Ohlédnutí za rokem 2021 – 2. čtvrtletí

Družstvo HB Ostrov Havlíčkův Brod vybojovalo v polovině roku mistrovský titul

DUBEN

♦   Klubové soutěže se blížily ke svému vrcholu nejen v České republice. A zahraničních ligách si brousilo na titul zuby hned několik českých hráčů. Ve Finále polské Superligy hrál Širučkův Grodzisk Mazowiecki s Vráblíkovým Gekorglassem Dzialdowo. V Německu se do finále dostal 1. FC Saarbrücken s Tomášem Polanským na soupisce, v Dánsku pak Naestved BTK s Tomášem Koldasem a v Rakousku TTC Wiener Neustadt s Tomášem Konečným.

♦   V havířovském Národním tréninkovém centru proběhl třídenní turnaj žen a juniorů U19. Šlo o přípravné turnaje pro pozvané hráče a hráčky směrem k play off Extraligy mužů a žen a byly současně kontrolními turnaji pro národní týmy obou kategorií. V mužích vyhrál Tomáš Martinko, mezi ženami byla nejlepší Kateřina Tomanovská.

♦   Česká trojice Pavel Širuček, Hana Matelová a Karin Adámková odcestovala do Portugalska, aby se v hale Multiusol de Guimarães pokusila vybojovat jednu z devíti letenek na olympijský turnaj v Tokiu. Ani jedné z českých hráček se to nepovedlo, naopak Pavel Širuček předvedl fantastickou jízdu, a nakonec vybojoval poslední místo na olympijském turnaji. Porazil Lucemburčana Erica Gloda, pak sice prohrál s Rusem Vladimírem Sidorenkem, ale po výhrách nad Belgičanem Cédrickem Nuytinckem a Italem Mihaiem Boboccicou byl stále ve hře. Následovala prohra s řeckým obranářem Panagiotisem Gionisem, jenže pak sebral Širuček zbytek sil a výhrou nad Angličanem Paulem Drinkhallem si zajistil místo na turnaji v Tokiu.

KVĚTEN

♦   Cesta SKST Stavoimpex Hodonín v Evropském poháru skončila ve čtvrtfinále, kde po velmi vyrovnaném duelu prohrál s domácím TTC Novi Sad 2:3. Klíčovou hráčkou utkání byla Srbka Aneta Maksutiová, která dokázala porazit Solomiyu Brateykovou i Natálii Partykovou.

♦   Po více než roční přestávce se mladí stolní tenisté a tenistky po celém světě dočkali restartu mezinárodní sezony. Pod hlavičkou World Table Tennis odstartoval seriál turnajů, určených pro kategorie od 11 do 19 let. První zastávkou byl portugalský Vila Real, kde se z českých hráčů podařilo postoupit Šimonu Bělíkovi v kategorii U17 do semifinále a v kategorii U19 do osmifinále dvouhry.

♦   Finále mužské extraligy mezi HB Ostrov a KT Praha nabídlo v obou utkáních mimořádně dramatickou podívanou, plnou skvělých výkonů, nečekaných zvratů a pochopitelně i pořádné dávky emocí. Vítěz základní části HB Ostrov ovšem nakonec přece jen potvrdil, že řeči o touze vybojovat mistrovský titul byly podloženy herní kvalitou a nasazením všech hráčů. O titul se nejvíce zasloužila trojice Tomáš Tregler, Michal Obešlo a Dmitrij Prokopcov.

♦   V rozhodujícím utkání o postup ze základní skupiny Evropského poháru vyhráli hráči TTC Enfireex Ostrava tři zápasy ve zkráceném pátém setu, hraném do šesti bodů. Podobný kousek se jim mohl podařit i ve čtvrtfinále proti rakouskému klubu SPG Walter Wels. Bohužel, pevnější nervy měli tentokrát soupeři, kteří vyhráli 3:0 a českého zástupce na turnaji vyřadili.

