K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Pramos extraliga se vyrovnala

Pramos extraliga se vyrovnala

Již před začátkem letošního, v pořadí 11. ročníku české extraligy družstev stolních tenistů mnohé napovídalo, že bychom mohli být svědky velmi zajímavé a dramatické soutěže. Pramos extraliga, jak se nazývá oficiálně nejvyšší česká soutěž již druhým rokem, získala totiž opět na kvalitě. Zvýšil se počet vyrovnaných týmů v horní polovině startovního pole.

Již před začátkem letošního, v pořadí 11. ročníku české extraligy družstev stolních tenistů mnohé napovídalo, že bychom mohli být svědky velmi zajímavé a dramatické soutěže. Pramos extraliga, jak se nazývá oficiálně nejvyšší česká soutěž již druhým rokem, získala totiž opět na kvalitě. Zvýšil se počet vyrovnaných týmů v horní polovině startovního pole. V některém případě díky posílení hráčského kádru, což je typické pro Sokol Králův Dvůr, nebo jeho herním zkvalitněním (Baník Charvát Havířov). Proto se po první polovině základní části vytvořila v čele tabulky silná pětice týmů. To bylo dosud nevídané, protože v předcházejících letech extraligu ovládaly jeden, dva, maximálně tři celky. Bylo nemyslitelné, aby se několikanásobný mistr, pražské El Niňo, pohyboval na pomezí čtvrtého a pátého místa průběžného pořadí. A letos se tak stalo. Loňský vicemistr Vršovice je zatím pátý. O vyrovnanosti však hovoří fakt, že toto kvinteto je od sebe vzdálené od jedné do tří porážek. Tedy nijak dramaticky a první dvě příčky zaručující přímý postup do semifinále play off jsou dosažitelné jak pro páté Vršovice, tak čtvrtý Havířov.

První v cíli poloviny základní části je ŠKST Bratislava (41 bodů). Stejně jako loni, kdy klub z Lozorna odsunul za sebe českého mistra El Niňo a Vršovice. Dva a půl měsíce v soutěži neprohrál a z jedenácti zápasů má minus jen v souboji v Havířově s Baníkem (2:4). Kádr týmu se neměnil a je stabilizovaný. V bilanci jsou dva jeho hráči v první trojce, druhý Bai He (16:1) a třetí Peter Šereda (13:1). Ani týmová trojka Kristián Kobes si nevedla špatně (9:5). Cenná Kobesova vítězství v posledním dvojkole nad Davidem Štěpánkem (Králův Dvůr) a Michalem Bardoněm (Vršovice) hodně pomohla k celkovým výhrám ŠKST Bratislava nad oběma obávanými soupeři. Dá se říci, že právě tento skvělý finiš v 10. a 11. kole a výhry 4:0 a 4:1 na stolech soupeřů pomohl „vystřelit“ slovenského vicemistra na samotnou špici tabulky. Ve dvou zápasech si zahrál také Martin Gumáň (3:1) a jednou Peter Krkoška (1:0).

Dost dlouho se hřál na výsluní Sokol Králův Dvůr (39 bodů), letos velice vyrovnaný a soudržný tým. Podstatně větší sílu mu dodala posila Lubomír Jančařík a vedle 24letého reprezentanta velmi zkušení matadoři Radek Košťál (37 let) a David Štěpánek (40) nadále dokazují svou třídu. „Králováku“ a jeho hlavnímu sponzorovi Romanu Rujderovi se splnila dávná tužba – porazit El Niňo a vyhrát velkou trofej. Podařilo se mu to naráz ve finále Českého poháru. V extralize s úřadujícím mistrem „jen“ remizoval a z prvního místa ho sesadila až Bratislava. O vyrovnanosti tria hovoří jeho zápasová bilance: Košťál 12:2, Jančařík 14:4, Štěpánek 11:5. Jan Urbánek si zahrál v jediném zápase (2:0).

Na třetí příčku se zatím propracovala SF SKK El Niňo Praha (36 bodů). Je skutečností, že český mistr je oslaben odchodem Dimitrije Prokopcova, ale jak říká šéf klubu Zbyněk Špaček, je na stávající trojici Konečný, Tregler, Obešlo, aby se s tím vyrovnala a herně vyrostla. El Niňo „inkasovalo“ dvě porážky, první od Vršovic (2:4), které se na prestižní duel posílilo o Japonce Kentu Macudairu, a druhou v Lozorně od Bratislavy bezprostředně po porážce ve finále Českého poháru a bez zraněného Michala Obešla. Jak vidno, v obou případech byl hendikep na straně El Niňa. Tomáš Konečný a Michal Obešlo mají solidní procentuální úspěšnost (12:4 resp. 15:3), ale Tomáš Tregler se těžce vyrovnával s nedávnou výkonnostní krizí a skóre 8:5 není pro hráče jeho formátu právě potěšitelné. Do zápasového kolotoče zasáhli i trenér Josef Plachý ml. (1:2) a David Reitšpies (3:0).

