Pavelka a Štrbíková mistry ČR ve dvouhrách

O víkendu bylo v havířovské městské hale odehráno Mistrovství ČR jednotlivců pro rok 2004. Kromě Petra Korbela, který nebyl přihlášen kvůli odpočinku po náročném programu před kvalifikací čtyřher na Olypmpijské hry (navíc byl nemocen), se v Havířově sešla kompletní česká špička.

Titul ve dvouhře mužů obhajoval Josef Plachý, který při neúčasti Korbela patřil k největším favoritům. První nasazený Richard Výborný přijel na mistrovství přím z Itálie, po patnáctihodinové cestě autem byl hodně unavený a v osmifinále vzdal Tomáši Janáskovi.
Jako první z nasazených hráčů se mohl s turnajem rozloučit Marek Klásek, který měl v prvním kole hodně starostí s juniorským reprezentantem a nedávným finalistou MMJ v Hluku Michalem Kleprlíkem, kterého porazil v sedmi setech.
Jen o rok starší Antonín Gavlas má zkušeností o trochu více, ve druhém kole je využil v zápase s Pepou Šimončíkem a postaral se o jedno ze dvou vyřazení nasazených hráčů do osmifinále. Tím druhým překvapením byl hráč druholigového bundesligového družstva Roman Zavoral, trénující v Havířově, který porazil Radka Košťála. Roman Zavoral se prezentoval oboustrannou útočnou hrou a zaslouženě postoupil až do čtvrtfinále (přes Petra Kauckého), kde prohrál s Tomášem Pavelkou.

Divácky nejatraktivnější část mistrovství bývají tradičně osmifinálové a čtvrtfinálové zápasy, kdy se hraje najednou osm výborných zápasů a diváci ani nestihlou vidět všechny nádherné balóny. Jinak tomu nebylo ani tentokrát.
V osmifinále byl blízko vyřazení Tomáš Pavelka, který sice nad Tomášem Sadílkem vyhrál úvodní dva sety, Sáďa však zabojoval a otočil na 3:2. Blízko vítězství se dostal v šestém setu, kdy stáhnul Pavelkův náskok na 9:9 a měl výhodu servisu. Zahrál prudký po lajně a přestože Pavča obíhal bekhendový roh, stihl zahrát topspin, který skončil na hraně stolu. Z následného servisu zakončil Pavelka hned z příjmu a vyhrál důležitý šestý set. V sedmém se u povedl nástup a zápas již nepustil.
V dalších osmifinálových zápasech postupovali favoité, ve vyrovnaných zápasech porazil Bohouš Vožický Frantu Krčila a Marek Klásek Radka Mrkvičku. Po vyřazení Mrkvičky zbyl ve čtvrtfinále domácímu publiku pouze Marek Čihák.

Čtvrtfinálové zápasy končily sobotní pořad. První do nedělního semifinále postoupil Tomáš Pavelka, který přehrál Romana Zavorala.
Bojovně do svého životního zápasu vstupil Tomáš Janásek a rychle vedl proti Marku Kláskovi 3:1 na sety. V pátém setu se Janásek poprvé dostal k mečbolům, Marek Klásek však dokázal tři odvrátit a sám set vyhrál. Do koncovky se dostal i šestý set, ve kterém většinou při shodě Janásek bodoval prasaty a mečboly se mu nedařilo proměnit. To se mu podařilo až při sedmém a nečekaně si zajistil medaili.
Zbylé dva zápasy se rozhodovaly v sedmi setech a patřily mezi nejlepší na mistrovství. V rohu hrál obhájce titulu Pepa Plachý a výborně hrající Martin Olejník. Pikantní příchuť měl zápas i díky nedávné nominaci na MS v Kataru, kde se rozhodovalo o účasti právě mezi těmito dvěma hráči. Oba předváděli nádherné kontraspinové výměny, Pepa Plachý spíše ze střední vzdálenosti, Martin Olejník se častěji tlačil ke stolu a přecházel do kontraspinů nad stolem. V průběhu setů většinou vedl Martin Olejník, Pepa Plachý však dokázal tři sety otočit a vyhrát. Sedmý set však dotáhl do vítězného konce Olejník a stal se rázem velkým aspirantem na titul.
Zápas Marka Čiháka a Bohouše Vožického začal o trochu později, navíc byl od začátku vyrovnaný s dlouhými výměnami. Taky proto ostatní zápasy skončily v době, kdy se tento zápas dostával teprve do své druhé poloviny. Přesto na tento zápas byla hala nabitá až do konce.
Ani jeden z hráčů si nedokázal v žádném ze setů udržet vybudovaný náskok k vítězství v setu, proto se všechny sety rozhodovaly v koncovkách. První tři koncovky vyhrál Bohouš Vožický a na začátku čtvrtého setu vypadal Marek Čihák trochu odevzdaně. Za stavu 5:2 však Bohouš zkazil tři lehčí údery a dostal Marka zpátky do zápasu. Za stavu 10:8 pak nevyužil své dva mečboly a zápas se začal obracet. Marek Čihál dokázal zápas otočit za podpory domácích fanoušků („Aaa do nich“) a lehce společensky unaveného (ale neúnavně povzbuzujícího) otce.

