Pohled do historie Czech Open (2)

Ivetu Vacenovskou i Liu Jia čeká pátý start na Czech Open

Pohled do historie turnaje Czech Open ve stolním tenisu, který byl již v roce 1999 zařazen do světového okruhu ITTF Pro Tour, nabízí několik zajímavých příběhů. Všechny čtyři předchozí ročníky stihlo odehrát jen několik hráčů a hráček. Patří mezi ně nejlepší stolní tenistky České republiky a Rakouska – Iveta Vacenovská a Liu Jia.

Obě tyto hráčky startovaly již na prvním Czech Open v roce 1999 v Praze. Pro českou reprezentantku to byl tehdy v pražské Pegas Areně vůbec první turnaj na okruhu ITTF World Tour (dříne Pro Tour) v životě. Jako třináctiletá kadetka musela absolvovat kvalifikaci, kterou zvládla a postoupila do hlavní soutěže. “Na svůj první Pro Tour v Praze si moc dobře pamatuji. Byl to zážitek. Dokonce se mně podařilo postoupit z kvalifikace a zahrát si s nasazenou jedničkou Li Jia Wei ze Singapuru,“ zavzpomínala si na svůj premiérový start na okruhu ITTF Pro Tour Iveta Vacenovská.

O čtyři roky starší Liu Jia byla hned při svém prvním startu na Czech Open velice úspěšná. Rodačka z Pekingu v Praze dokráčela až do semifinále.

Na dalším Czech Open, který se hrál v roce 2012 v Olomouci, se dařilo oběma hráčkám, které již řadu let společně oblékají dres rakouského klubu Linec AG Froschberg. Liu Jia celý turnaj vyhrála, Iveta Vacenovská skončila třetí, když v semifinále prohrála právě s Liu Jia…

Tischtennis Liebherr Austrian Open Wels

V roce 2012 populární Susi turnaj Czech Open v Olomouci vyhrála

Následující rok se Liu Jia v Olomouci probojovala do čtvrtfinále, Iveta Vacenovská skončila v boji o postup do osmifinále na raketě Japonky Šiho Onové, pozdější posile českého mistrovského celku z Hodonína.

Také vloni Iveta Vacenovská i Liu Jia v Olomouci startovaly. Ve dvouhře opět  “narazily“ na sebe, opět byla úspěšnější Rakušanka, která pak ve čtvrtfinále ztroskotala na pozdější vítězce Elizabetě Samaraové z Rumunska. Iveta Vacenovská a „Susi“ (přezdívka Liu Jia) si vše vynahradily ve čtyřhře, česko-rakouský pár společně vyválčil cenné třetí místo.