Parádní úvod českých žen na mistrovství Evropy

Hana Matelová dvěma body dirigovala výhru nad Srbkami

Vstup do závěrečného turnaje mistrovství Evropy družstev se českým ženám povedl na jedničku. Porazily Srbsko 3:1 a budou bojovat o postup do čtvrtfinále ve čtvrtek s Nizozemskem. Úvodní den turnaje se francouzskému publiku v Nantes představily týmy na druhém a třetím místě podle nasazení ve skupinách.

Každá prohra tak téměř s jistotou znamenala konec nadějím na postup, a to byla také pro české reprezentantky hlavní motivace v souboji se Srbkami. Ještě o jednu motivaci víc měla Dana Čechová, která v první zápase změřila síly s Andreou Todorovičovou. V den svých narozenin toužila nejen po výhře celého týmu, ale také chtěla přispět svým bodem. To se jí nepodařilo, s Todorovičovou sehrála velmi vyrovnaný zápas, odvrátila postupně šest mečbolů, ovšem ten sedmý už Srbka získala ve svůj prospěch. „Myslím, že jsem do toho zápasu nastoupila nervózněji, než jsem čekala. Nedařilo se mi najít taktiku na soupeřku, musela jsem tvrdě dřít a sbírat každý balon. První set jsem vedla 10:8 a prohrála jsem ho. Pak už jsem stále jen dotahovala. Mrzí mě, že když jsem v pátém setu srovnala na 9:9, už jsem nedotáhla zápas do vítězného konce,“ řekla po utkání.

V něm pak naštěstí začala úřadovat Hana Matelová, které skvěle sekundovala Karin Adámková. V prvním zápase nedala šanci Sabině Surjanové a vyrovnala na 1:1. Pak čekala na Karin Adámkovou, jak si poradí s Izabelou Lupuleskuovou. Česká reprezentantka začala hodně nervózně, první set prakticky neohrozila ničím svoji soupeřku a prohrála ho neuvěřitelně hladce 3:11. Ovšem složit zbraně, to ani náhodou. Ukázala, jak je vyspělou hráčkou a od druhého setu diktovala tempo hry. Vyhrála následující tři sety a poslala český tým do vedení. Po zápase byla pochopitelně velmi spokojená. „Hrála jsem s Lupulesku poprvé a než jsem si na její styl zvykla, bylo rychle po něm. Pak jsme ale změnili s trenérem taktiku, začala jsem jí to hrát víc přes bekhend a začalo to jít.“

Hana Matelová měla ideální výchozí pozici k tomu, aby celé utkání dotáhla do vítězného konce. Andreu Todorovičovou v úvodních dvou setech vůbec nepustila do hry, třetí set sice ztratila, jenže vše dotáhla do vítězného konce hned v tom následujícím. „Psychicky byl asi těžší ten první zápas za stavu 0:1. Vybrala jsem si to ale sama, nechtěla jsem hrát první dvouhru. Se Šurjanovou jsem nikdy nehrála, vůbec jsem nevěděla, jak mi bude sedět její hra. Nakonec to ale bylo dobré, myslím, že oba zápasy jsem zvládla velmi dobře takticky a hry byla taky slušná. Máme obrovskou radost z toho, že jsme vyhrály,“ řekla Hana Matelová po utkání.

Mistrovství Evropy družstev, Nantes

Výsledky v základních skupinách

Ženy

Skupina 1: Španělsko – Slovensko 3:0

Skupina 2: Itálie – Slovinsko 3:1

Skupina 3: Belgie – Bělorusko 3:1

Skupina 4: ČESKÁ REPUBLIKA – Srbsko 3:1. Dana ČECHOVÁ – Andrea Todorovičová 2:3 (-13,12,-8,12,-10), Hana MATELOVÁ – Sabina Surjanová 3:0 (7,5,16), Karin ADÁMKOVÁ – Izabela Lupuleskuová 3:1 (-3,7,5,7), Hana MATELOVÁ – Andrea Todorovičová 3:1 (5,7,-7,5).

Skupina 5: Rakousko – Bulharsko 3:1

Skupina 6: Polsko – Turecko 3:0

Skupina 7: Rusko – Chorvatsko 3:0

Skupina 8: Lucembursko – Řecko 3:1