Ohlédnutí za rokem 2019 – 2. čtvrtletí

Pražské El Niňo vyhrálo extraligu a sesadilo z trůnu TTC Ostrava 2016

DUBEN

♦   V Praze na Strahově proběhla řádná konference České asociace stolního tenisu. Přítomno bylo 39 oprávněných delegátů s hlasem rozhodujícím z celkového počtu 44, takže konference byla usnášeníschopná. Po čtyřech letech se jednalo opět o volební konferenci a delegáti zvolili nové vedení ČAST. Předsedou asociace je opět Zbyněk Špaček a jeho tým tvoří Nikolas Endal, Petr Bohumský a Jan Brothánek.

♦   Dvě medaile si odvezli mladí čeští reprezentanti z French Junior & Cadet Open. Postarali se o ně kadeti ve čtyřhře. Dvojice Ondřej Květon, Martin Skotnica vybojovala bronz, Šimon Bělík společně s Němcem Mike Höllem dosáhli dokonce na zlato.

♦   Dvanáct mladších žáků a žákyň změřilo síly v Přerově na bodovacím turnaji. Obě kategorie byly nejprve rozděleny do dvou šestičlenných skupin, z nichž pak tři nejlepší postoupili do bojů o vítězství a zbylí tři do zápasů o 7. – 12. místo. Celkovými vítězi se stali Jakub Hitzger z HB Ostrov Havlíčkův Brod a Adéla Zoubková z TJ Sokol PP Hradec Králové 2.

♦   V první polovině měsíce proběhl ETTU Eurotalents Hopes Selection Camp – Luxembourg 2019. Na kemp byla nominována čtveřice českých talentů David Sochor, Jindřich Morávek, Magdaléna Ščibraniová a Vendula Šichanová v doprovodu trenérů projektu HBO Martina Bajgera a Martiny Hurníkové. Nejlépe zahrál David Sochor, který se sice po smolně prohraném zápasu 2:3 s Izraelcem nedostal do semifinále, ale i tak celkově obsadil pěkné 8. místo.

♦   Na turnaji v belgickém Spa se předvedli ve skvělé formě v soutěži družstev čeští kadeti. Jako kdyby chtěli odčinit nečekané vyřazení na předchozím podniku 2019 ITTF Junior Circuit Premium ve Francii. Tentokrát nezaváhali v základní skupině a také v play off si poradili s evropskými soupeři. Narazili až na Čínu, se kterou prohráli ve finále 0:3.

♦   Tradiční setkání členů české sekce Swaythling Clubu International (SCI) se uskutečnilo v pražské restauraci Zlatý klas. Ve zprávě o činnosti poděkoval předseda klubu Jaroslav Staněk České asociaci stolního tenisu především za pozornost, kterou věnuje bývalým reprezentantům a v rámci možnosti jim i ekonomicky pomáhá. Cenu české sekce SCI za rok 2018 získal Zbyněk Špaček.

♦   Celkem šest českých hráčů a hráček se probojovalo do druhého kola dvouhry na mistrovství světa v Budapešti. Bohužel, ani jednomu se nepovedlo postoupit mezi dvaatřicet nejlepších. V deblových soutěžích dopadli Češi podobně, do druhého kola se probojoval pouze mix Tomáš Polanský, Hana Matelová, který prohrál s pozdějšími mistry světa čínským párem Xu Xin, Liu Shiwen.

♦   Republikový šampionát staršího žactva se hrál v pražské sportovní hale Jedenáctka. Ve dvouhře žáků vybojoval titul Ondřej Květon (SK Jiskra Domažlice), dvouhru žákyň překvapivě ovládla Nela Hanáková (SKST Baník Havířov). Ondřej Květon získal druhý titul ve čtyřhře společně s Martinem Skotnicou (TTC Ostrava 2016), čtyřhru žákyň vyhrály Helena Sommerová (SK DDM Kotlářka Praha) a Andrea Meškánová (KST ZŠ Vyšší Brod), která se po boku Šimona Bělíka (TTC Ostrava 2016) radovala ze zlata i v mixu.

KVĚTEN

♦   Stříbrnou medaili ze soutěže družstev si z turnaje 2019 ITTF Junior Circuit ve Španělsku odvezla česká juniorka Tereza Pytlíková. Společně s ruskými spoluhráčkami Liubov Tentserovou a Natalií Malininovou postoupily až do finále, kde prohrály s dalším smíšeným týmem Taiwanu a Hong Kongu 1:3. V semifinále ovšem vyřadily silný německý tým v čele s osmou nejlepší Evropankou žebříčku Franziskou Schreinerovou.

♦   Podobně jako v juniorské kategorii dosáhli na medaili na Spanish Junior & Cadet Open také mladší čeští reprezentanti. Konkrétně Helena Sommerová, která vybojovala ve dvouhře kadetek stříbro. Prošla soutěží naprosto suverénně, semifinále si poradila s Ruskou Alinou Zavarykinovou a až v boji o zlato podlehla její krajance Vladě Voroninové.

♦   Tři finálové účasti proměnili ve dvě zlaté medaile a stali se ústředními postavami turnaje. Martin Šíp (SK DDM Kotlářka Praha) a Kateřina Pisárová (KST Rakovník) na mistrovství republiky mladšího žactva v Jaroměři, zapsali totožný medailový účet. Ovládli dvouhru i čtyřhru po boku Jindřicha Morávka (Jiskra Strážnice), respektive Veroniky Polákové (SKST Vlašim), v mixu pak společně obsadili druhou příčku, když nestačili na pár Štěpán Brhel (SKST Hodonín) a Adéla Sazimová (SK Dobré).

