Ohlédnutí za rokem 2019 – 4. čtvrtletí

Hráčky Hodonína postoupily do čtvrtfinále Ligy mistryň, v Poháru ETTU se dařilo El Niňu

ŘÍJEN

♦   Na silně obsazeném turnaji 2019 ITTF World Tour ve švédském Stockholmu se podařilo z kvalifikace postoupit pouze českému páru Lubomír Jančařík, Tomáš Polanský. První kolo vyhráli bez boje, ve čtvrtfinále byli nad jejich síly bronzoví medailisté z mistrovství světa Číňané Liang Jungkun a Lin Gaoyuan. Ve dvouhře prohráli všichni tři čeští zástupci ve 3. kole kvalifikace.

♦   Turnaj okruhu 2019 ITTF Junior Circuit ve Slovinsku začal pro české hráče a hráčky skvěle. V soutěžích družstev se hned tři týmy radovaly z medailí. Dva společné se zahraničními hráči, jeden ryze český. Konkrétně junioři Adam Štalzer, Ondřej Květon a Filip Vybíral prohráli až v semifinále s belgocko-brazilským týmem. Ke třem medailím v soutěžích družstev přidali Češi ještě další dvě ve dvouhrách. Zasloužili se o ně Linda Záděrová a Ondřej Květon. Oba postoupili až do semifinále a brali bronz.

♦   Třídenní turnaj TOP 10 juniorů a kadetů v nizozemském Noordwijcku nabídl tradičně pravdivé srovnání nejlepších evropských hráčů a hráček obou věkových kategorií. Největšího úspěchu z trojice českých zástupců dosáhl kadet Šimon Bělík, který obsadil třetí místo. Juniorka Zdena Blašková skončila šestá a kadetka Helena Sommerová osmá.

♦    Tři kola zvládly české reprezentantky Zdena Blašková s Nikitou Petrovovou v kvalifikaci čtyřhry žen na Polish Open. V tom posledním porazily Číňanky Kuai Man, Wu Yuangchen a zahrály si hlavní soutěž ve čtyřhře žen. V osmifinále prohrály s francouzským párem Stephanie Loeuilletteová, Audrey Zarifová.

♦   V pořadí druhé bodovací turnaje sezony se hrály na severu Moravy v Ostravě a Havířově. Vítězem dvouhry dorostenců se stal František Onderka z TJ Ostrava KST, dvouhru dorostenek vyhrála Helena Sommerová z pražské Kotlářky. Kategorii staršího žactva ovládli Martin Šíp z Kotlářky a Monika Pařízková z Liberce. Dvouhru mladších žáků vyhrál Jindřich Morávek z Jiskry Strážnice, dvouhru mladších žákyň pak Vendula Šichanová z SK Dobré. A vítězi nejmladší kategorie se ve dvouhrách stali Tadeáš Vrchovský z KST Apollo Ústí nad Labem a Elena Kuchařová z SK Dobré.

♦   Na turnaji 2019 ITTF Junior Circuit v Egyptě zaznamenali skvělý úspěch čeští kadeti Matyáš Lebeda a Daniel Košťál. Ve čtyřhře nenašli přemožitele a po finálové výhře nad anglickým párem Naphong Boonyaprapa, Georgios Gerakios se radovali z vítězství.

♦   Na turnaji 2019 Para TT China Open s nejvyšším faktorem 40 ve městě Hangzou potvrdil český paralympionik Ivan Karabec, že patří k absolutní světové špičce. Ve dvouhře klasifikace MS10 postoupil až do finále, v němž prohrál s Polákem Igorem Misztalem po velmi vyrovnaném boji.

♦   ITTF World Cadet Challenge, tedy neoficiální mistrovství světa této věkové kategorie, se hrálo v polském Wlodyslawowu. Tým Evropy, jehož členem byl také český kadet Šimon Bělík, vybojoval bronzové medaile, když v utkání o třetí místo porazil domácí Polsko 3:0. Druhou medaili vybojoval Šimon Bělík společně s ruským spoluhráčem Denisem Izumrudovem ve čtyřhře.

