Ohlédnutí za rokem 2021 – 4. čtvrtletí

Hana Matelová dosáhla na turnaji v Tunisu na největší úspěch své kariéry

ŘÍJEN

♦   Sen o medaili na mistrovství Evropy družstev v rumunské Kluži se českému týmu mužů rozplynul ve čtvrtfinále. Po skvělých výkonech ve skupině narazili svěřenci trenéra Josefa Plachého na obhájce titulu a medailisty z olympijských her v Tokiu Němce. Trojice Lubomír Jančařík, Tomáš Polanský a Jiří Martinko předvedla bojovný výkon, ale s favoritem šampionátu prohrála 1:3. České ženy nepostoupily na turnaji ze základní skupiny.

♦   V rámci mistrovství Evropy družstev proběhl předposlední den soutěží pravidelný kongres Evropské unie stolního tenisu (ETTU). Součástí tříhodinového jednání bylo také slavnostní předávání čestných uznání za dlouholetý přínos a práci pro evropský stolní tenis. Vedení ETTU tímto „Badges of Honour“ už pět let oceňuje osobnosti napříč všemi činnostmi. Letos byli mezi oceněnými také dva čeští zástupci. Úspěšná trenérka a dlouholetá členka Komise mládeže ETTU Marta Novotná a bývalý viceprezident ETTU Nikolas Endal.

♦   Vynikajícího úspěchu dosáhl na turnaji WTT Youth Contender v Bělehradu český junior Adam Štalzer. Ve dvouhře kategorie U19 vyhrál za dva dny všech šest svých zápasů a mohl se darovat z celkového vítězství a ceny za první místo. Ve finále svedl pětisetovou bitvu s Indem Yashanshou Malikem

♦   Ze zisku mistrovských titulu ve dvouhře mužů a žen se v havířovském Národním tréninkovém centru radovali Hana Matelová a Jiří Vráblík. Zatímco současná ženská česká jednička prodloužila svoji sérii vítězství už na pět v řadě a vybojovala celkově sedmý titul, bývalý český reprezentant Jiří Vráblík se ze zlaté medaile v singlu radoval poprvé.

♦   Tři české naděje startovaly ve francouzském Tours na turnaji TOP 10 mládeže.V kategorii kadetů Martin Šíp a Štěpán Brhel, v juniorkách pak Linda Záděrová. S výsledky určitě nebyli spokojeni. Štěpán Brhel se dvěma výhrami skončil na devátém místě. Martin Šíp si na turnaji zapsal jen jedinou výhru, v prvním kole porazil právě svého reprezentačního kolegu. To stačilo na desáté místo. Mezi juniorkami si Linda Záděrová nevedla o mnoho lépe. V závěrečném zápase porazila tureckou hráčku Ozge Yilmazovou 4:2 a obsadila konečnou devátou příčku.

♦   Ve dvouhře na turnaji WTT Youth Star Contender v polském Wladyslawowu sice česká juniorka Linda Záděrová vypadla hned v prvním kole hlavní soutěže se Zhou Jingyi ze Singapuru, ale vše si vynahradila ve čtyřhře. Se svojí tradiční parťačkou Hanou Arapovičovou z Chorvatska postoupily až do finále. Rumunka Elena Zahariová a Ruska Elizabet Abraamianová v něm byly nad jejich síly, takže si česko-chorvatský pár odvezl stříbro.

♦   Z prvního místa postoupili hráči HB Ostrov Havlíčkův Brod do osmifinále Evropského poháru. Trojice Tomáš Tregler, Michal Obešlo a Dmitrij Prokopcov ani jednou na turnaji nezaváhala. Naopak hráčům TTC Ostrava 2016 se ve skupině C nevedlo a s pohárem se rozloučili.

♦   Česká výprava juniorů a kadetů si z turnaje WTT Youth Contender v italském Lignanu odvezla jednu medaili. Ve dvouhře juniorů U19 vybojoval bronz Radim Morávek, který ve čtvrtfinále svedl vítěznou bitvu s nasazenou jedničkou Italem Andrea Puppem. V semifinále český reprezentant nestačil na Dána Patricka Skarsholma, s nímž prohrál 0:3 na sety.

♦   Vynikající výsledek zaznamenali na turnaji WTT Contender Tunis čeští reprezentanti Tomáš Polanský s Jiřím Martinkem. Ve čtyřhře mužů porazili ve čtvrtfinále běloruskou dvojici Aleksandr Khanin, Vladzislav Rukljatsov 3:0 a zastavil je až v semifinále francouzský pár Emmanuel Lebesson, Alexandre Cassin.

