K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Pavel Širůček v Maďarsku krůček od medaile

Pavel Širůček v Maďarsku krůček od medaile

Na kadetském MM Maďarska v Szolnoku vybojovali čeští reprezentanti tři čtvrtfinálové účasti. Zasloužili se o to Pavel Širůček ve dvouhře, s Denisem Benešem ve čtyřhře a družstvo kadetů B ve složení Lukáš Sojka, Michal Lebeda a Michal Ryšavý.

Kadeti A ve složení Pavel Širůček, Lukáš Jandora a Denis Beneš postoupili ze skupiny přes Francii B a Rumunsko, obě utkání 3:2. Proti Francouzům uhrál dva body Pavel Širůček, třetí bod čtyřhra Širůček, Beneš. Nasazení Rumuni mají v družstvu evropskou dvojkou Szocse, s kterým sehráli Jandora i Širůček vyrovnané zápasy, oba však prohráli. Klíčem k úspěchu byla čtyřhra a dva body přes rumunskou dvojku Galatana. Širůček si s ním v prvním zápase poradil bez problémů, Jandora v posledním nervózním zápase v koncovce pátého setu. Vítězství znamenalo postup mezi nejlepších 11 družstev, kde kluci narazili na silné Chorvaty. Pozdější vítěz dvouhry Kojic porazil hladce v prvním zápase Širůčka, v zápase dvojek nestačil Jandora na Zoljka. Družstvo vrátila do hry opět čtyřhra Širůček, Beneš, Kojic však v dalším zápase porazil Jandoru, což znamenalo vítězství Chorvatů 3:1 a celkové 9.-11. místo.

Kadeti B (Lukáš Sojka, Michal Lebeda, Michal Ryšavý) dokázali využít příznivějšího losu a porazili Rumunsko B (Sojka 1, Lebeda 1, čtyřhra Sojka, Ryšavý) a Itálii (Sojka 2, Ryšavý 1). Především vítězství Sojky nad semifinalistou dvouhry Rechem je obrovským úspěchem. Příznivého losu využilo B družstvo i v bojích o postup do osmičky nejlepších. Proti Srbsku B družstvo opět podržel Sojka, který se zasloužil o všechny tři body. Nejdříve porazil Markovice, pak spolu s Ryšavým vyhráli čtyřhru a nakonec přidal i třetí bod vítězstvím za stavu 2:2 s Radonjicem. Medaile se našemu B družstvu nepodařila, neboť o ni prohráli 0:3 s Němci. Utkání nebylo ale tak jednoznačné, jak ukazuje konečný výsledek. Sojka s výborným Schmidlem prohrál všechny sety v koncovkách. Zápas Ryšavého s Hölterem a čtyřhru vyhráli Němci jen na výhody v pátých setech. Konečné 5.-8. místo je velkým úspěchem tohoto družstva.

Českým kadetkám se přes silné soupeřky nepodařilo postoupit mezi nejlepších 10 družstev. Družstvo A ve složení Dagmar Blašková a Karin Adámková nejdříve prohrála 1:3 s pozdějšími překvapivými vítězkami, Rumunkami B. Jediný bod uhrála Adámková s Vincze. Druhé družstvo skupiny Kypr A bylo naopak velmi slabé a naše děvčata je bez problémů porazila. Ve druhém stupni družstvo A hrálo o 11.-20. místo a stejně jako o 21.-30. místo se hrálo pouze do dvou vítězných bodů. Kadetky A měly první kolo volné, ve druhém podlehly 1:2 Itálii, když Adámková porazila Macario, pak bohužel v pěti setech Blašková podlehla Vivarelli a stejně tak dopadla čtyřhra. Konečné 15.-18. místo. Za kadetky B nastupovala Renata Pavlicová ve dvouhře, k ní se střídala Daniela Rozinková a Simona Šlehobrová, které spolu nastupovaly ve čtyřhře. Ani jim se nepodařilo překonat silné soupeřky Ruska A a Slovinska A. Jediný bod se Slovinskem uhrála Šlehobrová s Garmut. S Ruskem i přes porážku s hráčkou evropské špičky Ryabové, ukázala Rozinková, že by mohla být specialistkou na materiálové hráčky. I družstvo B si uhrálo povinné vítězství proti Kypru, kde bodovaly Pavlicová a Rozinková, porážka se Slovinskem B 1:2 (bodovala Pavlicová se Sapek) znamenala 25.-28. místo.

V soutěži jednotlivců ze skupiny postupovali první dva hráči, resp. hráčky. Většině hráčů se podařilo přes slabšího jednoho soupeře postoupit do hlavní soutěže. Těžší los čekal na kadety Širůčka a Jandoru a na kadetky Adámkovou a Pavlicovou. Bohužel oběma kadetkám se nepodařilo ani jednu soupeřku porazit. Naopak Dagmar Blašková výborným výkonem proti mladé Rusce Noskové postoupila z prvního místa. Je to výborný výsledek pro naši hráčku, která se snažila hrát forhendový topspin po lajně nebo na tělo. V případě, že se k topspinu nedostala, pak umísťovala dlouhý pink nepravidelně po celém stole a do soupeřčina pasivního topspinu přitlačila. Šlehobrová a Rozinková postoupily z druhého místa. Hlavní soutěž byla ale nad síly našich kadetek. Šlehobrová vypadla v prvním kole 1:3 s Maďarkou Madacki, Rozinková 1: 3 s Ruskou Stepanovou. Blašková měla první kolo volné a ve druhém také 1:3, prohrála s Ruskou Lebedevou. V tomto zápase byla příliš pasivní a hrála Rusce většinu míčků pouze přes bekhend. Ve všech setech dotahovala vysoké vedení Rusky. Ve čtyřhře kadetek se nejdále dostala dvojice Blašková, Adámková, a to mezi 16 nejlepších párů. Adámková v soutěži útěchy obsadila druhé místo. Vítězkou dvouhry se stala teprve jedenáctiletá maličká Rumunka Szocs, která ve finále porazila také věkem mladší žákyni, Němku Solju. Rumunky si z Maďarska odvezly tři zlaté medaile. Třetí zlato (po družstvech a dvouhře) pro ně získala Szocz spolu s Postoacou ve čtyřhře kadetek.

