Ohlédnutí za rokem 2019 – 3. čtvrtletí

České juniorky vybojovaly na MEJ v Ostravě bronz v soutěži družstev

ČERVENEC

♦   Úspěšný vstup do dalšího podniku seriálu Seamaster 2019 ITTF World Tour zaznamenal český reprezentant Lubomír Jančařík. Společně s Pavlem Širučkem se probojovali do hlavní soutěže ve čtyřhře. V prvním kole prohráli s japonskou dvojicí Masataka Morizono, Maharu Yoshimura. Dvojice Hana Matelová, Barbora Balážová postoupila až do čtvrtfinále, kde prohrála s korejskou dvojicí Choi Hyojoo, Yang Haeun. V kvalifikaci dvouhry žádný z českých hráčů a hráček do hlavní soutěže nepostoupil.

♦   Na turnaji Seamaster ITTF World Tour Platinum v australském Geelongu se český pár Lubomír Jančařík, Pavel Širuček probojoval do hlavní soutěže opět. V prvním kole tentokrát prohrál s korejskou dvojicí Jeoung Youngsik, Lee Sangsu. Dvojice Hana Matelová, Barbora Balážová také vypadla v prvním kole. Nestačila na japonský pár Miyuu Kiharová, Miyu Nagasakiová.

♦  České juniorky na mistrovství Evropy v Ostravě zaznamenaly v soutěži družstev obrovský úspěch. Vyhrály svoji skupinu, ve čtvrtfinále porazily Slovinky a po prohře s Ruskem hrály o třetí místo s Francií. Výhra 3:1 jim zajistila účast na mistrovství světa. Tým tvořily Zdena Blašková, Gabriela Štěpánová, Linda Záděrová, Klára Hrabicová a Anna Klempererová.

♦  V soutěžích jednotlivců už žádný z českých hráčů a hráček další medailový úspěch nepřidal. Zdena Blašková skončila v singlu ve čtvrtfinále, stejně jako společně s Němkou Franziskou Schreinerovou v deblu. Ve čtvrtfinále si zahrála i kadetka Helena Sommerová, ta ovšem prohrála s favorizovanou Francouzkou Prithikou Pavadeovou.

♦  Zatímco na olympijských hrách od roku 1988 čeští stolní tenisté a tenistky ani jednou nechyběli, v roli rozhodčího se na nich představil pouze jediný. V roce 1996 na hrách v Atlantě rozhodoval také Fedor Donát, držitel Ceny českého Swaythling Clubu. Po dlouhých čtyřiadvaceti letech se na seznamu rozhodčích pro olympiádu objeví další Čech. Jeden z nejlépe hodnocených světových rozhodčích Roman Klecker se v polovině roku dozvěděl o tom, že byl nominován na hry v Tokiu.

SRPEN

♦  Obrovský úspěch zaznamenal na Japan Para Open zkušený Ivan Karabec v kategorii M10, když vybojoval ve dvouhře bronzovou medaili. Pak v soutěži družstev přidal společně s Angličanem Kimem Daybelem a mladým českým reprezentantem Kristiánem Jelínkem zlato.

♦  V Olomouci vyvrcholil dvoudenní turnaj TOP 8. Vítězem soutěže mužů se stal Tomáš Tregler, který v souboji dvou neporažených hráčů zdolal Tomáše Konečného 4:2. Turnaj žen ovládla Hana Matelová, ani ona neochutnala v průběhu dvou dnů hořkost porážky.

♦  Po vyřazení v semifinále na Para Japan Open sliboval Ivan Karabec, že na dalším asijském turnaji v thajském Bangkoku to napraví. A nezůstalo jen u slibů. Ve dvouhře kategorie M10 vybojoval zlato a společně s Kristianem Jelínkem (klasifikace M7) a Rusem Ivanem Karpovem (klasifikace M10) vybojovali zlato také v družstvech.

♦  Spanilá jízda Tamary Tomanové kvalifikací dvouhry žen na turnaji 2019 ITTF World Tour v Olomouci skončila v závěrečném kole. V něm prohrála s Japonkou Hinou Hayatovou 0:4. Zklamaná však nebyla, moc dobře se uvědomovala, že bývalá světová jedenáctka a v době konání turnaje 34. hráčka světa byla absolutně nad její možnosti. Z kvalifikace se žádný z českých hráčů a hráček neprobojoval, z přímo nasazených českých reprezentantů se povedlo postoupit do druhého kola pouze Haně Matelové a páru Hana Matelová, Barbora Balážová.

ZÁŘÍ

♦  Zázrak se nekonal, český národní tým mužů prohrál ve druhém utkání na ME družstev ve Francii s obhájci titulu Němci 0:3 a s turnajem se loučí. V prvním utkání prohráli s Ruskem a obsadili ve skupině poslední místo. České ženy nejprve porazily Srbsko 3:1, ovšem pak prohrály s Nizozemskem a skončily ve skupině na nepostupovém druhém místě.

♦  V Praze odstartoval seriál bodovacích turnajů mládeže sezony 2019/2020. Povedený vstup do kategorie dorostenců zažil Šimon Bělík (TTC Ostrava 2016), který ve finále dvouhry přemohl Adama Štalzera (TJ Ostrava KST). Mezi dorostenkami potvrdila roli turnajové jedničky Linda Záděrová (SKST Hodonín). Turnaj mladšího žactva měl jasného krále v podobě Jindřicha Morávka (Jiskra Strážnice), ve dvouhře mladších žákyň zvítězila Vendula Šichanová (SK Dobré). Ve dvouhře starších žáků vyhrál Vít Kadlec z TJ Ostrava KST a Helena Sommerová z pražské Kotlářky zvítězila mezi staršími žákyněmi. Dvouhru nejmladšího žactva ovládl Jan Škalda z SK Dobré, jeho oddílová kolegyně Elena Kuchařová vyhrála dvouhru nejmladších žákyň.

♦  Jiří Suchánek rozšířil svou sbírku úspěchů o další cenný kov. Na mistrovství Evropy hendikepovaných ve švédském Helsinborgu získal bronzovou medaili v kategorii M2, na stejné umístění dosáhl už před dvěma lety v Lašku, loni na světovém šampionátu rovněž ve Slovinsku či na paralympijských hrách v Riu.

♦  Na turnaji 2019 ITTF Junior Circuit v Srbsku se českým juniorům dařilo. Páry Tomáš Martinko, Jan Mokrejš a Filip Černota, Matěj Stach postoupily do semifinále a vybojovaly bronz. Další cenný kov přidal Tomáš Martinko ve dvouhře, kde postoupil rovněž do semifinále.  a do třetice bronz vybojovalo družstvo českých juniorů. Ještě lépe dopadli mladí čeští v soutěži družstev po výhře ve skupině postoupili přímo do semifinále, v němž porazili těsně indicko-nizozemský tým 3:2. A ve finále pak přehráli i nejvýše nasazené družstvo Brazílie 3:1. Čtvrtou medaili přidal v kategorii kadetů Matyáš Lebeda, který vytvořil smíšené družstvo s Kazachem Alanem Kurmangaliyevem. Vybojovali bronz.