Polish Open: Konečný vyřadil Apoloniu

Výborného výsledku dnes dosáhl na kvalitně obsazeném turnaji seriálu ITTF World Tour ve stolním tenisu – Polish Open Tomáš Konečný. Český reprezentant v prvním kole dvouhry mužů vyřadil Portugalce Tiaga Apoloniu 4:0 na sety. Ostatním českým stolním tenistům se dnes v polské Spale nedařilo. S výjimkou Konečného už ani jeden český zástupce neprošel úvodním kolem singlu. Nepovedlo se to ani Ivetě Vacenovské, kterou vyřadila čínská reprezentantka Sheng Dandan.

Hlavní soutěže na Polish Open odstartovala dvouhra mužů do 21 let. Oba čeští reprezentanti v ní ztroskotali ve svém prvním utkání. Pavel Širuček, nasazená dvojka, prohrál s Japoncem Hiranem v pěti setech, Ondřeje Bajgera vyřadil Dán Groth.

Ani v úvodním kole dvouhry žen se českým stolním tenistkám nevedlo. Krůček od postupu byla Kateřina Pěnkavová, která vyrovnanou partii s Polkou Grzybowskou skvěle rozehrála. Vedla 2:0, ale domácí reprezentantka postupně přidala na agresivitě a dotáhla dramatický zápas do sedmé sady. O vítězce se rozhodovalo až v samotném závěru. Pěnkavová měla výhru na dosah, jenže mečbol za stavu 10:9 Grzybowská odvrátila. A následující dva míčky vyzněly, byť s notnou dávkou štěstí, ve prospěch polské stolní tenistky.

Kateřina Pěnkavová nakonec dramatickou bitvu s Polkou Grzybowskou prohrála

Iveta Vacenovská se utkala s jedenadvacetiletou Číňankou Sheng Dandan. V souboji s neznámou asijskou soupeřku však kromě prvního setu marně hledala správný herní rytmus a především větší úderovou jistotu. Přesto české jedničce v závěru třetí sady svitla naděje na úspěch. Za stavu 10:9 měla Vacenovská setbol na 2:1. Ten však neproměnila a od této chvíle Číňanka za stolem dominovala. Sheng Dandan byla jistější ve výměnách, Vacenovskou prakticky nepustila k její obvyklé agresivní útočné hře.

Ivetě Vacenovské Sheng Dandan herně neseděla, Číňanka vyhrála 4:1

V singlu mužů zasáhli do hlavní soutěže čtyři čeští stolní tenisté. Uspěl jen jediný – v Polsku hrající Tomáš Konečný. Pavel Širuček a Jiří Vráblík prohráli své česko-polské souboje shodně 1:4, Josef Šimončík vzdoroval Šibajevovi z Ruska šest setů…

Šimončíkův zápas se Šibajevem byl hodně zajímavý. Český exreprezentant hrál chytře a pět setů držel favorizovaného soupeře na uzdě. Škoda koncovky pátého setu, kdy neproměnil dva setboly na 3:2. Tuto sadu nakonec prohrál, navíc ztratil koncentraci i přízeň rozhodčí… Hlavní polská rozhodčí už v průběhu třetí sady potrestala oba hráče žlutou kartou za údajné zdržování, totéž se opakovalo v dramatické koncovce pátého setu, kdy Šibajev otálel se zahájením hry. Rozhodčí opět „odměnila“ oba hráče a Šimončík cítil křivdu. Nechal si přivolat zástupce hlavního rozhodčího Goláně. Po dlouhé a především nic neřešící dskusi hodil zklamaný český hráč flaškou do ohrádky a inkasoval žlutou a zároveň i červenou kartu, což znamenalo i dva trestné body. Šestý set tak začal za stavu 0:2 pro Šibajeva, který se mezitím uklidnil a dovedl utkání do vítězného konce…

Nekonečné diskuse s rozhodčími provázely zápas Šimončíka se Šibajevem

Když už se zdálo, že pátek bude na Polish Open českým Waterloo, zaúřadoval Tomáš Konečný. Hráč polské Polonie Bytom potvrdil výbornou formu a přesvědčivě porazil turnajovou patnáctku Portugalce Apoloniu ve čtyřech setech. “Důležitý byl první set. Vyhrál jsem koncovku 18:16 a to nahlodalo jeho sebevědomí. Bylo vidět, že si se mnou nevěří. Pak už jsem měl celý zápas navrch. Je to pro mě cenné vítězství. Teď ho ještě potvrdit i v dalším kole,“ uvedl Tomáš Konečný.

Momentka z utkání Tomáš Konečný – Tiago Apolonia

Dalším soupeřem Konečného bude dnes večer Singapurec Yang Zi. Kromě “singlisty“ Konečného se ještě dnes večer představí v osmifinále čtyřhry debl Vacenovská – Pěnkavová v souboji s japonskou dvojicí Hiranová – Itová.

Polish Open 2013

Čtyřhra mužů

Kvalifikace – III. kolo: Konečný, Tregler – Jung Youngsik, Lee Sangsu (Jižní Korea) 0:3 (-13,-9,-9).

Dvouhra mužů do 21 let

I. kolo: Pavel Širuček – Juki Hirano (Japonsko) 2:3 (-6,8,-11,9,-8), Ondřej Bajger – Jonathan Groth (Dánsko) 0:3 (-7,-10,-10).

Dvouhra mužů

I. kolo: Jiří Vráblík – Daniel Górak (Polsko) 1:4 (-8,11,-7,-10,-6), Josef Šimončík – Alexander Šibajev (Rusko) 2:4 (-4,9,-5,6,-11,-4), Pavel Širuček – Wang Zengyi (Polsko) 1:4 (7,-10,-4,-6,-9), Tomáš Konečný – Tiago Apolonia (Portugalsko) 4:0 (16,6,9,10).

Polák Górak oplatil Vráblíkovi porážku z polské Superligy

Dvouhra žen

I. kolo: Kateřina Pěnkavová – Katarzyna Grzybowská (Polsko) 3:4 (13,8,-2,-6,9,-4,10), Iveta Vacenovská – Sheng Dandan (Čína) 1:4 (8,-7,-11,-6,-9).