Ohlédnutí za rokem 2021 – 1. čtvrtletí

Lubomír Jančařík si v březnu zajistil letenku na olympiádu do Tokia

Rok 2021 byl pro český stolní tenis jedním z nejúspěšnějších za posledních deset let. I přes složitý začátek, kdy bylo sportovní dění stále ještě významně ovlivněno pandemií koronaviru, se českým hráčům a hráčkám podařilo zaznamenat mimořádné výsledky.

Tím prvním v dlouhé řadě bylo vítězství Lubomíra Jančaříka na světové olympijské kvalifikaci v katarském Dauhá, kde si vybojoval jednu z letenek na olympiádu v Tokiu. Totéž se pak o několik týdnů později povedlo na evropské kvalifikaci Pavlu Širučkovi. Jeho příběh, kdy byl přímo v dějišti her pozitivně testován na Covid-19, a nakonec tedy do bojů nezasáhl, bude rovněž navždy spjat s rokem 2021. Postupně ovšem přicházely další úspěchy. Připomeňme si je v tradičním souhrnu.

LEDEN

♦   Světový žebříček doznal na začátku roku významné změny. Upravila se pravidla pro zisk bodů na jednotlivých akcích a aktualizoval se každý týden. Na prvních místech rankingu se nic mimořádného nestalo. Světovými jedničkami byli Číňané Fan Zhendong a Chen Meng. Z nejlepších českých hráčů se Pavel Širuček držel na 51. místě a Lubomír Jančařík byl 94. Mezi ženami byla Hana Matelová 51. a Karin Adámková 109.

♦   Nejvyšší domácí soutěž mužů se po třech měsících rozběhla díky výjimce pro profesionální soutěže, o kterou pořádalo vedení asociace Ministerstvo zdravotnictví. Hned první týden v lednu začal náročný kolotoč plánovaných kol, ale také těch, která byla kvůli pandemii odložena.

♦   Přes pět let žila a trénovala jedenapadesátá hráčka světového žebříčku Hana Matelová v německém Düsseldorfu. Odešla tam po Evropských hrách v Baku v roce 2015 a za tu dobu se jen ve zmiňovaném světovém žebříčku zlepšila o padesát míst. Startovala na olympiádě v Riu, dvakrát se probojovala na prestižní turnaj TOP 16 a společně se Slovenkou Barborou Balážovou vytvořili deblový pár světové úrovně. Od začátku roku 2021 však rodačka ze Zlína opět změnila působiště. Přestěhovala se na sever Moravy a v Národním tréninkovém centru v Havířově se stala základem kvalitní tréninkové skupiny.

ÚNOR

♦   Po více než čtyřech měsících opět začala hrát o mistrovské body také družstva v nejvyšší domácí soutěži žen. Ta dostala, podobně jako Extraliga mužů, výjimku Ministerstva zdravotnictví. Naopak, na boje o body si musely ještě počkat kategorie dorostu a žactva. Jejich plánované bodovací turnaje v únoru a březnu byly zrušeny.

♦   V roce 2020 se více než šest měsíců nehrály žádné turnaje stolního tenisu a přerušeny byly všechny dlouhodobé soutěže. Ve světovém kalendáři bylo zrušeno či odloženo přes sto turnajů, včetně mistrovství světa družstev nebo olympijských her. Přesto se vedení České asociace stolního tenisu rozhodlo uspořádat další ročník ankety Stolní tenista roku. Zvítězil v ní Pavel Širuček, hráč polského celku Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki. Talentem roku byl vyhlášen Šimon Bělík, Trenérem roku Josef Plachý a družstvem roku se stali muži SF SKK El Niňo Praha.

BŘEZEN

♦   Téměř jeden rok se nejlepší čeští hráči a hráčky neúčastnili žádného mezinárodního turnaje. Od přerušení sezony kvůli pandemii koronaviru se konaly jen tři turnaje na podzim 2020 v Číně, na nichž startovala hrstka vybraných hvězd. Na turnaje seriálu WTT Contender a WTT Star Contender do katarského Dauhá proto odletěli s velikým odhodláním Pavel Širuček, Lubomír Jančařík, Hana Matelová, Karin Adámková a Kateřina Tomanovská. Společně s nimi oba reprezentační trenéři Josef Plachý a Petr Nedoma. Na turnajích měl původně startovat také Tomáš Polanský, ovšem kvůli problémům se zády se musel odhlásit.

♦   Hned na prvním turnaji postoupil Pavel Širuček ve dvouhře z kvalifikace do hlavní soutěže. Tam prohrál po velikém boji s Indem Achantou. Deblový pár Hana Matelová, Barbora Balážová pak ve čtyřhře žen vypadl až ve čtvrtfinále. A v podobném duchu se nesl rovněž druhý z turnajů v Dauhá, Širuček s Matelovou postoupili ve dvouhrách mezi dvaatřicet nejlepších, česko-slovenský deblový pár byl opět ve čtvrtfinále. To už se ale většina účastníků chystala a olympijskou kvalifikaci jednotlivců.

♦   Turnaj o letenky na olympijské hry v Tokiu přinesl pro české barvy fantastický úspěch. Podruhé v kariéře se český reprezentant Lubomír Jančařík kvalifikoval na olympijské hry. Rozhodl o tom ve finále své skupiny na světové kvalifikaci v katarském Dauhá, když porazil Ukrajince Kou Lie. Měl za sebou těžkou cestu, když postupně vyřadil Keňana Briana Mutuu, Kazacha Kirilla Gerassimenka, Španěla Alvara Roblese a také nasazenou jedničku celého turnaje Angličana Liama Pitchforda. Posledním krokem byl souboj s bronzovým medailistou Evropských her v Baku 2015, rodákem z Pekingu a dlouholetým reprezentantem Ukrajiny. Šestapadesátého hráče světového žebříčku Jančařík porazil 4:0 a nadšeně slavil postup. Byl jediný ze čtyř českých zástupců, komu se povedlo na turnaji uspět.

♦   Až poslední kolo základní části Extraligy mužů rozhodlo s definitivní platností o pořadí na prvních osmi místech, a tím i určení dvojic pro play off. Před závěrečnými čtyřmi duely bylo pouze jisté, že osmý Hodonín vyzve nejlepší klub sezony HB Ostrov. Hráči z Havlíčkova Brodu neprohráli v základní části ani jedno utkání a šli do vyřazovacích bojů v pozici největšího favorita na zisk titulu.