Pohár ETTU: Cestas ukázal v Praze svou sílu

Pátek třináctého je prý nešťastný den. Tedy jak pro koho. Na ten zatím poslední nebudou rádi vzpomínat stolní tenisté SF SKK El Niňo, neboť odešli v prvním čtvrtfinále Poharu ETTU krutě poraženi 0:3 od francouzského týmu S.A.G. Cestas. Šance pro odvetu 23. února, a tím i postup mezi poslední čtyři družstva uznávaného evropského poháru, se pohybuje už jen v teoretické rovině.

Pátek třináctého je prý nešťastný den. Tedy jak pro koho. Na ten zatím poslední nebudou rádi vzpomínat stolní tenisté SF SKK El Niňo, neboť odešli v prvním čtvrtfinále Poharu ETTU krutě poraženi 0:3 od francouzského týmu S.A.G. Cestas. Šance pro odvetu 23. února, a tím i postup mezi poslední čtyři družstva uznávaného evropského poháru, se pohybuje už jen v teoretické rovině.

Utkání těchto soupeřů z ledna 2005 v Praze ve 4. kole této soutěže si z hráčů pamatoval jen Liu Song, rodilý Číňan reprezentující již delší dobu Argentinu, kterému přibyly roky a táhne mu na čtyřicet! Za vítězné El Niňo (3:1) tehdy nastoupili Pavelka, Vožický a Kaucký, zatímco za soupeře vedle zmíněného Liu Dán Tugwell a Francouz Martinez. Ale zpět do páteční reality, která se na hony lišila od sedm let starého utkání.

Hned v první dvouhře dal vědět o síle Cestas Lubomír Pištej. Sedmadvacetiletý slovenský reprezentant ve velkém stylu porazil bez ztráty setu o pět let mladšího Michala Obešla. Problém pro domácího stolního tenistu byl v tom, že ve všech setech prohrával a nedokázal se dostat do tempa např. takového, v jakém zahrál nedávno v Lize mistrů proti Samsonovovi a Kuzminovi. Pištej měl na své straně řadu předností – výborně přijímal Obešlův servis, dobře blokoval a jeho timing byl ukázkový. „Hrál jsem s Michalem poprvé v životě. Zápas mi sednul jak na příjmu, tak na servise a bodoval jsem hned po prvním nebo druhém míčku. Dneska jsem asi půl hodiny sledoval na video, jak Michal servíruje a snažil jsem se ho přečíst. To také pomohlo.“

Pro Obešla to byl jeden ze zápasů, kdy se nemohl ničím chytit a stále jen dotahoval. A když už se mu to zřídka podařilo, tak soupeř hned zareagoval několika skvělými míčky. Michal Obešlo: „Prostě mě rozebral na matičky a šroubky. Neměl jsem šanci a Luboš byl ve všech směrech lepší a vyhrál zcela zaslouženě. Stále jsem prohrával a neměl jsem se čeho chytit.“

To druhý singl už měl všechny znaky vyrovnaného utkání. Hrálo se na pět setů s tím, že Tomáš Konečný dvakrát prohrával a dvakrát dotáhl náskok Lin Ju. Dvaatřicetiletý Číňan s dominikánským pasem je velmi nepříjemný protivník. Na bekhendu má trávu a forhendem nebezpečně útočí. Není snadné číst jeho rotace z bekhendové strany a ostatně také podání má hodně nečitelné. Hra proti němu vyžaduje hodně pozornosti a taktické vyspělosti. Konečný mohl těžit z toho, že už se s ním střetnul a věděl, jak na jeho styl reagovat. Jenže teorie je často jiná než praxe a našemu reprezentantovi se dařilo na méně než padesát procent. Škoda nevyužitého setbolu ve třetím setu (11:10). V páté sadě byl vyrovnaný stav jen do otočky, potom již dominoval Lin Ju. Tomáš Konečný: „Bohužel, už jsem s ním prohrál tímto způsobem podruhé. Před čtyřmi roky v poháru proti Plüderhausenu. Věděl jsem, co od něj mohu čekat a taky to tak trenér postavil, abych proti němu hrál. Kdybych vedl 2:1 na sety, mohlo to být jiné. V pátém setu jsem měl dobrý nástup, potom už jsem dělal chyby.“

Za stavu 0:2 měl těžkou úlohu Tomáš Tregler pokusit se o prodloužení utkání. Nastoupil proti o téměř dvojnásobek staršímu Liu Song, jenž stejně jako Lin Ju má na bekhendové straně pálky trávový potah. Navíc hraje levou rukou a jeho forhendový topspin má velkou rotaci. Než se Tregler stačil rozkoukat, Liu vyhrál první set 11:3. Jenže ve stejném stylu začal druhý set Tomáš. Nepustil soupeře k forhendu a dobře četl jeho faleš z bekhendu. Rázem to bylo 9:4, ale najednou nastal zlom, vyrovnání na 9:9, ještě setbol, ale sada stejně skončila úspěchem pro hráče Cestas. V poměrně vyrovnané třetí sadě si Liu udržoval menší vedení, které dovedl k celkovému vítězství. Tomáš Tregler: „Dost dlouho jsem si zvykal, že z trávy hraje samé nárazy. Hodně bodoval ze servisu, který často střídá. Výborný byl zvláště ten dlouhý do bekhendu.“

Josef Plachý, trenér El Niňa: „Soupeř to byl kvalitní, i když nemá v sestavě tak zvučná jména jako jiné týmy. Ale hráči čínského původu mají atypický styl a takový potkáte jednou za rok. Byla to trochu smůla, že jsme dostali losem právě je. Projevilo se, že se na ně hraje hodně těžko. V prvním utkání se Michal Obešlo nemohl dostat do tempa. Pištej hlavně dobře přijímal, a to byl základ jeho vítězství.“

Pohár ETTU mužů – 1. čtvrtfinále
SF SKK El Niňo Praha – S.A.G. Cestas 0:3. Michal Obešlo – Lubomír Pištej 0:3 (-7,-6,-6), Tomáš Konečný – Lin Ju 2:3 (-5,8,-11,7,-5), Tomáš Tregler – Liu Song 0:3 (-3,-11,-9).

Lubomír Pištej uhrál hned první bod pro Cestas.

Luboše přijela ze Slovenska povzbudit skupinka známých včetně rodičů.