Pavel Širuček si angažmá v polské Turuni pochvaluje

Český legionář hraje také prestižní Ligu mistrů

Jediným Čechem startujícím letos v Lize mistrů za zahraniční klub je Pavel Širuček. V dresu KST Energa – Manekin Toruň má za sebou už tři utkání, to poslední na domácí půdě Borussie Düsseldorf. Širuček se před letošní sezonou rozhodl pro změnu působiště a rozšířil početnou skupinu českých hráčů v polské superlize. Jak se mu zamlouvají tamní podmínky?

Düsseldorfem jste prohráli 0:3, ale zejména vy jste měl dobrou šanci získat bod, se Stefanem Fegerlem jste vedl 2:1 na sety. Pak se ovšem soupeř nadechl ke skvělému výkonu, a i přes váš mohutný finiš v pátém setu jste zápas těsně ztratil. Bylo to dobré utkání?

Myslím si, že v mém zápase byl klíčový byl druhý set. Vedl jsem 9:5 a potom ještě 12:11. Nakonec jsem set prohrál a místo vedení 2:0 bylo skóre vyrovnané.  Za stavu 2:1 mi utekl začátek setu a v rozhodující sadě soupeř také začal lépe. Pak už jsem jenom těžce dotahoval. S výkonem jsem byl ovšem spokojený. Jako tým jsme sice odešli poraženi, ale soupeř nastoupil v plné sestavě i s Timo Bollem a bylo to opravdu těžké utkání.

V předchozím utkání Ligy mistrů se vám povedlo zdolat rakouský tým SPG Walter Wels. Vy sám jste zařídil rozhodující bod, když jste nad Petö Zsoltem vedl 2:0, ale zápas nakonec gradoval až v páté sadě. Musel to být psychicky náročný zápas, je to tak?

Zápas to určitě náročný byl. Zsolt za stavu 2:0 kompletně změnil taktiku a já jsem jen těžce reagoval. Nakonec z toho byla pětisetová bitva a drama do posledního balonku. V průběhu posledního setu jsem byl odvážnější a myslím si, že jsem zaslouženě zvítězil. Po zápase vypukla veliká euforie, výhra na domácí půdě je vždy skvělá. Obzvláště pak v Lize mistrů.

Po třech úspěšných sezónách v Havlíčkově Brodě nyní působíte v polské nejvyšší lize. Jaké vnímáte rozdíly oproti české extralize?

Rozdíly vnímám úplně ve všem. Nejvíc asi v kvalitě soutěže. Každý zápas je nesmírně vyrovnaný a důležitý. Za stolem nepotkám slabšího soupeře a musím bojovat o každý míček. Utkání se hrají ve velkých a krásných hernách, což se svým způsobem liší od české extraligy. Trošku si ještě zvykám na systém nesbírání míčků, hrajeme s více balonky a podává nám je vždy rozhodčí. Občas na to zapomenu a automaticky pro míček jdu.

Toruň zatím v silné konkurenci figuruje v superlize na čtvrtém místě. Co říkáte na kvalitu soutěže a pomýšlíte i na stupně vítězů?

Zatím jsme odehráli jen 5 kol, takže je těžké odhadnout, jak se vyvine zbytek sezony. Snažíme se vyhrát každý zápas a výsledek našeho snažení uvidíme na konci. Takže zatím určitě nepomýšlíme na stupně vítězů. V týmu hraji s Brazilcem Matsumotem a Poláky Kulpou a Kotowskim. Tvoříme vyrovnaný tým a když zahrajeme všichni dobře, můžeme sahat po solidním umístění.

Co říkáte na nově zavedené „polské“ pravidlo o zkrácení počtu setů v posledních dvou zápasech?

Zatím jsem si tuto situaci vyzkoušel jen jednou, a to jsem vyhrál 2:0. V ten moment mi to samozřejmě nevadilo, už se nemohlo stát, že by se zápas nějak zdramatizoval. Jelikož zatím nemám více zkušeností, nemohu moc soudit. Myslím si však, že je to nezvyklé a zbytečné.