Ohlédnutí za rokem 2021 – 3. čtvrtletí

Jiří Suchánek s Petrem Svatošem přivezli bronz z paralympiády v Tokiu

ČERVENEC

♦   Turnaj Czech Para Open v Ostravě byl posledním velkým turnajem pro hendikepované stolní tenisty před paralympiádou, která se v Tokiu konala na konci prázdnin. Z českých hráčů a hráček se nejlépe vedlo Petru Svatošovi. Ve své kategorii MS 3 vybojoval zlato, stříbrnou medaili pak přidal v soutěži družstev. Češi vybojovali na turnaji celkem patnáct cenných kovů.

♦   Tradičního mezinárodního turnaje Velká cena Prahy 2021 se zúčastnilo 212 hráčů a hráček z 8 zemí. Ve dvouhrách se dařilo převážně domácím nadějím, ale vítězství si odvezli také hráči z Rakouska, Německa a Slovenska. Nejstarší kategorii U19 ovládli Jakub Slapnička z HB Ostrov a Kristýna Kacálková z SKST Děčín. Slapnička ve finále porazil Jakuba Kauckého z pražské Kotlářky 3:1, Kacálková stejným poměrem přehrála Romy Reiterovou z Lince.

♦   Na olympijských hrách v Tokiu si bohužel zahráli pouze dva čeští stolní tenisté. Pavel Širuček byl při pravidelném testování přímo v dějišti her pozitivní a byl umístěn do izolace. Jeho jméno nakonec ještě figurovalo i během losování olympijského turnaje ve stolním tenisu, do bojů však zasáhnout nemohl. Lubomír Jančařík s Hanou Matelovou byli před začátkem turnaje rovněž v karanténě a nemohli trénovat. Jančařík v prvním kole porazil Ali Alkhadrawiho ze Saudské Arábie 4:0, ve druhém kole podlehl Kirillu Gerassimenkovi z Kazachstánu 3:4. Hana Matelová ve druhém kole nestačila na Orawan Paranangovou z Thajska, které podlehla 2:4.

♦   Jediná medaile, kterou na mládežnickém evropském šampionátu ve Varaždinu vybojovali čeští junioři a juniorky, byla bronzová. Linda Záděrová se svojí chorvatskou spoluhráčkou Hanou Arapovičovou po postupu do semifinále čtyřhry nestačily na německou dvojici Sophia Kleeová, Anastasia Bondarevová.

♦   V kategorii kadetů to bylo o něco málo lepší. Postup mezi nejlepší evropské týmy na šampionátu ve Varaždinu, byl pro české kadety obrovský úspěch. Stejně jako nakonec zisk bronzových medailí. Svěřenci trenéra Bohumila Vožického v semifinále prohráli s favorizovaným Rumunskem 1:3 a nechyběli na medailovém ceremoniálu soutěží družstev. V individuálních soutěžích se blýsknul stříbrem ve smíšené čtyřhře Martin Šíp. S Ukrajinkou Veronikou Matiuninovou prošli až do finále, kde je porazil polský pár Milosz Redzimski, Wiktoria Wroblová.

SRPEN

♦   Semifinále turnaje WTT Contender v Budapešti bylo skvělou podívanou, bohužel, na jeho konci odcházel český reprezentant Tomáš Polanský zklamaný. O titul si v Maďarsku nezahrál, přesto předvedl fantastický výkon a zaznamenal největší úspěch své kariéry mezi muži.V duelu s Němcem Killianem Ortem nevyužil v rozhodujícím setu tři mečboly a své účinkování na turnaji ukončil v semifinále.

♦   Poprvé v devítileté historii turnaje Czech Open v Olomouci se ve finále některé za soutěží představili čeští zástupci. Na ITTF Czech International Open 2021 si o prvenství zahrály ve čtyřhře žen Kateřina Tomanovská se Zdenou Blaškovou. Proti sestrám Anně a Katarzyně Wegrzynovým z Polska to byl boj až do posledního míčku, ale boj se šťastným koncem. Česká dvojice vyhrála 3:2 a zapsala se do historie.

♦   Český stolní tenis z paralympiády v Tokiu neodjel bez medaile. Vybojovali ji v soutěži družstev třídy TT3 Jiří Suchánek s Petrem Svatošem. Bronz si zajistili už výhrou nad Ukrajinou 2:1 ve čtvrtfinále, pak ještě bojovali o místo v samotném finále. Favoritům z Německa ale podlehli 0:2.

ZÁŘÍ

♦   Akademické mistrovství republiky ve stolním tenise se konalo v badmintonové hale sportovního centra OMEGA v Olomouci. Mělo velmi kvalitní sportovní úroveň. Z vítězství ve dvouhře se radovali Tomáš Martinko z Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava a Zdena Blašková z Ostravské univerzity.

♦   V Praze se uskutečnily první bodovací turnaje mládeže nové sezony. Velkou cenu Jižního Města v kategorii U15 vyhráli David Sochor a Vendula Šichanová, turnaj STEN MARKETING Open v kategorii U19 ovládli Adam Štalzer a Eliška Koďousková.

♦   Vynikající úspěch zaznamenala na prestižním turnaji TOP 16 v řeckém Thessaloniki Hana Matelová. Postoupila až do semifinále a prohrála v něm s Němkou Ninou Mittelhamovou 0:4. Na turnaji ovšem porazila exmistryni Evropy Rumunku Elizabetu Samarovou a pak skvělou Maďarku Georginu Potaovou, mimochodem rovněž dvojnásobnou mistryni Evropy ve čtyřhře a v družstvech.

♦   Úspěšní byli také čeští kadeti na turnaji WTT Youth Star Contender v portugalském Lisabonu. Štěpán Brhel si na své konto připsal velmi významné vítězství, když postoupil až do finále dvouhry U15 a v něm porazil Maďara Davida Szantosiho 3:2. Společně s Martinem Šípem pak ještě postoupili do finále čtyřhry, kde už nestačili na německo-španělskou dvojici Lleyton Ullmann, Daniel Berzosa.

♦   V Národním tréninkovém centru v Havířově se bojovalo o mistrovské tituly v kategorii U15. Mistry republiky se stali Štěpán Brhel z HB Ostrov a Adéla Sazimová z SK Dobré. Oba soutěží prošli bez většího zaváhání.

♦   Kuriózně bez přítomnosti trenérů na lavičce se hrály finálové zápasy mistrovství republiky jednotlivců v kategorii mladšího žactva U13 v Havířově. Ve finále dvouhry chlapců totiž proti sobě nastoupili dva hráči KST Apollo Ústí nad Labem, finále děvčat pak obstaraly hráčky SKST Vlašim.Všichni si museli poradit sami a žádné rady od svých koučů během hry nedostali. Lépe se s touto situací vypořádali Jakub Kabelka a Veronika Poláková, kteří vyhráli a získali mistrovské tituly.

♦   Ve Sportovní hale v Mostu bojovali dorostenci a dorostenky o mistrovské tituly ve dvouhrách. S výjimkou Tomáše Martinka a Lindy Záděrové, kteří byli na evropském šampionátu družstev v Kluži, se do bojů pustili nejlepší hráči a hráčky této věkové kategorie. Nebyla nouze o zajímavé souboje a řadu překvapení. Nejlepší formu na šampionátu prezentovali Šimon Bělík z Havířova a Anna Klempererová z Hodonína, kteří vybojovali mistrovské tituly.