LISTOPAD

♦   Dvě finálové účasti zaznamenali čeští junioři a juniorky ve čtyřhře na Slovak Junior & Cadet Open v Nitře. Bohužel, ani jednu se nepodařilo přetavit ve zlaté medaile. Ondřej Květon s Adamem Štalzerem i Klára Hrabicová s Janou Vašendovou finálové duely prohráli. Třetí medaili vybojovala Anna Klempererová, která s norskou spoluhráčkou Martine Toftakeovou vypadly v semifinále s pozdějšími vítězkami Emou Činčurovou a Dominikou Wiltchkovou ze Slovenska. A dařilo se i v soutěžích družstev. V kategorii juniorek se Anna Klempererová a Nela Hanáková společně s Polkou Julií Tomickou radovaly z celkového vítězství.

♦   Na skvělý úspěch sahala česká ženská jednička Hana Matelová na turnaji bet-at-home.com Austrian Open. V závěrečném kole kvalifikace dvouhry žen vedla nad Soo Wai Yam Minnie z Hong Kongu už 3:0 na sety, přesto nakonec prohrála a do hlavní soutěže se bohužel nepodívala. Zahrála si ji však společně se Slovenskou Barborou Balážovou ve čtyřhře, kde postoupily do čtvrtfinále. V něm prohrály s Korejkami Jeon Jihee, Shin Yubin.

♦   Jediným českým zástupcem na turnaji 2019 ITTF Junior Circuit v portugalském Guimarãesi byl Matyáš Lebeda. Hráč Sokola PP Hradec Králové 2 z jihu Evropy neodjel s prázdnou, společně s belgickým spoluhráčem Gabrielem Stanescuem vybojovali bronz v soutěži družstev kadetů.

♦   Poslední bodovací turnaje mládeže v tomto kalendářním roce se hrály v Hustopečích a v Hluku. Ve dvouhře dorostu vyhráli Ondřej Květon z SK Jiskra Domažlice a Klára Hrabicová z Havířova. V kategorii mladších žáků se z vítězství ve dvouhře radoval David Sochor z pražské Sparty, dvouhru mladších žákyň ovládla Veronika Poláková z Vlašimi. Nasazené jedničky Štěpán Brhel z Hodonína a Helena Sommerová z Kotlářky splnili role favoritů v kategorii staršího žactva, Ve dvouhře nejmladších žáků vyhrál Jan Škalda z SK Dobré a Elena Kuchařová z téhož klubu.

♦   Pátý ročník turnaje olympijských nadějí zemí Višegrádské čtyřky, který se uskutečnil v Havlíčkově Brodu, přinesl českým nadějím medailové úspěchy pouze v týmech. Družstva minikadetů i minikadetek shodně skončila na druhém místě za vítězným Polskem.

♦   Na světovém šampionátu juniorů a juniorek v thajském Koratu skončilo družstvo českých juniorek na třináctém míste. V soutěžích jednotlivců se Tomáš Martinko probojoval do hlavní soutěže mezi dvaatřicet nejlepších a prohrál s nasazenou jedničkou Číňanem Xiang Pengem. Ve smíšené čtyřhře postoupila Gabriela Štěpánová se Slovákem Filipem Delinčákem do osmifinále, kde byli nad jejich síly Japonci Hiroto Shinozuka a Kyoka Idesawaová.

♦   V Hostinném bojovali na žebříčkovém turnaji nejlepší čeští hráči a hráčky kategorie staršího žactva. Do bojů o medaile se propracovali všichni největší favorité. Pozici turnajové jedničky však potvrdila jen Helena Sommerová z pražské Kotlářky. Dvouhru starších žáku vyhrál Daniel Košťál z Havířova.

