Osmnáctiletý Taiwanec Lin Yun-Ju vyhrál Czech Open

Vyhrál letošní prestižní podnik T2 Diamond v Malajsii a má i premiérový titul na okruhu World Tour

Před dvěma lety vyhrál Czech Open v Olomouci tehdy čtrnáctiletý Japonec Tomokazu Harimoto. I letos má turnaj v kategorii mužů velmi mladého vítěze. Pohár pro vítěze zvedl nad hlavu věkem teprve junior. Osmnáctiletý Taiwanec Lin Yun-Ju vyřadil v semifinále Němce Timo Bolla a ve finále pak porazil Dimitrije Ovtcharova.

Samotná německá legenda Boll před zápasem připomněl, že Lin je vycházející hvězdou stolního tenisu. A taiwanský mladík jeho slova potvrdil. Neměl to samozřejmě jednoduché, vedl už 3:1 na sety, ovšem Boll se nevzdal snadno. Další dva sety vyhrál, v tom rozhodujícím však na rychlou a pestrou hru levorukého Lina nestačil. Ve druhém semifinále se po trochu pomalejším rozjezdu nadechnul k mohutnému náporu Němec Dimitrij Ovtcharov. Vyhrál tři sety za sebou a Brazilce Huga Calderana porazil 4:2.

Finálový duel s Němcem Dimitrijem Ovtcharovem se nesl v podobném duchu jako Linova semifinálová bitva s Bollem. Taiwanec opět předváděl rychlý pohyb za stolem a častoval svého soupeře přesnými topspiny. Vyhrál 4:1 na sety a mohl se radovat ze svého prvního vítězství na okruhu World Tour. „S oběma Němci už jsem v minulosti hrál, takže jsem tušil, co mě čeká. Dobře jsem se na oba zápasy připravil. Z vítězství mám velikou radost, ale nemyslím, že by mělo nějak změnit moji kariéru. Budou další turnaje, další zápasy a další těžcí soupeři,“ řekl po vítězství Lin Yun-Ju.

Semifinálové duely dvouhry žen se nesly v duchu dvou soubojů hráček ze stejné země. V tom prvním trochu překvapivě vyřadila nasazenou jedničku Japonku Kasumi Ishikawovou přemožitelka Hany Matelové ve druhém kole turnaje Miu Hiranová. Její soupeřkou v boji o prvenství byla Číňanka Chen Xingtong. Krajance Feng Yalan nedala prakticky žádnou šanci a vyhrála 4:1.

V boji o vítězství na turnaji začala lépe čínská hráčka, která vyhrála úvodní tři sety. Japonka se však nevzdala a s příkladnou zarputilostí se dál pouštěla do rychlých výměn. Vybojovala tři sety za sebou a v tom rozhodujícím vedla 8:6. Číňanku pak jako kdyby někdo polil živou vodou. Pět míčků za sebou vyhrála, což znamenalo vítězství na turnaji. Chen Xingtong zopakovala triumf z minulého týdne na Bulgarian Open, japonská výprava naopak odjíždí z Olomouce překvapivě bez turnajového vítězství.

2019 ITTF World Tour, Czech Open, Olomouc

Závěrečné výsledky turnaje

Dvouhra mužů, semifinále: Lin Yun-Ju (Taiwan) – Timo Boll (Něm.) 4:3 (10,-9,2,6,-5,-6,8), Dimitrij Ovtcharov (Něm.) – Hugo Calderano (Braz.) 4:2 (-7,9,6,11,-6,9), finále: Lin Yun-Ju – Dimitrij Ovtcharov 4:1 (9,5,-4,5,9).

Dvouhra žen, semifinále: Miu Hiranová – Kasumi Ishikawová (obě Jap.) 4:1 (6,-4,6,12,6), Chen Xingtong – Feng Yalan (obě Čína) 4:1 (4,3,13,-7,9), finále: Chen Xingtong – Miu Hiranová 4:3 (5,8,7,-11,-14,-11,8).