Na juniorském WJC v Německu (5.1. – 8.1.2008) proběhla první oficiální kontrola lepení.
Odd Gustafsson jako expert ITTF představil testovací přístroj – je to v podstatě uzavíratelný kufřík na raketu a průhledným sklem, fungující na 4 tužkové baterie. Raketa se do tohoto kufříku uzavře, 1 min. trvá testování (měří se zplodiny) a po ukončení časového limitu je oznámen verdikt – „good“ nebo „no good“. Nevýhodou je, že pokud raketa testem neprojde, není jasné o kolik – jestli je určitá hranice překročena minimálně (a po krátkém provětráni na vzduchu by testem příště možná prošla) nebo je raketa absolutně nezpůsobilá ke hře dle nových pravidel.
V Německu docházelo k hodně kuriózním situacím a verdiktům, kterým jsme se často smáli, protože pro nás (hráče a trenéry) byly nepochopitelné. Diskuze s odborníky, kteří byli odpovědni za testování nám ale také pomohly více proniknout do celé problematiky a získali jsme cenné rady, jak zacházet s pingpongovým materiálem a jak připravit raketu, která splňuje pravidla. Důležité je zmínit, že se testuje celá raketa (s přilepenými potahy), protože jsme ale měli problémy najít vůbec raketu „způsobilou“ ke hraní, bylo nám povoleno testovat různé dřeva i potahy zvlášť.
ITTF testovala v Německu rakety jen při soutěži jednotlivců. Odpoledne 6.ledna 2008, kdy ještě probíhala soutěž družstev, bylo umožněno dobrovolné testovaní, tzn. že každý hráč mohl přijít s libovolným počtem raket a nechat si je otestovat. Tady se právě vyskytly ony už zmiňované „podivné“ výsledky:
Příklady:
-nové dřevo + nové potahy (natunningované a nalepené vodním lepidlem TIBHAR) – neprošlo
-staré dřevo + staré potahy (obě lepeno normálním lepidlem naposledy na MS juniorů v USA) – „good“
-prošla celá raketa,…když jsme daly testovat samostatné potahy a samostatné dřevo, tak třeba jedno z toho neprošlo…nebo také opačně – samostatné dřevo+samostatné potahy –vše OK, ale vše dohromady „no good“
– raketa prošla testováním 6.1.2008 odpoledne, ale úplně stejná neprošla testováním 7.1.2008
– holky úplně stejným způsobem připravovaly (tunningovaly) 3 potahy (vrstvy dávaly skoro na minutu přesně, přilepily vodním lepidlem, potahy lepily na nove dřevo) – 2 z těchto potahů prošly testem, jeden neprošel
– běžně se stávalo, že nová dřeva neprošla testem
DOPORUČENÍ:
- je nutné nechat „vyvětrat“ nové potahy!!!!!
Potahy samy o sobě obsahují škodlivé látky, které mohou ovlivnit výsledek testu. Potahy se musí vytáhnout z obalu a celé čtverce nechat 48-72 hodin ležet volně a pak teprve začít s lepením nebo tunningováním.
- není nutné kupovat nové dřevo!!!
Látky, které zůstaly v dřevu z předešlého lepení vyvětrají, je nutné dřevo nechat na vzduchu (bez potahů, jen samostatné dřevo). Jestli je dřevo způsobilé ke hře po vyvětrání je bohužel možno přesně zjistit jen provedením testu!
- není možné nadále používat potahy, které se dříve lepily normálním lepidlem a začít je např. tunningovat. Potahy musí byt nové (nezapomenout na větrání popsané v bodě 1)
- bylo nám řečeno, ze špatný výsledek testu mohou ovlivnit i škodlivé látky, které se drží v pouzdru na raketu
SHRNUTÍ:
Zdá se, že pokud hráči použijí nové potahy, které nechají vyvětrat, přilepí je vodním lepidlem nebo tunningovou technikou, dřevo mají buď nové nebo dostatečně provětrané, neměli by mít problém projít testováním.
Problémem jsou zbytkové zplodiny, které zůstávají např. ve starém dřevu nebo v pouzdru. Důkladné vyvětrání by mělo dostatečně pomoci.
Andrea Botková, trenérka