Olympijským nadějím se v Budapešti dařilo

Družstvo dívek vybojovalo zlato rozdílem jediného setu

Ve dnech 18. – 20.listopadu 2016 se v  Budapešti v Ormai Laszlo Sport Hall uskutečnil druhý ročník turnaje kategorie minikadetů Olympic Hopes Tournament 2016. Tento turnaj se konal pod patronací Maďarského olympijského výboru za účasti výprav zemí Maďarska, Polska, Slovenska, Rakouska a České republiky. Byl určen pro hráče a hráčky ročníků 2003 a mladších.

Českou republiku reprezentovali Klára Witoszová (SKST Baník Havířov), Helena Sommerová (SK DDM Kotlářka Praha), Andrea Hnojská (KST Klatovy), Matěj Stach (SK DDM Kotlářka Praha), Ondřej Květon (SK Jiskra Domažlice) a Filip Karel (HB Ostrov Havlíčkův Brod) pod vedením trenérů Pavla Steffka a Martina Linerta.

Úvod turnaje patřil soutěži družstev, která se hrála systémem každý s každým. Česká družstva začala výborně, děvčata zvítězila nad Rakouskem a nad Slovenskem shodně 3:0, chlapci vyhráli nad Rakouskem 3:0 a nad Slovenskem 3:1. O den později děvčata v úvodním zápase porazila Polky 3:1 a v závěrečném utkání je čekalo domácí družstvo Maďarska. Úvodní dvě dvouhry Klára Witoszová s Helenou Sommerovou prohrály shodně 1:3. Ve třetí dvouhře, která byla vzhledem k vývoji ve skupině rozhodující, nastoupila Andrea Hnojská proti Csenge Adamikové. Andree nevyšel vstup do zápasu a v prvním setu prohrávala již 4:10. Tento okamžik byl nakonec klíčový, Andrea přestala spěchat, podržela míč více na stole, dokázala vyrovnat a set nakonec vyhrála 12:10. Vzhledem k tomu, že získala ve svůj prospěch i další dva sety, vyhrála celkově 3:0 a vybojovala tak velmi důležitý bod.

V další dvouhře sice Klára Witoszová prohrála s Irisz Laskaiovou 1:3, což znamenalo celkovou porážku 1:3, ale vzhledem k vyrovnanosti skupiny o celkovém pořadí nakonec rozhodovala vzájemná utkání mezi našimi děvčaty, Polkami a Maďarkami. Jelikož všechna vzájemná utkání skončila 3:1, rozhodovala bilance setů ze vzájemných zápasů. Naše děvčata nakonec o jeden jediný set celkově zvítězila, čímž dosáhla vynikajícího výsledku. Chlapci bohužel obě utkání s Polskem a Maďarskem prohráli shodně 0:3 a obsadili konečné 3. místo

Soutěž jednotlivců byla zahájena v sobotu odpoledne a skončila v neděli dopoledne. Hrála se v obou kategoriích vždy ve čtyřech skupinách po třech až čtyřech hráčích. V kategorii děvčat postoupila všechna tři děvčata do nedělního čtvrtfinále. Klára Witoszová a Helena Sommerová z prvního místa a Andrea Hnojská z druhého místa, když nestačila pouze na Maďarku Laskaiovou. V kategorii chlapců postoupili do čtvrtfinále Matěj Stach z prvního místa a Ondra Květon z druhého místa. Filip Karel bohužel nezvládl dvě dobře rozehrané koncovky v rozhodujícím zápase s Polákem Pyskem, když v prvním a druhém setu vedl vždy 10:9 a po porážce 0:3 obsadil konečné 3. místo ve skupině.

Nedělní program zvládli naši hráči a hráčky velmi úspěšně. V kategorii chlapců postoupili Matěj Stach i Ondřej Květon do semifinále, kde již nestačili na své maďarské soupeře. Ve vzájemném zápase o konečné třetí místo byl úspěšnější Ondřej Květon, který zvítězil 11:9 v pátém setu. V soutěži děvčat se všechny tři české hráčky probojovaly do semifinále. V dalších bojích jim byla překážkou již zmiňovaná maďarská hráčka Irisz Laskaiová, která nejprve v semifinále porazila Helenu Sommerovou 3:0 a ve finále Kláru Witoszovou 3:2. Klára podala ve finále velmi kvalitní soustředěný výkon, kdy měla dlouhou dobu průběh zápasu pod kontrolou. Za stavu 2:1 na sety měla dokonce tři mečboly, a to za stavu 10:8 a 11:10. Bohužel se trochu zalekla vítězství a set nakonec prohrála. Přesto v pátém setu dále bojovala a prohrála až v koncovce 9:11 a obsadila tak vynikající 2. místo. V souboji o třetí místo zvítězila Helena Sommerová po boji 11:9 v pátém setu nad Andreou Hnojskou.

Celkově bych chtěl hodnotit naše vystoupení velmi kladně, hráči a hráčky zde sehráli velké množství kvalitních a těžkých zápasů a dosáhli v kvalitní konkurenci velmi pěkných výsledků. Závěrem bych chtěl všem našim mladým nadějím poděkovat za bojovné výkony a za vzornou reprezentaci.