♦   Velmi silný společný tým dvou českých kadetů Šimona Bělíka a Štěpána Brhela s pátým hráčem světového žebříčku Íráncem Navidem Shamsem skončil na Thailand Junior & Cadet Open v soutěži družstev bronzový.

♦   Stejně jako české ženy si postup na závěrečný turnaj ME družstev 2019 ve Francii zajistili i čeští muži. Kvarteto Pavel Širuček, Lubomír Jančařík, Tomáš Polanský a Tomáš Tregler vyhrálo skupinu 2. fáze kvalifikace v Havířově a společně s druhým Maďarskem se hráči radovali z postupu. Porazili postupně Irsko 3:0, Maďarsko 3:2 a Izrael 3:0.

♦   Česká juniorka Zdena Blašková rozšířila svoji sbírku úspěchů o další titul. Společně s německou spoluhráčkou Franziskou Schreinerovou porazily na Polish Junior & Cadet Open domácí nasazené jedničky Annu Wegrzynovou a Katarzynu Wegrzynovou 3:2.

♦   Hráčky SKST Hodonín vyhrály rozhodující třetí finálové utkání play off nad MSK Gumotex Břeclav 5:2 a obhájily mistrovský titul. O další zlato do bohaté klubové sbírky se zasloužily Iveta Vacenovská, Natalia Partyková, Solomiya Bratyková, Kateřina Pěnkavová a Markéta Ševčíková. Trenérem družstva byl Jaroslav Mikeska.

♦   Těžko by se dal vymyslet dramatičtější scénář finálového souboje play off, než jaký předvedli hráči El Niňa Praha a TTC Ostrava 2016. Ostravané nejprve vedli v sérii, pak dokonce vedli 3:1 v rozhodujícím duelu v Praze, ovšem přišel drtivý finiš domácích, kteří se po výhře 4:3 radovali z mistrovského titulu. Pohár nad hlavu zvedli Dmitrij Prokopcov, Jakub Kleprlík, Stanislav Kučera, trenér Petr Kaucký a šéf klubu Zbyněk Špaček.

♦   Celkem čtyři tituly vybojovali na 15. ročníku mezinárodního turnaje Velká cena Prahy mladí čeští stolní tenisté a stolní tenistky. Českým nadějím se dařilo v týmových soutěžích i mezi jednotlivci. Zlato ve dvouhře vybojovali kadet Daniel Košťál a v kategorii nejmladších žáků Petr Hodina (oba byli členy reprezentace ČR). O zbylé dva tituly se postarali v soutěži družstev kadeti ČR (Martin Šíp a Daniel Košťál), v mladších žákyních pak rovněž reprezentační družstvo ve složení Veronika Poláková, Anežka Trunečková.

ČERVEN

♦   Stejně jako v minulém roce se z titulů mistra republiky družstev staršího žactva radovali hráči TTC Ostrava 2016 a hráčky SK DDM Kotlářka Praha. Oba celky měly ve svém středu jedničky žebříčku staršího žactva a také spoluhráče a spoluhráčky, kteří je podpořili. Turnaj dorostenců vyhrálo družstvo TJ Ostrava KST, z titulu v dorostenkách se stejně jako vloni radovaly hráčky Baníku Havířov.

♦   Ze tří českých zástupců na turnaji Seamaster 2019 ITTF World Tour v Hong Kongu nemusel ani jeden po kvalifikaci balit kufry. Hana Matelová se prokousala kvalifikací dvouhry žen, Pavel Širuček s Tomášem Polanským senzačně postoupili ve čtyřhře. První zápasy v hlavní soutěži jim nevyšly a se soutěží se rozloučili.

♦   Výprava mladých hráčů a hráček Sokola PP Hradec Králové 2 na turnaji okruhu ITTF Junior Circuit v Maroku vybojovala v soutěžích družstev dvě medaile. V juniorské kategorii se Jan Mokrejš s Danem Janovským probojovali do semifinále, kde byli vyřazeni. Podobně dopadl kadet Matyáš Lebeda s marockým spoluhráčem Kamilem Leroyem. Další cenné kovy následovaly v individuálních soutěžích. Matyáš Lebeda ve dvouhře prohrál až v semifinále s nasazenou jedničkou Nigerijcem Taiwo Matim. Pak si ještě ve čtyřhře juniorů zahrál s Francouzem Vincentem Picardem a opět z toho bylo stříbro. Na medaili dosáhli i Jan Mokrejš s Danem Janovským ve čtyřhře. V semifinále prohráli právě se slovenskými reprezentanty Delinčákem a Klajberem, takže z toho byl bronz. A stejnou barvu měla i medaile Martiny Novákové, která ve čtyřhře juniorek hrála s Melissou Balacheovou.

♦   Ve Vilniusu se uskutečnil 9.ročník mezinárodního turnaje kategorie kadetů a minikadetů Lithuanian Cadet&Mini Cadet Open. V soutěži družstev se z českých nadějí nejvíce dařilo družstvu kadetů 1 (Daniel Košťál, Martin Šíp), kteří v průběhu turnaje nenašli přemožitele a po finálovém vítězství nad družstvem Litvy 1 3:0 se stali zaslouženými vítězi. Nejúspěšnějším hráčem české výpravy byl Daniel Košťál, který si na své konto připsal titul i ve dvouhře.

♦   Na Evropských hrách v Minsku čeští reprezentanti a reprezentantky do bojů o medaile nezasáhli. Kvarteto Hana Matelová, Dana Čechová, Lubomír Jančařík a Pavel Širuček startovala pouze ve dvouhře. Nejdál se probojovala Hana Matelová, která prohrála ve třetím kole s Portugalkou Shao Jieni 3:4.