K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Pohled do historie pařížským světových šampionátů

Pohled do historie pařížským světových šampionátů

Počtvrté v historii hostí Paříž mistrovství světa ve stolním tenisu. Z historického pohledu si Evropané na světové šampionáty, které se uskutečnily ve městě nad Seinou, nemohou stěžovat. V Paříži se MS ve stolním tenisu konalo v letech 1934, 1947 a 2003. Ve všech těchto šampionátech Evropané uspěli v nejsledovanější soutěži – ve dvouhře mužů.

V roce 1934 vyhrál v Paříži Victor Barna (Maďarsko), v roce 1947 triumfoval Čech Bohumil Váňa a určitě nejcennější titul vybojoval Rakušan Werner Schlager, který před deseti lety v Bercy nečekaně prorazil asijskou nadvládu.

Z českého, lépe řečeno česko-slovenského pohledu byl nejúspěšnější světový šampionát v roce 1947. Ten přinesl československým barvám pět medailí, z toho tři zlaté. Hned tři světové tituly si v Paříži vybojoval legendární Bohumil Váňa, který vyhrál dvouhru, společně s Adolfem Šlárem čtyřhru a byl také členem zlatého družstvu mužů (Váňa, Andreadis, Tereba, Tokár a Šlár). Od dvě bronzové medaile se na MS 1947 v Paříži zasloužili Ladislav Štípek s Václavem Terebou ve čtyřhře a družstvo žen v sestavě Kettnerová, Depetrisová, Fürstová).

Ani v roce 1934 nevyšli českoslovenští reprezentanti medailově naprázdno. Tentokrát byla sběratelkou cenných kovů Marie Kettnerová. Vynikající česká stolní tenistka přidala ke zlatu v singlu ještě dvě bronzové medaile. Kettnerová obsadila bronzovou příčku s Marií Šmídovou ve čtyřhře i v soutěži družstev. Další bronz vyválčilo družstvo mužů v sestavě: Kolář, Hamer, Svoboda, Blecha, Kohn.

Nutno ovšem dodat, že tyto dva “pařížské“ šampionáty se ještě hrály bez účasti Asiatů. Jejich nástup na světovou scénu přišel o několik později (MS 1952 a 1953).

Mistr světa – Werner Schlager a jeho autogramiáda na MS 2003 v Paříži

Před deseti lety, na MS v Paříži v roce 2003, to již bylo o něčem jiném. Dominance Asiatů již byla zřejmá. O to víc překvapil tehdejší nečekaný triumf Rakušana Wernera Schlagera, který v pařížském v Bercy na cestě za zlatem vyřadil pět Asiatů – jednoho Japonce (Macušita), dva Jihokorejce (Kim Taeksoo, Joo Saehyuk) a dva Číňany (Wang Liqin – obhájce titulu z Ósaky 2001, Kong Linghui)… Svůj životní úspěch zaznamenal na MS 2003 také Řek Kalinikos Kreanga, jenž využil neskutečně dobrého losu (nepotkal ani jednoho Asiata) a vybojoval senzační bronzovou medaili.

Český stolní tenis se na MS 2003 v Paříži ve vynikající konkurenci na medailové příčky neprosadil. Nejdále to “dotáhl“ Petr Korbel, který se ve dvouhře i ve čtyřhře s Markem Čihákem probojoval vždy mezi dvaatřicet nejlepších. V singlu si připsal velmi cenný skalp, na jeho raketě skončil ve druhém kole skvělý Číňan Liu Guozheng. V boji o postup do osmifinále Petra Korbela zastavil další Asiat – Jihokorejec Kim Taeksoo.