První finále Superligy: krutá prohra El Niňa 1:6

V prvním finálovém střetnutí mezinárodní Superligy stolních tenistů prohrála v úterý večer 3. května SF SKK El Niňo Praha doma v herně Na Kotlářce s SVS Niederösterreich vysoko 1:6 a její naděje do odvety 5. května ve Schwechatu se pohybují v teoretické rovině. Přitom před utkáním panovalo velké očekávání, neboť obhájce trofeje a mnohonásobný vítěz této soutěže postrádal zraněného Wernera Schlagera (zánět nervu v zátylku) a El Niňo chtělo konečně zaútočit na prvenství.

V prvním finálovém střetnutí mezinárodní Superligy stolních tenistů prohrála v úterý večer 3. května SF SKK El Niňo Praha doma v herně Na Kotlářce s SVS Niederösterreich vysoko 1:6 a její naděje do odvety 5. května ve Schwechatu se pohybují v teoretické rovině. Přitom před utkáním panovalo velké očekávání, neboť obhájce trofeje a mnohonásobný vítěz této soutěže postrádal zraněného Wernera Schlagera (zánět nervu v zátylku) a El Niňo chtělo konečně zaútočit na prvenství.

Tento cíl domácích brzy vzal za své. Už úvodní čtyřhra posadila Rakušany na koně. Naše dvojice Prokopcov – Konečný sice vyhrála první set nad párem Daniel Habesohn – Stefan Fegerl, ale poté množila chyby, které si rovným dílem rozdělovali Prokopcov i Konečný. Pravda, případně proměněný setbol ve čtvrtém setu mohl utkání poslat do pátého dějství, ale hosté byli proti. Když pak Tomáš Tregler podlehl Habesohnovi, což se víceméně čekalo, a Konečný Fegerlovi, což naopak překvapilo, vedl Niederösterreich 3:0 a kráčel bezpečně za vítězstvím.

Lahůdku pro zaplněné hlediště sliboval souboj Prokopcova s Chen Weixing. A skutečně jsme byli svědky skvělého stolního tenisu. Tvrdého útoku českého reprezentanta a úporné obrany Chena s jeho typickým výpadovým útokem z forhendové strany. Už první set byl takřka nekonečný a vyhrál ho Dima 17:15. Další dva sety vyhrál Chen, ve čtvrté sadě opět exceloval Prokopcov drtivým forhendem. V pátém setu měl výborný nástup (4:0), soupeř sice snižoval, ale když mu náš stolní tenista utekl na 9:5, vypadalo to nadějně. Zvláště výměna s devátým bodem Prokopcova byla úžasná a Chen po ní vzteky hodil raketu do síťky. Následovala žlutá karta. Prokopcov držel stav, ujal se vedení 10:7, ale neproměnil ani jeden ze tří mečbolů. Ještě stačil vyrovnat na 11:11, další dva body však patřily 39letému Chenovi. To byl další hřebíček do domácí rakve. V následujících dvouhrách Konečný prohrál s Habesohnem a střídající Michal Obešlo (za Treglera) s Chenem. Na ukazateli skóre se objevilo hrozivých 0:6 a až Prokopcov v posledním zápase proti Fegerlovi zmírnil krutou prohru.

Dima Prokopcov: „S Chenem hraji vždycky vyrovnané zápasy, 3:2 pro mě nebo pro něj. Už se mně tady jednou tady, že jsem neproměnil dva mečboly. Je to loterie… Rozhodlo to, že jsme prohráli debla. To bylo důležité a když potom kluci prohrají první zápasy, tak ztratí sebedůvěru a už nehrají takový pingpong jako jindy.“
Tomáš Konečný: „Sestava nám vyšla. Místo aby to bylo 3:1 pro nás, tak jsme prohrávali 0:4. Já jsem měl porazil Fegerla, s Habesohnem je to už padesát na padesát… Prostě tak, jak jsme hráli dneska, je nemůžeme porazit. Když neuděláme body přes útočníky, tak těžko budeme bodovat přes Chena. I kdyby Dima Chena porazil, tak to nic neřešilo.“
Josef Plachý, trenér El Niňa: „Niederösterreich je silný tým, který vám nedá nic zadarmo a když navíc nevyužijete šance, setboly a mečboly, tak potom se zákonitě prohraje. Nemůžeme se na nic vymlouvat, prostě štěstí přeje lepším. Nebyli jsme schopni dotahovat koncovky, kdyby ano, tak to mohlo vypadat jinak. Jenže na kdyby se nehraje.“

SF SKK El Niňo Praha – SVS Niederösterreich 1:6. Konečný, Prokopcov – Habesohn, Fegerl 1:3 (10,-10,-6,-10), Tregler – D. Habesohn 1:3 (-9,-7,7,-6), Konečný – Fegerl 2:3 (4,-8,-9,13,-7), Prokopcov – Chen Weixing 2:3 (15,-7,-8,8,-11), Konečný – D. Habesohn 1:3 (-4,6,-9,-8), Obešlo – Chen Weixing 0:3 (-8,-4,-9), Prokopcov – Fegerl 3:2 (11,-10,-4,5,4)