soutěži družstev. Mezi chlapci Tomáš Kment, Jan Pisár a Michal Blinka, v děvčatech pak Vendula Šichanová, Nela Hanáková a Tereza Pytlíková.

♦   Český deblový pár Lubomír Jančařík, David Reitšpies postoupil na turnaji Seamaster ITTF World Tour v Bulharsku do čtvrtfinále. V prvním kole hlavní soutěže Češi porazili bulharskou dvojici Teodor Alexandrov, Denislav Kodjabashev a v boji o medaile změřili síly s čínskými hvězdami. Ma Long a Xu Xin byli nad jejich síly a Češi prohráli 0:3.

♦   Praha se na dva dny stala hlavním městem světového stolního tenisu. Na dvoudenní zasedání přijeli nejvyšší představitelé světové stolnětenisové federace, tzv. ITTF Executice Committee. Jejich pravidelná jednání se konají ve valné většině v rámci světových šampionátů a dalších významných světových akcí, z toho pohledu byla jejich schůzka v České republice velmi výjimečná.

♦   Seriál turnajů mládeže Joola Satellite Tour 2018 vyvrcholil v Hluku, kde v soutěžích jednotlivců opět vybojovali několik prvenství čeští hráči a hráčky. Potřetí za sebou ovládla dvouhru dorostenek Tereza Pytlíková z SKST Vlašim a stala se tak neúspěšnější hráčkou celého seriálu. Na nejvyšší stupínek dosáhli také v dorostencích Ondřej Květon z Jiskry Domažlice a Filip Karel z HB Ostrov Havlíčkův Brod v kategorii starších žáků.

♦   I za poměrně krátké, desetileté působení v reprezentaci se výraznou měrou zasloužil o zviditelnění českého stolního tenisu. V červnu 2011 figuroval na 48. místě světového žebříčku, na evropském šampionátu v Ostravě v roce 2010 pomohl družstvu k bronzové medaili, kvalifikoval se na olympijské hry v Riu. V osmatřiceti letech se ukrajinský rodák Dmitrij Prokopcov rozloučil s národním týmem. V rámci turnaje Czech Open v Olomouci převzal z rukou předsedy ČAST Zbyňka Špačka pamětní medaili.

♦   Kvalitně obsazený turnaj ITTF World Tour Czech Open v Olomouci skončil pro české hráče a hráčky bez většího úspěchu. Do hlavní soutěže se neprobojoval ani jeden z českých kvalifikantů, hráči a hráčky nasazení přímo do prvního kola skončili hned v úvodu. Hana Matelová nestačila na Japonku Miyu Nagasakiovou a prohrála 3:4, Dana Čechová podlehla Portugalce Yu Fu 0:4 a Pavel Širuček prohrál s Číňanem Zheng Peifengem 2:4. Právě Zheng Peifeng nakonec vyhrál na turnaji dvouhru mužů, dvouhru žen ovládla Japonka Kasumi Ishikawová.

♦   Termín Memoriálu Milana Hrachového ve Frýdlantu nad Ostravicí se tradičně kříží s olomouckým turnajem Czech Open, což s sebou přináší nemalou výhodu. Nejlepší čeští hráči a hráčky mají logicky o víkendu volno, a protože se ani jeden neprobojoval do závěrečných kol turnaje seriálu World Tour, mohli se přesunou do ani ne sto kilometrů vzdáleného městečka pod Beskydami. Tam už jasně dominovali. Dvouhru mužů vyhrál Pavel Širuček, dvouhru žen Dana Čechová.

ZÁŘÍ

♦   Během jarních měsíců roku 2018 proběhly zkoušky vedoucí k získání k licenci mezinárodního rozhodčího tzv. IU, tedy International Umpire. Komise rozhodčích ve spolupráci s VV ČAST vyslala k této zkoušce celkem čtyři uchazeče, kteří se netajili svým úsilím tuto licenci získat. A to se jim také podařilo. Novými držiteli licence se stali Jakub Vrabec, Emanuel Votipka, Vojtěch Plachý a Helena Houdková.

♦   Velkou cenou Jižního Města mladšího žactva a Stenmarketing Open dorostu odstartoval seriál bodovacích turnajů mládeže v nové sezoně. V kategorii dorostu vyhrál Tomáš Martinko z TJ Ostrava KST, dorostenek Gabriela Štěpánová z SKST Baník Havířov, v kategorii mladšího žactva Martin Šíp z pražské Kotlářky a Kateřina Pisárová z Rakovníka. O den později se z vítězství v kategorii starších žáků radoval Ondřej Květon z Jiskry Domažlice, dvouhra starších žákyň byla jasnou záležitostí pro Helenu Sommerovou z pražské Kotlářky. V kategorii nejmladšího žactva vyhráli Martin Slaný z Havířova a Veronika Poláková z Vlašimi.

♦   Na turnaji TOP 10 juniorů v portugalském Vila Realu skončili čeští reprezentanti Zdena Blašková a Šimon Bělík ve druhé polovině startovního pole. Blašková v kategorii juniorek vyhrála čtyři zápasy a skončila sedmá. Bělík byl o jeden zápas méně úspěšný a skončil o jedno místo hůř.

♦   S jednou medailí se vrátili z turnaje ITTF World Junior Circuit mladí čeští reprezentanti. Vybojovala ji společně s chorvatskou spoluhráčkou Hanou Arapovičovou kadetka Linda Záděrová. Podobně jako na MEJ v Kluži skončil tento pár na bronzovém stupínku. V semifinále prohrál s taiwanskou dvojicí Huang Yu-Jie, Tsai Yun-En 1:3.

♦   Doslova senzací lze nazvat vystoupení české reprezentantky Anety Kučerové na ME jednotlivců v Alicante. Byla poprvé v kariéře na takto velkém turnaji a postoupila z kvalifikace až do osmifinále ve dvouhře. V boji o postup mezi osm nejlepších česká reprezentantka prohrála s Ukrajinkou Margarytou Pesotskou 0:4. Zaznamenala i tak nejlepší výsledek z celé české výpravy. Šampionát s řadou překvapení vyhráli ve dvouhrách Němec Timo Boll a Polka Li Qian.

♦   V nejsilnější sestavě přijeli k úvodnímu utkání skupiny A Ligy mistrů do Ostravy hráči AS Pontoise Cergy. Vítěz francouzské ligy neponechal nic náhodě a splnil roli favorita beze zbytku. Výhra 3:0 na stolech TTC Ostrava 2016 byla přitom naprosto zasloužená.

♦   Jako jediný mužský český zástupce v Poháru ETTU svoji úvodní roli zvládli hráči pražského El Niňa na jedničku. V Rumunsku na turnaji ve skupině D ani jednou nezaváhali. Trojice Dmitrij Prokopcov, Jakub Kleprlík a Stanislav Kučera postupně porazila rumunský CSS-FSK Odorheiu Secuiesc 3:0, belgický TT Vidrinamur a portugalský Clube Desportivo Sao Roque 3:1 a postoupila do druhé fáze poháru.