♦   Vynikající úspěch zaznamenal ve své první sezoně v dánském Naestved BTK Tomáš Koldas. Družstvo mužů se probojovalo do finále ligy a v boji o titul vyzvalo favorizovaný Roskilde Bordtennis, BTK 61. Po dvou výhrách nakonec mohli zvednou nad hlavu pohár pro vítěze. Dalším z českých krajánků, který se radoval ze zisku mistrovského titulu, byl Tomáš Konečný. Působil v rakouském SolexConsult TTC Wiener Neustadt, který i díky jeho bodům porazil ve finále UTTC Sparkasse Salzburg 4:2. A do třetice Jiří Vráblík, jeho Dekorglass Dzialdowo konečně získal svůj historicky první ligový titul. Ve finále porazil Širučkův Grodzisk Mazowiecki 3:1.

♦   Vynikající turnaj odehráli dva mladí čeští reprezentanti Martin Šíp a Štěpán Brhel. Oba ve dvouhře kadetů U15 na WTT Youth Star Contender v Tunisu postoupili až do semifinále a vybojovali bronzové medaile. Na turnaji startovala také Linda Záděrová. V kategorii U19 vybojovala bronz ve čtyřhře. Společně s Chorvatkou Hanou Arapovičovou prohrály až v semifinále.

ČERVEN

♦   Byla to úchvatná podívaná. Jen těžko by se dalo vymyslet dramatičtější vyvrcholení ženské extraligové sezony. Hráčky Gumotexu Břeclav porazily ve třetím finálovém utkání Hodonín 5:3 a celou sérii ovládly 2:1. Po osmi letech se tak radovaly ze zisku poháru a zlatých medailí. Největší zásluhu na tomto úspěchu měla trojice Karin Adámková, Dana Čechová a Aneta Širučková.

♦   V Havířově se uskutečnil turnaj WTT Youth Contender a mezi medailisty se prosadilo také několik českých hráčů a hráček. V kategorii U11 braly bronz Hanka Kodetová a Simona Holubová, ve dvouhře U13 stejnou medaili i Veronika Poláková. V chlapeckých soutěžích dosáhli na medaile jen ti nejmladší. V kategorii U11 vybojoval Oliver Olejník stříbro a Tobiáš Fabián bronz.

♦   Linda Záděrová se v krátkém sledu radovala ze zisku dvou medailí na mládežnických turnajích světového okruhu. Ve slovinském Otočci vybojovaly společně s Chorvatkou Hanou Arapovičovou bronz ve čtyřhře U19, jen o pár dnů později pak v chorvatském Záhřebu právě s Arapovičovou svedla souboj o výhru ve dvouhře U21. Lepší byla Chorvatka, pro českou hráčku zbylo stříbro. Na stejném turnaji se pak radovala ze zisku bronzové medaile ve dvouhře U19 Gabriela Štěpánová.

♦   Měsíc před startem juniorského mistrovství Evropy ve Varaždinu dosáhl český reprezentant Martin Šíp na skvělé umístění. Na turnaji WTT Youth Star Contender ve slovinském Otočci došel ve dvouhře chlapců U15 do finále, kde ho čekal Rumun Iulian Chirita. Vicemistr Evropy ze šampionátu v Ostravě 2019 byl v boji o titul nad jeho síly.

♦   Ve Varšavě se uskutečnil odložený evropský šampionát jednotlivců. Největší úspěch z českých účastníků na něm zaznamenal Lubomír Jančařík. Po fantastických výkonech se probojoval až do čtvrtfinále a bojoval o medaili. V zápase s Němcem Dimitrijem Ovtcharovem už prohrával 0:3, pak ale srovnal a v rozhodujícím setu vedl 5:1. Velezkušený Ovtcharov však dokázal opět otočit, a nakonec se z postupu radoval on.

♦   V Národním tréninkovém centru v Havířově se konal domácí šampionát družstev v kategorii staršího žactva. V obou kategoriích se turnaje zúčastnilo šestnáct týmů a zlaté medaile si odvezli hráči Apolla Ústí nad Labem a hráčky SKST Vlašim.

♦   Mistrovství republiky družstev dorostu ovládly stejné týmy jako na předchozím šampionátu. Hráči TJ Ostrava KST ve finále bez větších problémů přehráli pražskou Kotlářku 3:0, naopak favoritky z Hodonína svedly obrovskou bitvu s domácím Havířovem, kterou rozhodla až poslední dvouhra.