Pražské El Niňo vyhrálo extraligu mužů

Stolní tenis té nejvyšší kvality nabídlo třetí utkání finálové série extraligy mužů. V pražské herně na Kotlářce se sešlo více než 200 diváků, kteří jistě nelitovali ztraceného času. Domácí El Niňo majitele Zbyňka Špačka získalo poprvé v historii mistrovský titul a po vítězství v Českém poháru se může těšit z ještě cennější trofeje.

První dvě utkání v Havířově vyhrálo El Niňo po vyrovnaném průběhu shodně 4:3 a očekával se i v Praze vyrovnaný souboj. Na straně El Niňa byla výhoda domácího prostředí, v dresu hostujícího Startu Horní Suchá se poprvé v sérii představil český suverén posledních let Petr Korbel. Trenér hostů Kamil Koutný schoval Petra Korbela na trojku, proto byl pro další průběh utkání nesmírně důležitý začátek.

V úvodních dvouhrách se představili Pepa Plachý proti Radku Košťálovi a Tomáš Pavelka se utkal s Markem Čihákem. Tomáš Pavelka vstoupil do zápasu jako uragán, hrál odvážně a téměř vše mu vycházelo. Marek Čihák nedokázal jeho oboustrannému útoku čelit a hladce prohrál.

V zápase Pepy Plachého s Košťálem se hrál podle očekávání atraktivní ping-pong s dlouhými výměnami, v kterých si oba hráči libují. Plachý se snažil držet Košťála ve výměnách na bekhendu, jakoby se trochu bál soupeřova forhendového topspinu do zatáčky.
Domácí hráč vyhrál po dramatickém průběhu první set, v druhém se mu podařilo soupeři na začátku utéct a náskok udržel. Blízko vítězství byl ve třetím setu, kdy vedl 8:5, přenechal však soupeři aktivitu a trochu nervózně zkazil i pár lehčích úderů. V koncovce set prohrál a Košťál se dostal zpět do zápasu. Podobný průběh měl i čtvrtý set, Plachý prohospodařil náskok 8:5, v koncovce byl však šťastnější a vybojoval druhý bod domácího týmu.

První bod Startu vybojoval podle očekávání Petr Korbel, i když proti Marku Kláskovi se pomalu dostával do tempa. V prvním setu rychle prohrával 3:8, dokázal zpřesněnou hrou srovnat na 10:10, koncovka však patřila Kláskovi. Korbel však byl již rozjetý a jeho tlak přes bekhend dělal Kláskovi problémy. Přesto se ještě dokázal vzchopit ve třetím setu, v jehož průběhu často vedl, závěr patřil Korbelovi. Ve čtvrtém byl Korbel stále o krok vpředu, Klásek srovnal až na 8:8, zkazil však servis. To se „povedlo“ i Korbelovi za stavu 10:8, nijak ho to nerozhodilo a vyhrál.

Do druhé série vystřídal proti rozjetému Pavelkovi Mrkvička Košťála, Pavča měl ale svůj den, vyšlo mu, na co šáhl. Přestože Radek Mrkvička toho hodně povracel, tlaku, který Pavelka vyvíjel z obou stran, nebyl schopen odolávat. El Niňo se dostalo do vedení 3:1 a k titulu mu již chybělo hodně málo – jeden bod.

Při očekávaném vítězství Korbela v posledním singlu se před třetími sériemi zdál klíčový zápas dvou ostravských odchovanců a dlouholetých spoluhráčů Marků Kláska a Čiháka. Marek Klásek byl klíčovou postavou El Niňa v utkáních v Havířově, kdy ani jednou neprohrál.
Domácí herna mu však příliš nesedí. Klásek se chtěl hodně spoléhat na svůj bekhendový topspin, Čihák ho stále hledal příjmem na forhendu. Domácí borec se první dva sety hledal, dostával se ve výměnách pod tlak a z toho pramenily chyby. Na začátku třetího setu Čiháka trochu rozhodil výstup návštěvníka, kterému někdo bránil ve výjezdu a začal řvát, aby si šel někdo přeparkovat. Majitel domácího družstva Zbyněk Špaček bezohledného řvouna bez skrupulí vypoklonkoval ven a mohlo se pokračovat.
Vyrovnaný třetí set dospěl až do dramatické koncovky, kterou zvládl lépe Čihák a získal cenný druhý bod Startu.

Mezi tím však dokázal Franta Krčil, který speciálně na Korbela vystřídal Plachého, vyhrát úvodní set. V druhém setu vedl již 9:6, trochu se ale zalekl, udělal dvě nevynucené chyby a to hráč Korbelova formátu trestá. V průběhu třetího setu vedl Korbel většinou o jeden, maximálně o dva body, Franta Krčil stále dotahoval, až ke koncovce. V ní se hrály pěkné výměny, překvapivě ji vyhrál domácími příznivci mohutně povzbuzovaný Krčil.
Tomu se povedl nástup do čtvrtého setu, za stavu 5:2 donutil Korbela k time-outu. Korbel se vrátil do zápasu soustředěný, hrál bezchybně a v dalším průběhu setu dovolil Krčilovi pouhé dva míče. Nástup do pátého setu zvládl opět výborně Krčil, svůj náskok však neudržel a Korbel srovnal na 9:9. Hala bouřila a senzace byla blízko. Když navíc Petr Korbel minul v dobře rozehrané výměně svým forhendovým topspinem stůl snad o milimetry, přišel mečbol. V něm rozhodlo prasátko po Krčilově bekhendové pacičce, po které propukly oslavy prvního titulu El Niňa v historii.

Ceny nejlepším dvěma družstvům uplynulé sezóny předal předseda ČAST Pavel Primus a generální sekretář ČAST Přemek Fulín.
Cenu časopisu Stolní tenis nejlepšímu hráči play-off předal šéfredaktor Vladimír Slobodzian Marku Kláskovi, především jehož zásluhou vyhrálo El Niňo dvakrát v Havířově.

Trenér domácích Jindřich Panský byl rád, že se El Niňu podařilo vyhrát extraligu i proti Petru Korbelovi, což zvyšuje cenu vítězství. Od příští sezóny odchází z kádru Pepa Plachý, Franta Krčil a Marek Klásek, s Tomášem Pavelkou budou v družstvu navrátilci Bohouš Vožický a Petr Kaucký a junior Honza Urbánek. Jindra Panský by chtěl i s pozměněným kádrem obhájit titul, i když si uvědomuje, že to bude složité.
Koncepcí El Niňa je nyní přiblížit A družstvo mladým hráčům, trénujícím ve sportovní středisku mládeže.