K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Příprava na MEj běží podle představ, těší Vrňáka a Pytlíka


Juniorky a kadetky mají za sebou společné soustředění v Hluku, druhý týden tráví v Praze

Společně procházejí kolem svých svěřenkyň, předávají postřehy, snaží se zapracovat nové návyky a během posledních dnů ještě vyladit formu na blížící se mistrovství Evropy mládeže. Tomáš Vrňák, reprezentační trenér juniorek, a jeho kolega u kadetek Martin Pytlík mají se svými týmy za sebou polovinu z třítýdenní přípravy před vrcholem sezony. A s dosavadním průběhem jsou spokojení.

Těší mě, že všechna tři soustředění absolvujeme na různých místech, ve velké hale a s dostatečným množstvím kvalitních sparingpartnerů,“ pochvaluje si Vrňák. Juniorky i kadetky se první dva týdny připravovaly společně nejprve v Hluku, momentálně trénují v Praze. Na třetí soustředění do Bratislavy se pak sjedou všechny čtyři kádry.

V Hluku jsme měli skvělé zázemí pod jednou střechou: velkou halu, ubytování, stravování, regeneraci, kondičního trenéra. Přínosem byla také účast slovenské reprezentace a evropské šestnáctky Aniky Lundströmové z Finska,“ přibližuje Vrňák. V Praze se pak trénink zaměřuje pouze na herní přípravu za stolem, na tréninku se objevily například dospělé reprezentantky Dana Čechová a Kateřina Tomanovská.

Cílem kempů je co možná nejlépe připravit hráčky na evropský šampionát a trenéři se pochopitelně snaží načasovat formu právě na desetidenní turnaj v Kluži. „První týden byl zaměřený na herní jistotu a pohyb do forhendového rohu, což je podle mě u holek velká slabina. A hráli jsme také kombinace s umístěným pasivním příjmem. Druhý týden máme opět pasivní příjem, chceme ale o hodně více zapojit servis a kombinace hrajeme více s dohrávkou. A poslední týden by měly být krátké kombinace, servis, příjem, první topspin a hlavně zápasy,“ popisují Vrňák a Pytlík.

Trenér kadetek dodává: „Pro moje svěřenkyně je výhoda, že na společném soustředění si mohou zahrát s juniorkami. Vždy, když hrají s někým jiným, je to pro ně přínos. Trochu mě ale mrzí, že třeba všechna soustředění nejsou dohromady i s klukama, pak totiž může být trénink pestřejší. Když jsou hráči unavení, mohou si zahrát například mix a čtyřhry. Debly se v sezóně obecně příliš nesehrávají a pak, protože se jedná o jinou disciplínu, v nich chybí potřebné návyky a přemýšlení.

Juniorky mají těžké soupeřky, kadetky věří v přímý postup

Před rokem skončily na MEj nejlépe ze všech českých týmů juniorky, které si pátým místem zajistily účast na mistrovství světa. Zopakovat tento výsledek ale bude velmi těžké a trenér Vrňák si to dobře uvědomuje:Vzhledem k výsledkům družstva v této sezoně, kdy se nám na turnajích i kvůli těžkým skupinám (Rumunsko, dvakrát Japonsko, Čína) ani jednou nepodařilo postoupit, a zároveň vzhledem k losu, je pro nás reálné třetí místo. Samozřejmě chceme co nejvíc potrápit favorizované týmy z Ruska a Ázerbájdžánu. Právě Ázerbájdžán je velmi nepříjemný soupeř, jelikož má v sestavě čínské hráčky, o kterých je známo, že ve skutečnosti už věkem do juniorské kategorie nespadají. Osobně bych byl spokojený, kdybychom celkově skončili na 9. až 12. místě.

Trenér juniorek bude sázet především na Zdenu Blaškovou, evropskou trojku, a Gabrielu Štěpánovou. Čili dvě stolní tenistky, které na bekhendu řádí se sendvičem. „Obě sice mají sendvič, ale každá s ním hraje trochu jinak. Rozdíl mezi nimi je velký. A jsem si stoprocentně jistý, že v holčičí kategorii jsou dva sendviče v týmu výhodou. Samozřejmě proti Rusku nebo Rumunsku musíš k tomu sendviči přidat hru, která tě k vítězství dostane. Samotný potah nestačí. Ale pokud Zdena a Gábina udrží tři čtyři míčky na stole, je to pro ně obrovská výhoda,“ věří Vrňák.

Rovněž kadetkám přisoudil los do skupiny první nasazené Rusko. Dále změří síly s Bulharskem a Maďarskem. „Bulharky jsou velká neznámá, na turnaje moc nejezdí, a tudíž jsou na žebříčku nízko postavené. Ale určitě může kdokoliv překvapit. Maďarky spoléhají na jednu hráčku, ale s tou bychom si měli poradit. Je pro nás tedy reálné postoupit z druhého místa za favorizovaným Ruskem,“ zamýšlí se Pytlík.

Hlavní hvězdou jeho týmu bude Linda Záděrová, které patří na evropském žebříčku třináctá příčka a například v květnu na turnaji ve Španělsku získala tři cenné kovy. „Naděje vkládám především do čtyřhry Linda Záděrová, Hana Arapovičová, které letos na třech turnajích získaly medaile. Samozřejmě musíme pak zkoušet navíc deblový pár do družstev, kde musí hrát dvě Češky spolu. Pokud by Anča Klempererová více znepříjemňovala hru sendvičem, mohly by s Lindou utvořit silnou dvojici,“ přeje si Pytlík.

Mistrovství Evropy startuje v Kluži 15. července, česká výprava se do Rumunska přesune o dva dny dříve.

 

Mistrovství Evropy mládeže, Kluž

MEJ_2018_logo_1010x0

Juniorky

Kádr: Zdena BLAŠKOVÁ, Gabriela Štěpánová, Anna MATĚJOVSKÁ, Anežka ILČÍKOVÁ

Soupeřky v základní skupině: Rusko, Ázerbajdžán, Norsko

Umístění na MEj 2017: 5.

Kadetky

Kádr: Linda ZÁDĚROVÁ, Helena SOMMEROVÁ, Anna KLEMPEREROVÁ

Soupeřky v základní skupině: Rusko, Maďarsko, Bulharsko

Umístění na MEj 2017: 8.

 

Kompletní informace o MEj naleznete zde