K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Pohled do historie Czech Open


Letos míří do Olomouce absolutní světová špička

Největší mezinárodní turnaj v České republice, Czech Open, se letos uskuteční popáté v historii. Jeho “předchůdce“ Mezinárodní mistrovství Československa (později MM České republiky) patřil pravidelně k oblíbeným akcím v kalendáři Mezinárodní federace stolního tenisu (ITTF).

Úplně poslední Mezinárodní mistrovství Československa se uskutečnilo v roce 1991 v Prešově. V soutěžích družstev se z prvenství radovali stolní tenisté ČSFR B (v sestavě Vími, Grman, Kutiš) a stolní tenistky ČSFR A (Hrachová, Šafářová, Kasalová). Dvouhru mužů vyhrál Angličan Seyd, ženský singl ovládla Kanaďanka Geng Lijuan. Ve čtyřhře mužů triumfovala československá dvojice Petr Javůrek – Roland Vími, čtyřhru žen vyhrály Marie Hrachová s Kanaďankou Geng Lijuan a mix se stal kořistí maďarského páru Harczi – Wirthová.

Korbelův troumf v Mostě

Premiérové Mezinárodní mistrovství České republiky hostil v roce 1994 severočeský Most. V konkurenci hráčů a hráček ze čtyřiadvaceti zemí z celého světa si titul ve dvouhře mužů vybojoval Petr Korbel, který ve finále porazil Řeka Ciocu. Na bronzový stupínek se v Mostě postavili celosvětově známí stolní tenisté Japonec Koji Macušita a Francouz Christophe Legout. V ženském singlu nenašla přemožitelku Japonka Čire Kojamová. Petr Korbel dokázal v Mostě přidat další turnajový titul mezinárodního mistra České republiky, když společně s Petrem Javůrkem vyhráli čtyřhru mužů. Ve stejné soutěži žen zvítězila rusko-běloruská dvojice Jelena Timinová-Tatjana Kostrominová.

Premiéra Czech Open v Praze

V roce 1999 se začala psát nová historie Mezinárodního mistrovství České republiky. Tento turnaj byl již pod názvem Czech Open zařazen do prestižního seriálu ITTF Pro Tour ve stolním tenisu.

Czech Open 1999 měl celkovou dotaci 60.000 US dolarů. Proběhl v pražské Pegas Areně (bývalá Sportovní hala). Mezi účastníky turnaje byla taková esa jako Švéd Jörgen Persson, Belgičan Jean-Michel Saive nebo pozdější mistr světa Rakušan Werner Schlager. Titul ve dvouhře mužů si v Praze nakonec vybojoval Chiang Peng-Lung z Tchajwanu, ženskému singlu kralovala Rumunka Otilia Badescuová, která se o čtyři roky později stala v Courmayeru mistryní Evropy.

Více o Czech Open 1999 v Praze zde: http://www.pingpong.cz/6/CzechOpen/main.htm

CHIANG Peng Lung TPE

Chiang Peng-Lung z Tchajwanu vyhrál premiérový turnaj Czech Open 1999 v Praze

Přesun turnaje na Moravu

Na další turnaj světového seriálu ITTF World Tour (dříve pro Pro Tour) jsme na území České republiky čekali plných třináct let. Uskutečnil se v roce 2012 v Olomouci. Dvouhru mužů ovládl známý Němec Christian Süss po finálovém vítězství nad Jihokorejcem Jeong Sangeun. Vítězkou “ženského“ singlu se stala Rakušanka Liu Jia, která mimochodem startovala jako mladičká hráčka již na Czech Open 1999 v Praze… Z českých reprezentantů se v Olomouci blýskla Iveta Vacenovská. Její pouť turnajem ukončila až v semifinále pozdější vítězka turnaje a spoluhráčka Vacenovské z Lince “Susi“ Liu Jia.

Více o Czech Open 2012 v Olomouci zde: http://www.ittf.com/competitions/competitions2.asp?Competition_ID=2164&category=PT

O rok později uchvátil diváky olomouckého Czech Open 2013 japonský obranář Masato Šiono, jenž si ve dvouhře poradil se všemi soupeři. V ženském singlu se prosadila další mistryně Evropy Viktoria Pavlovičová z Běloruska.

Více o Czech Open 2013 v Olomouci zde: http://www.ittf.com/competitions/competitions2.asp?Competition_ID=2240&category=P

Pavlovičová Vikt. IMG_1504

Viktoria Pavlovičová z Běloruska se v Olomouci radovala v roce 2013

 

 

 

V loňském roce měl turnaj Czech Open přes početnou účast asijských reprezentačních výprav evropské vítěze. Dvouhru mužů opanoval Portugalec Marcos Freitas, jenž v Olomouci nastartoval svoji cestu do absolutní evropské a světové špičky. Ženský singl měl překvapivou královnu Elizabetu Samaraovou. Rumunská stolní tenistka se v Olomouci potkala se životní formou. Samaraová postupně porazila Rakušanku Liu Jia i nejvýše nasazené Japonky Kasumi Išikawaovou a Ai Fukuharaovou a zaslouženě se radovala z prvního titulu na okruhu ITTF World Tour ve stolním tenisu.

Více o Czech Open 2014 v Olomouci zde: http://www.ittf.com/competitions/competitions2.asp?Competition_ID=2463&category=pt

Přehled vítězů a medailistů z turnajů Czech Open najdete zde: Czech Open přehled medailistů

Světová špička do Olomouce

Czech Open, největší mezinárodní turnaj ve stolním tenisu na území České republiky získává na popularitě. O tom svědčí i pohled do startovní listiny letošního ročníku Czech Open. O start v Olomouci projevili zájem hráči a hráčky z pětačtyřiceti zemí z celého světa. Jsou mezi nimi např. mistryně světa ze soutěže družstev 2010 Singapurka Feng Tianwei, nejlepší současný Evropan a vítěz Evropských her Němec Dimitrij Ovtcharov, stolní tenistky z elitní desítky světového žebříčku Japonky Kasimu Išikawaová, Ai Fukugaraová či Mima Itová. Na Hanou koncem srpna (26. až 30. 8) zamíří i další medailisté z olympijských her, mistrovství světa nebo mistrovství Evropy.

Aktuální startovní listinu turnaje Czech Open 2015 v Olomouci najdete zde:  http://www.ittf.com/ittf_tournaments/ittf_entries_web5.asp?Gender=M&Tour_ID=2570&

Nenechte si blížící se svátek stolního tenisu v Olomouci ujít!