♦   Ještě větší radost udělala na turnaji českým fanouškům Hana Matelová. Na podobný úspěch totiž český stolní tenis pár let čekal. Česká reprezentantka přešla na turnaji v Tunisu přes tři hráčky elitní světové pětatřicítky, a nakonec to byla právě ona, kdo ve finále zvedl s radostí ruce nad hlavu. Ve čtvrtfinále si poradila s vítězkou prestižního TOP 16 Němkou Ninou Mittelhamovou, v semifinále vyřadila evropskou jedničku Rakušanku Sofii Polcanovou a ve finále v dramatické sedmisetové bitvě přehrála vítězku letošního Czech Open a 32. hráčku světového žebříčku Xiaoxin Yang z Monaka.

LISTOPAD

♦   Další skvělý úspěch českých barev před koncem letošního roku. Na turnaji WTT Youth Contender v Senci vyhrála Veronika Poláková dvouhru kategorie U13. Navázala tak na úspěchy z předchozích turnajů v letošní sezoně. Ve finále nastoupila proti Španělce Marii Berzosaové. Nepovolila své soupeřce ani set a po výhře 3:0 se mohla radovat z cenného triumfu.

♦   Tohle už tady dlouho nebylo. Jen hodinu po vítězství Veroniky Polákové na mezinárodním turnaji v Senci, zvítězil na souběžně pořádaném podniku WTT Youth Series v maďarském Szombathely také Šimon Bělík. Zlato vybojoval ve dvouhře kategorie U17. Ve finále ho čekal australský hráč Nicholas Lum, kterého porazil 3:1.

♦   Postup mezi osm nejlepší týmů letošního ročníku Ligy mistryň si zajistily hráčky SKST PLUS Hodonín. Obsadily druhé místo ve skupině B. Trojice Sakura Moriová, Tetyana Bilenková a Natalia Partyka prohrála jen s francouzským TT Metz. Naopak muži pražského El Niňa do čtvrtfinále nepostoupili.

♦   Krůček od medaile byla česká reprezentantka Linda Záděrová na evropském šampionátu do 21 let. Se svojí spoluhráčkou Chorvatkou Hanou Arapovičovou postoupily do čtvrtfinále, kde ovšem byl nad jejich síly srbský pár Sabina Surjanová, Tijana Jokičová. Česká výprava odjela ze Spa bez cenného kovu.

♦   Na turnaji WTT Contender Slovenia Hub se sice žádnému z českých hráčů a hráček nepodařilo ve dvouhře postoupit dál než do prvního kola hlavní soutěže, ve čtyřhrách to ale bylo mnohem lepší. Probojovat se mezi čtyři nejlepší se podařilo Lubomíru Jančaříkovi s Hanou Matelovou v mixu. Z prvního kola postoupili bez boje, pak vyřadili singapurskou dvojici Goi Rui Xuan, Chua Josh Shao Han a až v boji o finále prohráli s francouzským párem Simon Gauzy, Prithika Pavadeová.

♦   Na světovém šampionátu v americkém Houstonu došla z českých reprezentantů ve dvouhře nejdál Hana Matelová. V prvním kole porazila Maďarku Georginu Potaovou, ve druhém kole však se švédskou obranářkou Lindou Bergströmovou 0:4. Ve čtyřhře svedly Hana Matelová s Barborou Balážovou v osmifinále naprosto vyrovnanou partii s favorizovaným čínským párem Qian Tianyi, Chen Meng. Prohrály sice 1:3, ale postup nebyl vůbec daleko.

PROSINEC

♦   Precizní kolektivní výkon předvedli hráči HB Ostrov Havlíčkův Brod v klíčovém utkání skupiny A Evropského poháru a po výhře 3:0 nad rakouským UTTC Stockerau postoupili z 2. fáze poháru do čtvrtfinále.Trojice Tomáš Tregler, Dmitrij Prokopcov a Michal Obešlo se rovným dílem podělila o zisk potřebných tří bodů a shodou okolností všechny tři dvouhry skončily poměrem 3:1. Muži El Niňa Praha a ženy TT Moravský Krumlov se do čtvrtfinále neprobojovali.

♦   Radovaly se před dvěma lety v Havířově, radovaly se i letos v Havlíčkově Brodu. Stolní tenistky Hodonína obhájily vítězství v Českém poháru, když ve finále porazily SK Dobré nejtěsnějším rozdílem 5:4.

♦   Po zisku mistrovského titulu v první polovině roku a postupu do čtvrtfinále Evropského poháru zakončili senzační rok 2021 hráči HB Ostrov Havlíčkův Brod dalším cenným úspěchem. Ve vlastní herně zvítězili ve finále Českého poháru nad pražským El Niněm 5:2 a vybojovali prestižní trofej.