První ztráty ve dvouhrách

Česká reprezentace má za sebou první den soutěží jednotlivců na 47. MEJ v Budapešti. Mezi nejlepších 32 ve své kategorii postoupilo devět českých reprezentantů, osm bude startovat v soutěži útěchy. Z našich nasazených hráčů se s dvouhrou rozloučili junior Honza Urbánek a kadet Michal Obešlo.

Honza Urbánek trochu doplatil na své nasazení, protože se do hry dostal až večer a proti rozehranému soupeři se nemohl dostat do hry. Levoruký Rakušan Probst se proti němu snažil o oboustraně útočný ping-pong a Honza ho nedokázal udržet na uzdě. Problémy měl především se svou tradiční zbraní – kvalitním bekhendovým blokem. Přestože Honza bojoval až do konce, obratu v zápase se nedočkal.
Naprosto zbytečné se jeví vyřazení Michala Obešla. Přestože první dva sety s Ukrajincem Pysarem nehrál moc dobře, dokázal je oba v koncovce vyhrát. Po třetím setu se zdálo, že je na nejlepší cestě mezi nelepších 32. Bohužel však svého soupeře podcenil, nedohrál dobře rozehrané míče a postupně ztrácel náskok. Sedmý set už se Michalovi nedá upřít bojovnost, k němu však vůbec nemělo dojít.
Mezi nejlepší se neprobojoval ani František Plaček. Tím, že nenastupoval pravidelně v družstvech ztratil nasazení a musel již ve třetím kole bojovat s nasazeným levorukým Angličanem Knightem. Zápas byl oboustranně bojovný, zpočátku měl navrch český reprezentant (vedl 2:0), Dobře rozehraný třetí set Plaček nedotáhl a soupeř pak i vyrovnal na 2:2. Náš hráč měl problémy hlavně s příjmem servisu, po kterém většinou následoval soupeřův rychlý topspin nad stolem. Zápas gradoval v sedmém setu, se šťastným koncem pro Knighta.
Mezi vypadlé ve dvouhře se v juniorech dále zařadili Jarda Zlámal (prohrál ve druhém kole v sedmi setech s Portugalcem Pachecem) a Michal Kleprlík (těžký los na úvodní zápas – Francouz Lebesson – nezachytil nástupy do setů, většinu zápasu dotahoval), postoupili Jakub Kleprlík a Luboš Žiga. Kleprlík nastoupí proti Španělu Duranovi, kterého ještě v životě neporazil, Žiga hraje s Rakušanem čínského původu Fengem.
Z juniorek nepostoupily Miroslava Ságlová a Lucie Žmolíková, obě prohrály ve druhém kole shodně 1:4, Ságlová se Slovenkou Kmotorkovou, Žmolíková s Holanďankou Van Ulsen. Namále měla i Martina Smištíková, která porazila v sedmi setech nepříjemnou Slovinku Skabar, když jí za stavu 9:8 v rozhodujícím setu dala nechytatelné „prasátko“. Soupeřka to psychicky neunesla, odstřelila míček, dostala druhou žlutou kartu, což znamenalo bod pro Martinu a tím i vítězství. Katka Pěnkavová a Iveta Vacenovská postupujíc zatím bez problémů. Vyřazena je již jedna z favoritek – domácí hráčka čínského původu Li Bin nestačila na Rusku Savelievu, která nebyla v družstvu juniorek a byla zařazena pouze do soutěží jednotlivců. Blízko vyřazení byla i druhá nasazen Rumunka Necula, v koncovce rozhodujícího setu jí pomohly dvě „prasátka“ k poražení Chorvatky Vugrinec.
Z kadetů zůstávají ve hře Antonín Schwarzer a Tomáš Tregler, z kadetek si vybojovaly postup Kateřina Bachurová a po velkém boji Zdena Dyškantová. Své si uhrála Aneta Kučerová, na postup mezi nejlepší to nestačilo.