Předposlední díl seriálu BTM v Hostinném a Jaroměři

V sobotu a v neděli se odehrály další turnaje seriálu celostátních Bodovacích turnajů mládeže (BTM). Předposlední, pátý díl. Tentokrát se uskutečnily ve východních Čechách, v Hostinném a Jaroměři. V Hostinném bojovali v sobotu dorostenci a dorostenky a v neděli nejmladší žactvo a „jednadvacítka“. Ve 40 km vzdálené Jaroměři se první víkendový den hrál turnaj mladšího žactva a v neděli staršího žactva.

V sobotu a v neděli se odehrály další turnaje seriálu celostátních Bodovacích turnajů mládeže (BTM). Předposlední, pátý díl. Tentokrát se uskutečnily ve východních Čechách, v Hostinném a Jaroměři. V Hostinném bojovali v sobotu dorostenci a dorostenky a v neděli nejmladší žactvo a „jednadvacítka“. Ve 40 km vzdálené Jaroměři se první víkendový den hrál turnaj mladšího žactva a v neděli staršího žactva.

Nejlepší formu mezi dorostenci prokázal Lukáš Foff z DTJ Hradec Králové. Už před měsícem na sebe upozornil v Hluku vítězstvím nad reprezentantem Michalem Benešem, nyní se prokousal pavoukem až k vítězství. Mj. vyřadil v semifinále prvního nasazeného Tibora Pavlíka (3:1). Ve finále pak havířovského Kamila Matějku 3:0. Druhý nasazený Tomáš Málek (Kotlářka) podlehl hned v osmifinále Michalovi Prokešovi (Zlín) 2:3. V Hostinném chyběli Reitšpies, Seibert, Polanský (start ve Slovinsku), Bajger a Michal Beneš (oba hráli Pramos extraligu).

Také mezi dorostenkami chyběly některé favoritky, které startovaly na Slovenia Open ve Velenje (Adámková, Tomanovská, Šlehobrová) a také Tomanová či Novotná. Vítězství si z Hostinného odvezla Blanka Jakubcová (SK Vršovan Voděrady) po finálovém utkání 3:2 s Kristýnou Štefcovou (Linec AG Froschberg). Se sestrou Hanou se postavily také na nejvyšší stupínek po čtyřhře.

Ve stejný den v Jaroměři získali nejcennější tituly ve dvouhře mladšího žactva Jan Vašíček (MSK Břeclav) a Kateřina Čechová (SK Frýdlant n.O.). Hlavní favorit Jiří Martinko (Mittal Ostrava) podcenil svůj zápas ve čtvrtfinále s Ondřejem Vévodou (BSK Malenovice). Vedl 2:0, ale bojovný Vévoda se nevzdal, využil ztráty koncentrace a změny herního projevu soupeře a zaslouženě ho v dalších třech setech přehrál. Mezi staršími žákyněmi chyběla první v bodovém pořadí Stanislava Slezáková (KST Zlín), která se soustředila až na druhý den mezi staršími žákyněmi. Udělala dobře, protože celkově ve dvouhře zvítězila. Svou finálovou soupeřku Veroniku Tušlovou (SKST Hodonín) porazila 3:0. V Jaroměři měly absenci první dvě hráčky bodového pořadí Veronika Kmeťová (SKST Hodonín) a Barbora Kapounová (Sokol Hradec Králové), obě startovaly na Slovenian Open.

Vítězství mezi staršími žáky si vybojoval zaslouženě bojovným a koncetrovaným výkonem v průběhu celého turnaje Jan Pluhař (Sokol Žďár n.S.). Musel sehrát v pavouku dva pětisetové zápasy, s Tomášem Hortem (Sokol Hradec Králové) v osmifinále – shodou okolností jako den předtím v útěše dorostenců – a v semifinále s nasazenou jedničkou Patrikem Klosem (Mittal Ostrava). Ve finále s Jakubem Němečkem ve všech třech vyrovnaných setech (10, 13, 13) zvládl koncovku lépe než jeho soupeř z pražské Kotlářky. Pluhař dokázal, že jeho nedávné jmenování do širšího reprezentačního kádru kadetů – ač není členem sportovního centra mládeže – bylo oprávněné.

V neděli se do sokolovny v Hostinném nastěhovalo nejmladší žactvo a mnohem starší hráči a hráčky do 21 let. Dvouhru nejmladšího žactva vyhráli Filip Hromek (SKST Dubňany) a Zdena Blašková (TJ Libín Prachatice). Mezi 14 stolními tenisty přihlášenými do dvouhry 21 let vyhrál Tibor Pavlík (Mittal Ostrava), jenž ve finále porazil Jiřího Kubíka (El Niňo Praha) 3:1. Poražený finalista v semifinále vyřadil vítěze sobotního dorostu Lukáše Foffa 3:2. Pouhých sedm přihlášených hráček do dvouhry do 21 let nabízí úvahu, zda má vůbec smysl tyto turnaje pořádat, když o ně jeví stolní tenisté postjuniorského věku minimální zájem. A ptát se také proč. Takže v tomto celostátním miniturnaji vyhrála Daniela Rozinková (SK Dobré) ve finále nad Petrou Pintovou (Union Plzeň) 3:2.

Kompletní výsledky z BTM v Hostinném a Jaroměři najdete v sekci Mládež.