PROSINEC

♦   V Břeclavi se uskutečnilo Akademické mistrovství České republiky 2019. Zúčastnilo se ho celkem patnáct hráčů a čtrnáct hráček, včetně některých českých reprezentantů a reprezentantek v různých věkových kategoriích. Nejúspěšnějšími účastníky byli studenti VŠB – TU Ostrava Karin Adámková a Roman Rezetka. Oba vybojovali tři zlaté medaile.

♦   Ve svém posledním vystoupení ve skupině D Ligy mistrů měly hráčky SKST Stavoimpex Hodonín před sebou jasný úkol. Zisk jednoho setu v duelu se španělským Leka Enea Tenis de Mesa by znamenat postup do čtvrtfinále nejprestižnější klubové soutěže. Vítězství 3:1 však bylo pochopitelně ideální tečkou za skvělým rokem a poděkováním skvělým fanouškům. Hodonín ve skupině obsadil druhé postupové místo za rakouským Linzem.

♦   Vynikající generálku na prestižní podnik ITTF World Tour Grand Finals absolvoval deblový pár Hana Matelová, Barbora Balážová. na turnaji kategorie ITTF Challenge Plus v kanadském Markhamu. Česko-slovenská dvojice probojovala až do semifinále. Po vítězství v prvním kole Matelová s Balážovou porazily ve čtvrtfinále Maďarky Leonie Hartbrichovou a Doru Madaraszovou. Nad jejich síly byly až v semifinále Číňanky Che Xiaoxi a Li Jiayi.

♦   Utkání, které už nemohlo změnit nic na pořadí ve skupině B Ligy mistrů, nabídlo kvalitní stolní tenis a také přineslo první výhru pro českého zástupce. Hráči TTC Ostrava 2016 porazili rakouský Walter Wels 3:2, přesto obsadili ve skupině poslední čtvrtou příčku.

♦   V čínském Zhengzhou se hrál vrchol letošního ročníku ITTF World Tour, kterým je prestižní Grand Final. Probojoval se na něj také česko-slovenský deblový pár Hana Matelová, Barbora Balážová. Los byl přísný, za soupeřky jim určil vítězky hodnocení celého ročníku Japonky Miyuu Kiharovou a Miyu Nagasakiovou. Duel s prvním nasazeným párem byl velmi vyrovnaný, česko-slovenská dvojice v něm dokonce vedla 2:1 na sety, jenže závěr patřil japonským favoritkám, které vyhrály 3:2.

♦   V Havířově změřili síly čeští dorostenci a dorostenky na žebříčkovém turnaji. Na severu Moravy scházeli pouze Šimon Bělík a Linda Záděrová, jinak se na důležitém měření sil představili všichni nejlepší z dorosteneckého žebříčku. Vítězem dvouhry dorostenců se stal Tomáš Martinko z TJ Ostrava KST, kategorii dorostenek ovládla domácí hráčka Klára Hrabicová.

♦   Naprosto suverénním způsobem ovládla žebříčkový turnaj mladších žaček v Havířově turnajová jednička Vendula Šichanová. Hráčka SK Dobré netratila ani set a zaslouženě dosáhla na zlato. Turnaj mladších žáků vyhrál David Sochor z pražské Sparty.

♦   Mezi nejlepších osm týmů letošního Poháru ETTU se probojovali hráči SF SKK El Niňo Praha. Po výhře 3:1 na stolech belgického TTC Sokah Hoboken v odvetě sice prohrál 2:3, ale to na postup stačilo.

♦   Vítězi 29. ročníku Českého poháru se stali hráči SF SKK El Niňo Praha a hráčky SKST Stavoimpex Hodonín. Oba celky zvítězily ve finálových duelech v Havířově. Hodonín porazil po obrovském boji Břeclav 5:4, El Niňo naproti tomu přehrálo jasně TJ Ostrava KST 5:1. Bronz obsadili muži Liberce a ženy CDU SPORT – Stolní tenis Ostrava.