První den mistrovství moc překvapení nepřinesl

V sobotu 19. 5. 2007 začalo v Praze v basketbalové hale AC Sparta Praha, jenž patří k největším v ČR a v současnosti prochází postupnou rekonstrukcí, Mistrovství republiky dorostu.

Dvouhry dorostu se na rozdíl od mladšího žactva hrají od druhého stupně na čtyři vítězné sady. Soutěž dorostenců i dorostenek měla jasné favority.
U děvčat se předpokládal boj o titul mezi Anetou Kučerovou, Kristýnou Ondříškovou a Hanou Matelovou. Všechny tři hráčky patří do základu reprezentace a trénují v SCM Hodonín. Ondříšková suverénně zvítězila na KT, druhé dvě favoritky se ho nezúčastnily. Na KT velmi dobře zahrála Lenka Bednářová, Kateřina Bachurová a kadetka Petra Pintová. Ani jednu však mistrovství nezastihlo v optimální formě a se soutěží se rozloučily již v sobotu v prvním nebo druhém kole druhého stupně. Ve skupinách děvčat bylo asi největším překvapením vítězství Michaely Beranové s Lenkou Bednářovou.
Favoritů na medaili ve dvouhře dorostenců bylo hned pět – Michal Obešlo, František Plaček, Jakub Crha, Tomáš Tregler a Antonín Schwarzer. Stejně jako favoritky dvouhry juniorek i oni prošli skupinami vítězně. Na KT se mezi tuto pětku hráčů podařilo dostat Davidovi Mertovi. Divokou kartu KM dostali na toto mistrovství kadeti Lukáš Jandora, Ondřej Bajger, který se omluvil pro zranění a Vojtěch Štrof. Ten se stal pro někoho hned největším překvapením turnaje. Nejdříve postoupil jako první ze skupiny, když porazil devátého nasazeného Michala Zatřepálka a čtyřiadvacátého Lukáše Schoře. Štrof se probojoval až do osmičky nejlepších přes Michala Havla a o reprezentaci bojujícího Davida Mertu, 4.3. Výborného výsledku dosáhl i kadet Michal Lebeda, který se snad po několika nevydařených turnajích vrací do formy. V prvním zápase sice prohrál se sedmnáctým nasazeným Michalem Hájkem 2.3, ve druhém ale porazil třináctku Miroslava Štepku 3:2 a po vítězství 3:1 nad Kalinou se mohl radovat z postupu mezi 32 nejlepších, stejně jako Štepka. Hájek nepostoupil o set.

Stejně jako dvouhry se do čtvrtfinále dohrály čtyřhry. V děvčatech se nečekal postup dvojice Blanka Šimonovská, Jana Doskočilová, která vyřadila nasazené Hanu Zelcovou s Lenkou Bednářovou. U juniorů o medaile hrály všechny nasazené páry.
V sobotu večer byli již známi medailisté ve smíšené čtyřhře. Minimálně bronzovou medaili již měly zajištěnou páry Marek Obešlo s Kateřinou Bachurovou, Antonín Schwarzer s Kristýnou Ondříškovou, Michal Obešlo s Hanou Matelovou. Čtvrtým párem byli Milan Veselý s Karin Adámkovou, kteří porazili druhý nasazený pár Jakub Crha s Anetou Kučerovou.