K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Olympijská kvalifikace začíná v Dauhá už v neděli


Míst pro olympijský turnaj ubývá, o devět se bude bojovat v Kataru

Po dvou turnajích seriálu World Table Tennis v katarském Dauhá je na řadě třetí, pro české hráče a hráčky ten nejdůležitější. Jsou na Blízkém východě už třetí týden a kvarteto Pavel Širuček, Lubomír Jančařík, Hana Matelová a Karin Adámková ladí formu na světovou olympijskou kvalifikaci jednotlivců, která začíná už v neděli.

V kvalifikaci družstev vloni v Gondomaru neuspěli muži ani ženy, v tuto chvíli tak nemá nikdo z českých zástupců letenku do Tokia jistou. V hale Ali Bin Hamad Al Attiya Arena budou od 14. do 17. března hrát o jedno ze čtyř míst pro muže a pěti pro ženy. Přesně tolik jich světová kvalifikace nabízí.

Do těžkého turnaje se přihlásilo celkem 73 mužů a 60 žen a ti všichni netrpělivě čekají na dnešní odpolední los. Systém turnaje je složitý, ovšem dává určitou naději i na jedno zaváhání. V soutěži mužů budou hráči rozlosováni do tří samostatných pavouků, přičemž vítěz každého z nich se kvalifikuje do Tokia. Do druhé fáze pak postoupí poražený finalista a oba poražení semifinalisté z každého pavouka (dohromady tedy devět hráčů) a opět vyřazovacím způsobem se utkají o poslední postupové místo.

Soutěž žen se rozlosuje do čtyř nezávislých pavouků a vítězka každého z nich postoupí na turnaj do Tokia. Do druhé fáze postoupí ovšem už jen čtyři poražené finalistky z první fáze, které budou hrát o poslední postupové místo.

Co konkrétně říct k ambicím českých hráčů a hráček? Dva z nich už si na olympiádě zahráli, v Rio de Janeiru před pěti lety startovali Lubomír Jančařík a Hana Matelová. Soudě podle postavení v olympijském žebříčku (najdete ho ZDE) má právě česká ženská jednička papírově největší šanci na postup. Bude totiž šestá nasazená a před ní jsou na žebříčku jen Nizozemka Britt Eerlandová, Ukrajinka Margaryta Pesotská, Suthasini Sawettabutová z Thajska, Yang Xiaoxin z Monaka a Ruska Polina Michajlovová. Na druhou stranu je potřeba připomenout, že za Matelovou jsou v žebříčku další skvělé hráčky, její deblová partnerka Barbora Balážová, Ruska Jana Noskovová, Indka Manika Batraová nebo Ukrajinka Hana Gaponová.

Ty největší ambice může mít i Pavel Širuček. Turnaje v Dauhá ho zastihly ve vynikající formě, když se dvakrát dostal mezi dvaatřicet nejlepších. Nyní ale musí zvítězit v „miniturnaji“ první nebo druhé fáze kvalifikace. A jeho soupeři nebudou vůbec špatní. Právě naopak, mezi desítkou hráčů, kteří jsou v žebříčku před ním, je například legendární Bělorus Vladimír Samsonov, Angličan Liam Pitchford, Ind Sharath Kamal Achanta a Rakušan Robert Gardos, s nimiž Širuček v Dauhá před pád dny prohrál, ale také oddílový kolega Řek Panagiotis Gionis. Z pozice českého hráče bude potřeba hned dva z těchto skvělých hráčů porazit v řadě za sebou. Ať v první nebo ve druhé fázi.

Další dva čeští zástupci, už s ohledem na výsledky z minulých dvou týdnů, mají šance přece jen o něco nižší. Systém je nekompromisní a vyhrát jeden nebo dva zápasy na úvod se za úspěch nepočítá. Lubomír Jančařík (nasazený jako třicátý) v Dauhá prozatím formu hledá. Prohrál dvě dvouhry, ovšem má dostatek zkušeností na to, aby se herně zvedl a v olympijské kvalifikaci porazil i ty největší soupeře. Karin Adámková (nasazená šestadvacítka) by v první řadě potřebovala dobrý los na úvod, posílit sebevědomí a pak také ona je schopna porazit prakticky kteroukoliv hráčku ze startovní listiny.

A snad ještě jedna dobrá zpráva nakonec. Kdyby to ani jednomu z českých hráčů a hráček nevyšlo, ve druhé polovině dubna se bude v Portugalsku hrát o pět míst do mužské dvouhry a čtyři do ženské dvouhry na evropské kvalifikaci. V historii olympijských her od roku 1988, kdy je stolní tenis jejich součástí, ještě ani jednou v turnaji za stoly nechyběly české barvy. Věřme, že tomu bude i tentokrát.

Kompletní informace o světové olympijské kvalifikaci najdete ZDE