Příští rok se bude o medaile bojovat v Budapešti

Ohlédnutí za evropským šampionátem v ruském Jekatěrinburgu

Čtyřiatřicáté mistrovství Evropy ve stolním tenisu je historií. Jeho dějištěm bylo čtvrté největší ruské Jekatěrinburg, ležící až na samé hranici Evropy s Asií. Z desetidenního šampionátu si nejvíce medailí podle očekávání odvezli reprezentanti Německa, kteří ale bez zraněného Tima Bolla nezískali zpět titul v soutěži mužských družstev. Ten překvapivě vybojovali Rakušané, pro které to bylo první zlato ze soutěže družstev v historii.

Nejúspěšnější hráčkou ME se stala Rumunka Elizabeta Samaraová. Šestadvacetiletá rumunská stolní tenistka přijela do Jekatěrinburgu ve skvělé formě. Získala tři medaile, tu nejcennější ve dvouhře žen. Mužský singl ovládl Němec Dimitrij Ovtcharov, jenž obhájil pozici nejlepšího Evropana z ME 2013 ve Schwechatu. Sedmadvacetiletý rodák z Ukrajiny je důstojným nástupcem legendárního Tima Bolla. Ovtcharov vyhrál tři poslední evropské akce – mistrovství Evropy v 2013 a 2015 i premiérové Evropské hry v Baku. Rád bude na šampionát v Jekatěrinburgu (tedy až na porážku od Tomáše Polanského v I. kole singlu) vzpomínat i Rakušan Stefan Fegerl, jenž vybojoval hned dvě zlaté medaile. Fegerl byl členem vítězného rakouského družstva a spolu s Portugalcem Monteirem pak vyhrál i čtyřhru mužů.

Gauzy a Ovtcharov IMG_2986

Současný král evropského stolního tenisu, Dimitrij Ovtcharovp přijímá gratulaci od S. Gauzyho

Medaile na evropském šampionátu ve stolním tenisu v Jekatěrinburgu získalo celkem čtrnáct zemí. Čeští stolní tenisté mezi nimi nebyli. Blízko k cennému kovu mělo družstvo žen a československá dvojice Hana Matelová – Barbora Balážová ve čtyřhře žen. V obou případech chyběl k medaili poslední krůček, jeden vyhraný zápas. V singlu se nejdále probojoval Lubomír Jančařík, kterému smolně utekl postup do čtvrtfinále. Pozitivem bylo i vystoupení sedmnáctiletého Tomáše Polanského, jenž při svém debutu na ME dospělých dosáhl několik pozoruhodných výsledků. V soutěži družstev oba české reprezentační kolektivy skončily v elitní desítce konečného pořadí, ženy obsadily sedmé místo, mužům patřila desátá příčka, která jim zajistila nasazení z prvního koše v kvalifikaci pro příští mistrovství Evropy.

družstvo žen ČR IMG_3183 o.k

Stolní tenistky České republiky, sedmý celek letošního ME v Jekatěrinburgu

Mistrovství Evropy ve stolním tenisu v Jekatěrinburgu

Přehled získaných medailí:

Německo 2 zlaté – 1 stříbrná – 1 bronzová; Rumunsko 1 – 1,5 – 0; Rakousko 1,5 – 1 – 0; Portugalsko 0.5 – 1 – 2; Turecko 0,5 – 0 – 0; Španělsko 0,5 – 0 – 0; Nizozemsko 0 – 1 – 0,5; Maďarsko 0 – 0,5 – 0; Rusko 0 – 0 – 3; Švédsko 0 – 0 – 2; Francie 0 – 0 – 1; Bělorusko 0 – 0 – 1; Ukrajina 0 – 0 – 1; Polsko 0 – 0 – 0,5.

Ptribuna a děti 1040435

Tribuny centrkurtu se zaplnily zejména při zápasech ruských reprezentantů

Rusové uspořádali jedenáctidenní šampionát velkoryse. Prostorné Mezinárodní veletržní centrum v Jekatěrinburgu poskytlo všem účastníkům důstojné prostředí. Škoda dvou maličkostí, které hráčům a hráčkám trochu komplikovaly život. Týkaly se vedlejší haly, kde klouzal taraflex a světelné podmínky na „vedlejších“ stolech byly dost odlišné od čtyřech stolů na hlavním centrkurtu. Ale jinak to bylo zcela jistě povedené mistrovství Evropy, které vejde do historie. Byl to totiž poslední evropský šampionát, který měl na programu soutěže družstev i soutěže jednotlivců (tedy pokud to ETTU zase časem nezmění…). Na příštím mistrovství Evropy, které se v roce 2016 uskuteční v Budapešti, se budou hrát pouze soutěže jednotlivců (včetně smíšené čtyřhry). O rok později přijde na řadu samostatné ME družstev, kterému bude předcházet již zmíněná kvalifikace. Tak uvidíme, jak dlouho tento nový systém oddělených šampionátů jednotlivců a družstev Evropě vydrží.

Malík a Vrabec IMG_1710

Na snímku v akci dvojice českých rozhodčích Jan Vrabec a Tomáš Malík

Zpravodajství z mistrovství Evropy ve  stolním tenisu v Jekatěrinburgu najdete zde: http://old.ping-pong.cz/category/mistrovstvi_evropy/