Kolem tří tisíc osob z řad hráčů, trenérů, rodičů, pořadatelů a dalších zaplnilo od pátku 25. srpna do neděle 27. srpna lehkoatletickou halu v Düsseldorfu. Zástupci bundesligového klubu Borussie Düsseldorf zde spolu s firmou Andro uspořádali již 17. ročník mezinárodního turnaje mládeže „Andro Tischtennis-Kinderolympiade“.
Turnaje se celkem zúčastnilo 1430 hráčů ve věku šesti až patnácti let z deseti zemí Evropy. Již několik měsíců předem a v době konání se na turnaji podílelo 100 pomocníků. Andreas Preuß, kouč domácího týmu a manažer nově vzniklého německého centra mládeže působil po celou dobu turnaje jako jeden z organizátorů a speakerů. Pokud bylo třeba, zaskočil i jako rozhodčí u stolu. V pátek a sobotu dopoledne se hrála soutěž družstev, pak začali jednotlivci, kteří skončili v neděli odpoledne. Hrálo se na 80ti stolech. Z Čech se turnaje zúčastnilo dvacet hráčů a přivezli pět medailí. Účast v jednotlivých kategoriích byla různá. Velmi dobrou úroveň měli chlapci ročníku 95 a 93, u děvčat především 92, 93 a 94, kde hráli reprezentanti Německa, Srbska, Bosny a Slovinska. Kvalitní byla obsazenost i v ročníku 97, kde se ale ještě nedá hovořit o reprezentantech.
Turnaj zahájil Andreas Preuß, na kterého navázali trenér Borussie Dirk Wagner a světový talent Japonec Jun Mizutani. Oba se společně s dětmi rozcvičili a zahájili tak celý turnaj. Pak se odebrali k tréninkovému stolu, kde se konala autogramiáda. Nebyli jediní, odpoledne se děti dočkali Christiana Süβe a Petra Korbela. Děti hráčům pokládali různé otázky a zahráli si s nimi obíhačku. Finalistou obíhačky se stal i náš Ondřej Kočka a za odměnu si zahrál set s Christianem Süβem. Oba hráči rozdali spoustu autogramů na plakáty, fotky, trička i pálky. Třešničkou na dortu byla účast na utkání prvního kola Bundesligy mezi domácí Borussií a bývalým Korbelovým klubem Müller Würzburger Hofbräu. Utkání začalo parádním nástupem – zhasnutá světla, logo Borussie na stropě a hráči vbíhají za bouřlivého potlesku obloukem blikajících žárovek do haly. Největší aplaus sklidil již na začátku Petr Korbel, a to ještě nezačal hrát. Nástup jak v zámořských hokejových či basketbalových profesionálních soutěžích. Při utkání bubny, řehtačky, bambara …Domácí tým vyhrál 6:1 a bylo se na co dívat. Podrobněji se dočtete ZDE. Po utkání si Petr Korbel našel čas i na naše možná vycházející hvězdy a společně se s nimi vyfotil.
Naši hráči z turnaje přivezli pět medailí. Prvními koly družstev i jednotlivců procházeli celkem bez obtíží. Potíže začali většinou mezi šestnácti nejlepšími. Ve družstvech nejlepšího výsledku dosáhli Marek Šenkeřík a Michal Prokeš, třetí místo. Opravdu těsně před branami na medailové umístění skončila dvojice Tomáš Smýkal a Matěj Dohnal, kterým chybělo trochu toho sportovního štěstí. Dva míčky a medaile mohla být jejich. Mezi osmičku nejlepších se dostala ještě další tři družstva. Nejlepšího výsledku v jednotlivcích dosáhl Michal Kubát, který svoji kategorii (ročník 92) vyhrál. Bohužel již v semifinále se střetl s Matějem Dohnalem a vystavil mu stop do finále. Mezi osmi prohrál Tomáš Smýkal (roč. 93) a Petra Mergenthalová (roč.92), která podlehla pozdější vítězce Anně Jaskové z Bosny. Bronz si veze Petra Pintová (roč.92) a Klára Špačková (roč. 97 a mladší). Petra Pintová mezi osmi sice „pomstila „ Natálii Samkovou a porazila její přemožitelku, ale v semifinále nestačila na německou dvojku Kathrin Mühlbach. Děti narozené v roce 1997 a mladší soutěžili ve dvouhře a také ve fyzické kondici. Klára Špačková vybojovala bronz ve dvouhře a celkově v hodnocení spolu s fyzickou kondicí skončila také na třetím místě. Je to určitě skvělý výsledek pro tak mladou hráčku a snad ji povzbudí do dalšího pilného tréninku.
Část české výpravy měla možnost navštívit i nově vzniklé tréninkové centrum mládeže (DTTZ). Nahlédla, v jakých podmínkách zde hráči budou žít a trénovat a slyšela, jakou péči zde budou mít. Můžeme tyto podmínky srovnat s tím, co např. vyprávěla ženská reprezentace o podmínkách v Koreji, rozhodně nemůžeme DTTZ srovnávat s některým naším SCM. Po prohlídce zázemí jsme se odebrali do haly. Viděli jsme trénovat část německé reprezentace žen, čerstvého mistra Evropy juniorů, Portugalce Marca Freitase, Poláka čínského původu Wang Zeng Yi (68.hráč WR), Bartosze Sucha a další. Návštěva DTTZ byla určitě velmi zajímavým a poučným zpestřením prvního dne v Düsseldorfu. Jelikož oficiální otevření DTTZ proběhne až 19. října, fotografie a podrobnější informace o DTTZ budou zveřejněny po tomto datu.
A takhle to tam vypadalo …
Kliknutím na fotografii se otevře ve větší velikosti.