Petr Svatoš vybojoval na Czech Para Open zlato v singlu

Český reprezentant posílil své sebevědomí před srpnovou paralympiádou v Tokiu

Turnaj Czech Para Open v Ostravě byl posledním velkým turnajem pro hendikepované stolní tenisty před paralympiádou, která se v Tokiu koná na konci prázdnin. Z českých hráčů a hráček se nejlépe vedlo Petru Svatošovi. Ve své kategorii MS 3 vybojoval zlato, stříbrnou medaili pak přidal v soutěži družstev. Češi vybojovali na turnaji celkem patnáct cenných kovů.

Největšího úspěchu v soutěžích jednotlivců dosáhl Petr Svatoš v kategorii MS 3. Vzhledem k tomu, že se do ní přihlásilo pouze pět hráčů, bojovalo se pouze v jedné skupině systémem každý s každým bez následného play off. Český reprezentant nenašel přemožitele, v rozhodujícím posledním zápase o celkové vítězství porazil Srba Mladena Čiriče 3:2 a radoval se ze zlaté medaile.

Stříbrnou medaili vybojoval ve sloučené kategorii MS 4-5 Jiří Žák. V základní skupině sice jednou prohrál, ale i to stačilo k postupu do semifinále. V něm si poradil s Chilanem Cristianem Ivanem Gonzalez Estetem 3:2. Ve finále pak prohrál, stejně jako právě v úvodní fázi turnaji s dalším chilským hráčem Maximilianem Nicolasem Rodriguez Avilou 0:3.

Medailové žně měli čeští hráči ve sloučené kategorii 9-10. Žádný z nich sice nestačil na Belgičana Laurense Davose, ale až ve finále s ním prohrál Tibor Chmela 0:3 a radoval se ze stříbra. Bronzové medaile pak brali poražení semifinalisté David Půlpán a Ivan Karabec.

Medailista z paralympiády v Riu Jiří Suchánek ve sloučené kategorii MS 1-2 vyhrál s přehledem svoji skupinu a ve vyřazovací fázi byl nasazen přímo do semifinále. Tam ovšem nestačil na Španěla Ikera Sastreho. Po prohře 1:3 se musel spokojit s bronzovou medailí.

Dvě bronzové medaile vybojovali v kategorii MS 11 Ondřej Vitvar a Lukáš Schauer. Vitvar v semifinále prohrál s pozdějším vítězem Maďarem Peterem Palosem, jeho reprezentační kolega nestačil na Španěla Eduarda Cuesta Martineze.

V soutěži žen na medaili dosáhla Spomenka Habětínková Tomičová ve sloučené kategorii WS 2-5. Ve skupině skončila s jednou porážkou na druhém místě s postoupila do semifinále. V něm prohrála s Chilankou Tamarou Isabel Leonelliovou 1:3. V kategorii WS 11 si velmi podobně vedla Denisa Macurová. Z druhého místo postoupila do semifinále a v něm prohrála s pozdější vítězkou Ebru Acerovou z Turecka 0:3.

Další cenné kovy čeští hendikepovaní stolní tenisté vybojovali v soutěžích družstev. V kategorii TM 2 se ze stříbrné medaile radovala dvojice Jiří Suchánek, Martin Zvolánek, která nestačila pouze na chilsko-španělský pár Luis Rodrigo Bustamante Flores, Iker Sastre. Ve sloučené kategorii TM 3-5 se z druhého místa rovněž radoval pár Petr Svatoš, Vratislav Holík, když ve finále podlehl srbskému týmu Mladen Čirič, Nebojsa Ilič a Nemamja Čurič. Daniel Horut se Zbyňkem Lambertem rovněž vybojovali stříbro ve sloučené kategorii 6-7, Slovák Tomáš Valach s Jaromírem Němcem skončili na bronzovém stupínku. A stejně tak bronz získali ve sloučené kategorii 8-10 čeští reprezentanti Tibor Chmela, Vít Špalek a Jan Michal.