Extraliga má jako jediná soutěž v Evropě předzápasové studio
V uplynulém týdnu jsme vydali rozhovor s Ivanem Urbanem (k přečtení ZDE), který popisoval desetiletou historii přímých přenosů ze stolního tenisu. Od té doby samozřejmě došlo k obrovskému kvalitativnímu posunu, který v letošní sezóně vyústil až ve spolupráci s ArenaSport TV. Pojďme si udělat sondu do ostatních evropských států, jak to u nich vypadá s vysíláním nejvyšší soutěže.
V našem průzkumu jsme se zaměřili na Švédsko, Rakousko, Řecko, Německo, Francii a Polsko a porovnávali jsme jejich nabídku s tou, kterou mají možnost fanoušci vidět v České republice. Kromě České republiky, je možné sledovat všechny zápasy z hracího kola také ve všech ostatních těchto ligách, kromě Švédska a Řecka. Nejlépe je na tom Francie, která vysílá kromě všech mužských zápasů první i druhé nejvyšší soutěže také ženskou nejvyšší a druhou nejvyšší soutěž.
Stejně jako u nás je jeden zápas komentovaný ve Francii. V Řecku jsou vybraná utkání, která jsou přenášena, taktéž s komentátory. V Německu – nejprestižnější evropské soutěži, jsou komentovány všechny zápasy v každém kole. V žádné další soutěži však komentátoři neobohacují zážitek ze stolního tenisu.
Naprostým unikátem v Evropě je předzápasové studio, které Ping-pong TV nabízí jako jediná. Zpravidla patnáctiminutový blok zajímavostí, statistik a rozhovorů, který předchází každému „televiznímu“ zápasu se v žádné jiné soutěži v Evropě nevyužívá stejně jako pozápasové rozhovory s aktéry jednotlivých mačů. Jediné Německo v letošní sezóně začalo přinášet rozhovory po skončení celého utkání s trenéry a jedním hráčem.
V České republice je nejvyšší soutěž vysílána stejně jako téměř ve všech evropských zemích zdarma. Jinou cestou se rozhodlo jít Švédsko, které má streamy ze zápasů zpoplatněné. Měsíční poplatek činí v přepočtu zhruba 130 Kč, případně 100 Kč za jednotlivé utkání. To se však rapidně odráží na sledovanosti, která je neporovnatelně nižší než v ostatních státech.
A jak že to s tou sledovaností vypadá? I v té dle dostupných zdrojů možná trochu překvapivě vítězí česká Extraliga! Nejhůře je na tom již zmíněné Švédsko, které má v průměru mezi 100 – 200 sledujících, a to po 14 dnech od uplynutí utkání, ale hned v závěsu se drží Rakousko, které na tom není o moc lépe. V Polsku sleduje zápasy průměrně 500 – 700 diváků live a po měsíci se sledovanost průměrně vyšplhá na 2500 lidí. Řeckou nejvyšší soutěž v průměru vidí živě 800 fanoušků. Velký skok pak přichází při pohledu na Francii. Tam sleduje nejvyšší soutěž mužů 1500 – 2000 diváků live každý komentovaný zápas. Německo, u kterého lze předpokládat, že by mělo sledovanost nejvyšší, má údaje o počtu lidí nedostupné, takže z dostupných zdrojů je na tom nejlépe česká Ping-pong TV, která má na Youtube u každého zápasu zhruba 2500 diváků živě a vyrovnané a napínavé bitvy mají po několika měsících klidně i 6,5 tisíce zhlédnutí. Jen pro zajímavost, běžné streamy z ostatních zápasů české nejvyšší soutěže mají zhruba 350 zhlédnutí na zápas.
Velkou roli určitě hraje i kvalita přenosů. Televizní zápasy české Extraligy jsou vysílány v rozlišení 1080p60 HD a zbylé streamy z ostatních zápasů české nejvyšší soutěže, mají kvalitu 720p-1080p60. Ve všech ostatních evropských soutěžích se vysílá maximálně v 720p.