Také v soutěži žen došlo brzy ke dvěma velkým překvapením. V osmifinále se se soutěží rozloučily Jana Dobešová a Alena Vachovcová, obě po sedmisetové bitvě. Jana Dobešová nestačila na Hanu Bartošovou, se kterou se jí nehraje nejlépe a Alenu Vachovcovou porazila nadšeně hrající domácí Lenka Harabasová. Výkon Lenky Harabaszové byl hodně bojovný, velice dobře se pohybovala a nebála se vyhrát nad obhájkyní titulu, proto zaslouženě postoupila.
Lenka vítězstvím navnadila početné domácí publikum, jeden fanoušek jí před čtvrtfinálovým zápasem zaspíval slavné ostravské „Leničkó, my sme s tebó“, v zápase s Ivanou Weberovou však moc důvodů k radosti neměli. Ivana Weberová hrála v Havířově po delší době opět vynikající ping-pong a Lenku přehrála.
Ani druhá strůjkyně osmifinálového překvapení se k medaili nepropracovala. Ve vyrovnaném zápase s Kačkou Pěnkavovou sice v průběhu většiny setů vedla, Kačka však již dávno není vyjukaný zajíček a dokázala sety v koncovkách otáčet. V šestém setu za stavu 8:6 Hana špatně došlápla a spadla a zápas byl na pár minut přerušen na ošetření. Přestože se Hana evidentně nemohla nejlépe pohybovat, zkusila zápas dohrát z ruky. Trochu zariskovala a Kačka měla hodně co dělat, aby zápas dotáhla do vítězného konce, což se jí nakonec podařilo.
V zápase s Danou Hadačovou nechytla Iveta vacenovská začátek a rychle prohrávala. Postupně se však rozehrála a Danu v šesti setech porazila. Větší problémy neměla s postupem domácí Renáta Štrbíková, juniorka Martina Smištíková si uhrála set.

Nedělní program obsahoval dopolední semifinálový a odpolední finálový blok. Jako první, byli známi mistři v mixu. Ve finále se utkala loňská mistryně Alena Vachovcová (loni vyhrála s Martinem Pytlíkem) s Ríšou výborným proti loňskému finálovému překvapení – mladé dvojici Jakub Kleprlík, Kačka Pěnkavová. Mladíci dokázali, že loňská finálová účast nebyla náhodná a za rok se ještě něco z ping-pongpového kumštu přiučili a stali se nejmladšími mistry v mixu za posledních hodně let.

V deblu mužů loni vyhráli Pepa Šimončík a Petr Kaucký, letos však spolu nehráli – Kauďa hrál s Vráblíkem a Šimon s Janáskem. Tyto páry se střetli ve čtvrtfinále a po pěti setech se z postupu radoval Šimončík s Janáskem. Ti pak v semifinále porazili Vožického s Výborným a ve finále po obětavém a bojovném výkonu i loňského (Plachý) a letošního (Pavelka) mistra ČR ve dvouhře. Plachý s Pavelkou však nebyli daleko od vyřazení v semifinále od domácích Košťála s Čihákem. V rozhodujícím pátém setu prohrávali již 2:8 a ani time-out domácích za stavu 6:8 je nezastavil od otočení zápasu a nominace na Olympijskou kvalifikaci čtyřher, která se hraje od pátku v německém Ludwigshafenu.

Titul ze čtyřhry žen obhájily Iveta vacenovská a Alena Vachovcová, tentokrát však při větší konkurenci, než loni. V semifinále porazily zajímavě složenou dvojici Dobešová – Pěnkavová, loňské finalistky Smištíková – Harabaszová podlehly domácím favoritkám Štrbíkové a Hadačové. Finálový zápas byl hodně vyrovnaný a rozhodoval se až v pátém setu.

Finálový i semifinálové zápasy nabídly vyrovnané souboje, i když v poměru setů skončily všechny 4:1. Tomáš Janásek neprodloužil vítěznou sérii a přes porážku od Pavelky odjížděl z Havířova si hodně spokojený. Marku Čihákovi se již podruhé nepovedlo otočit nepříznivý vývoj setů a do finále postoupil Martin olejník. Finálový zápas zvládl lépe Tomáš Pavelka, hrál více u stolu, byl důraznější a vycházelo mu to. Tomáš se zaslouženě stal mistrem ČR ve dvouhře mužů.

V prvním semifinále dvouhry žen se spolu utkaly dvě juniorky. Starší a zkušenější Iveta Vacenovská vyhrála v koncovce první dva sety a zbytek zápasu již kontrolovala. V druhém semifinále se Ivana Weberová vytáhla a Renatu Štrbíkovou potrápila. Prohrála až po šesti odehraných setech, což bylo v průběhu turnaje nevíce. Iveta Vacenovská přijela do Havířova s cílem vyhrát a dokázat trenéru Svitákovi, že ji v Dauhá opomíjel neprávem. Ve finále ji to však trochu svazovalo ruce. Mistryní ČR ve dvouhře žen se po finálovém vítězství 4:0 stala Renáta Štrbíková.