Baník Charvát Havířov (36 bodů) je stejně jako loni štikou extraligy. Dvě porážky (s El Niněm 2:4 a Královým Dvorem 1:4) a jednu remízu (s DTJ HK) vykompenzoval Baník nečekanými výhrami nad Bratislavou (4:2) a Vršovice (4:2). Jednoznačným tahounem týmu kouče Kamila Koutného je nejlepší hráč extraligy Pavel Širuček (18:1). Další hráči už padají do průměru soutěže: Ivan Karabec 7:5, Jakub Crha 8:8. Ovšem Havířovští těžili také z překvapivě dobrých výkonů juniora Michal Beneše (5:2).

Lokomotiva Vršovice Aquecon (33 bodů) podstatně obměnila kádr. Odešli Jančařík (do Králova Dvora) a Hořejší (STKM Banská Štiavnica). Novými posilami se stali Jiří Vráblík (z SV Plüderhausen) a Kenta Macudaira. V týmu zůstal Michal Bardoň. Ovšem japonský juniorský mistr světa z roku 2006 nastoupil v extralize jen jednou a veškerá tíha zápasů ležela na dvojici Vráblík, Bardoň, protože další dva hráči kádru Lukáš Sojka (2:7) a Jan Duspiva (0:5) výkonnostně na nejvyšší soutěž nestačí. Vráblík má skóre 16:3, Bardoň 15:5. Uvidíme, zda Macudaira poté, co skončí jeho angažmá v Lize mistrů, odehraje požadovaný počet zápasů v extralize, aby mohl nastoupit v play off. Je to jistě i otázka finančních nákladů.

Na šesté a sedmé příčce je tak trochu osamocena dvojice SK Kotlářka Praha a Robot Mokré Lazce. V solidním středu tabulky se budou chtít nadále pohybovat a především si pořadí nejméně udržet, protože zaručuje čtvrtfinále play off. Kotlářka (27 bodů) disponovala s podobným kádrem jako loni (Petr Kaucký, Marek a František Obešlové), David Reitšpies však letos hostuje v „áčku“ El Niňa. Pokud se nestane nic zvláštního, měla by si zopakovat loňské play off. Naopak Robot (24 bodů) v minulém ročníku play off nehrál a bude chtít navázat na staré dobré klubové časy. Může těžit z vyrovnaného kádru: Ondřej Buba (6:6), Petr Husník (9:12), Antonín Schwarzer (6:12)

Když jsme hovořili o zvýšené kvalitě soutěže, tak to platí i o nováčkovi Sokolu Hradec Králové 2 Imeda. Určitě extraligu v tomto směru obohatil a vybočil z řady, kdy postupující z první ligy se automaticky řadil na chvost tabulky. Sokol je osmý (21 bodů), rekordman v počtu remíz (4) a má tedy s dvěma výhrami a s pěti porážkami více kladných bodů. Sokol vstoupil do extraligy posílen o reprezentačního kouče Tomáše Demka, který i ve svých 46 letech je téměř pro každého extraligového hráče nepříjemným soupeřem. Bilance 9:5 je toho názorným příkladem. O 21 let mladší Ukrajinec Andrij Sitak je na tom podobně (11:7) a také on byl tahounem týmu. Mladí hráči kolem nich (Michal Lebeda ml. a Miloš Šlapák) spíše sbírali zkušenosti než bodovali.

„Dvacetibodoví“ Mittal Ostrava a DTJ Hradec Králové se v posledním ročníku „praly“ mezi s sebou o play off, nakonec se to podařilo Mittalu. Tyto ambice nyní jsou dost vzdálené. Ostravany hodně postihlo zranění Karla Karáska (přetržená achillovka) a z party mladíků vyčníval dobrými výkony pouze Ondřej Bajger (12:4). Od Davida Merty (5:14) čekal trenér Karásek jistě více. Pro Vojtěcha Klimka (1:11) je extraliga silným soustem. DTJ Hradec Králové trpěl nevyrovnanými výkony. Hodně si sliboval od příchodu Tomáše Havlíka, jenž v minulé sezóně hrál dobře za „béčko“ El Niňa, Jenže jeho bilance 5:10 je méně, než také on sám čekal, byť byla ovlivněna zdravotními potížemi (záda). Také František Kanta se zhoršil (5:14), ale léta (39 roků) nejde zastavit. A tak kladnou bilanci má jen Jan Hrnčiřík (10:8).

Tabulku uzavírají Agrotec Hustopeče (14 bodů) a Region Olomouc (12 bodů). Hustopečím se vyplatila ukrajinská posila Valerij Rakov (10:11), ale jeho spoluhráči již nemají takové možnosti přípravy a kvalitního tréninku (mají svá zaměstnání) a je to znát hlavně na letošních výsledcích Petra Hoferika (1:10), Petra Dvořáčka (0:6) i slovenského obranáře Branislava Kalužného (4:9). Regionu Olomouc dlouho trvalo, než ho posílil Bělorus Alexander Kučuk (4:8). Andrej Fiodarau posilou není (0:6) a Jaromír Zlámal (3:13) začal hrát dobře až po pravidelném tréninku v Praze. Olomouc také musela čelit protestům soupeřů proti argumentu, že nemají hráče ve stovce českého žebříčku, což je předpoklad startu v soutěži. Pověsti Pramos extraligy rozhodně neprospělo, když Region nastoupil ve dvou zápasech ve dvou hráčích a jednou postavil mladšího žáka, byť talentovaného, který má na podobnou soutěž ještě dost času.