Z kadetů do hlavní soutěže postoupil z prvního místa pouze Sojka, když 3:1 porazil Belgičana Indeherberga a 3:2 Rusa Timofeeva. Lukáš Jandora a Pavel Širůček měli velmi vyrovannou skupinu. Jandora oplatil v boji o postup porážku z družstev Francouzi Robinotovi, vítězem jeho skupiny se stal Belgičan Jean, první hráč evropského žebříčku. Pavel Širůček v prvním zápase skupiny prohrál 1:3 s Francouzem Le Guenem, v druhém porazil 3:2 Rusa Grishenina. O jeho postupu tak rozhodoval poslední zápas skupiny mezi Rusem a Belgičanem. Zápas ze začátku vypadal na jasné vítězství Rusa (Rusovo vítězství 3:0 posouvalo Širůčka dále), nakonec dopadl dobře pro Francouze a tím i pro našeho Širůčka. Druhé místo a postup si vybojoval přes domácí hráče Beneš (porazil Lakatose) a Ryšavý (porazil Szitu).

Kromě Širůčka nikdo z našich hráčů se nedostal do druhého kola hlavní soutěže. Beneš prohrál 0:3 se Švédem Sonderlundem, Jandora 0:3 se Širůčkovým přemožitelem ze skupiny Le Guenem, Sojka s Polákem Zielinskim a Ryšavý 2:3 s Chorvatem Simovicem, na kterého ve skupině nestačil Beneš. Pavel Širůček se trápil v prvním kole s mladičkým Belgičanem Van Rossomem, po vítězství 3:1 ho čekal v druhém kole Maďar Du Phuong. Za povzbuzování domácích fanoušků vyhrál Maďar první set, další dva byly těsně pro našeho hráče a ve čtvrtém si Širůček již vítězství nedal vzít. O postup mezi osm nejlepších hráčů turnaje čekal našeho kadeta velmi silný soupeř. Německá dvojka a evropská čtyřka Schmidl. Zápas byl velmi vyrovnaný. Schmidl měl velké problémy se Širůčkovým utečeným servisem do forhendu, i pro našeho hráče bylo důležité velmi dobře přijmout a nepustit Schmidla k topspinu. Pavel Širůček vedl 2:1 na sety a 8:3, přesto tento set ještě prohrál a cenné vítězství vybojoval až v pátém setu. Medaili si Širůček mohl uhrát výborným výkonem s Chorvatem Kojicem, s kterým prohrál hladce již ve družstvech. Do zápasu nastoupil velmi bojovně a vedl 1:0 a 2:1 na sety. Bohužel jak po prvním vyhraném tak i po druhém vyhraném setu nezachytil nástup do setu dalšího a nechal Kojice vždy vést o několik míčků. Chorvat své vedení dotáhl do vítězného setu, srovnal na 1:1 a později na 2:2. Nástup se nepovedl ani do pátého setu, vedení Chorvata snižoval, ale nakonec mu v páté sadě podlehl 8:11. V tomto zápase bylo důležité aktivně přijímat a soupeře tlačit do pasivity. Kojic má výborný topspin s velkou rotací z obou stran a velkou jistotu ve hře ze střední zóny. Delší výměny většinou vyhrával právě Chorvat. Širůček nebyl daleko od postupu mezi čtyři nejlepší hráče, v každém případě jeho postup do čtvrtfinále a vítězství nad Schmidlem je velkým úspěchem. Kojic se nakonec stal celkovým vítězem turnaje.

Ve čtyřhře kadetů se dařilo pouze dvojici Širůček, Beneš. První kolo měli volné, ve druhém porazili finskou dvojici Tenilla, Hietikko 3:0. V šestnáctce jim los přidělil první nasazený pár Jean (BEL), Kojic (HRV). Širůček s Benešem vyhráli úvodní dva sety, soupeři si postupně zvykali na hru naší dvojice, důležité bylo opět aktivně a dobře přijímat. Vedli jsme 2:0 na sety, ale favorité srovnali na 2:2, když především třetí set byl hodně vyrovnaný. V páté sadě naši hráči od začátku vedli a vítězství si již nenechali vzít. Do dalšího zápasu, čtvrtfinálového, šli čeští kadeti velmi pozitivně naladěni, ale německá dvojice, Schmidl s Blinsteinem, si dala pozor na přemožitele jedniček. Od začátku se Němci dostali do vedení a po vyrovnaných setech zvítězili 3:1. Němci prohráli až ve finále s maďarskou dvojicí Palatinus, Perei.

Dvojice Širůček, Beneš se ukázala v evropském měřítku konkurence schopná. Oba výborně přijímali, důležité bylo, aby se Denis Beneš držel více u stolu a umožnil tím pohyb Pavla Širůčka ve střední zóně.

Kompletní výsledky MM Maďarska kadetů naleznete na stránkách Maďarského svazu.