Radek Skála a František Onderka ve finále čtyřhry

Český pár kadetů vyřadil turnajové dvojky i nebezpečné Němce a popere se o zlato

Měli radost jako malí kluci. Jak by také ne, vždyť kadeti František Onderka s Radkem Skálou po čtvrtfinálovém vítězství na turnajovými dvojkami Owen Cathcart, Martin Friis věděli, že mají v kapse svoji první medaili na turnaji okruhu World Junior Circuit.

Poslední hrací den turnaje Czech Junior & Cadet Open v Hodoníně jediný český pár, který zůstal v deblových soutěžích, začal skvěle. Porazil Chorvaty Ivora Bana a Filipa Borovnjaka 3:0 a postoupil do čtvrtfinále. V něm se Češi postavili proti irsko-švédské dvojici a předvedli divákům, jak vypadá obrovská touha po vítězství. V koncovce vyhráli první a pak dramatický třetí set, vše nakonec vyvrcholilo v setu pátém, kde měli možná i pevnější nervy. „Neměli jsme co ztratit, soupeř byl favoritem, takže jsme nebyli nějak přehnaně nervózní,“ řekl po zápase Radek Skála. Jeho spoluhráč ho doplnil: „Věděli jsme sice, že hrajeme o medaili, ale jakmile jsme to začali prožívat, necítil jsem se vůbec nervózní. Byl to dobrý zápas.“

Kvalitativně ještě lepší předvedli Onderka se Skálou v semifinále, kde nastoupili proti německé dvojici Daniel Rinderer, Felix Wetzel. Začali lépe a vyhráli první set, jenže pak Němci naznačili, že se nevzdají snadno. Vyrovnali na 1:1 a ve třetím setu měli za stavu 10:8 dva setboly. „Tohle byl hodně důležitý moment zápasu, když se nám podařilo vyrovnat a pak set vyhrát. Ale stejně se to rozhodlo v pátém setu, kdy v koncovce Radek zahrál jeden skvělý balonek, pak i já a hlavně jsme nic nepokazili,“ hlásil nadšeným hlasem František Onderka. „Němci byli určitě těžší soupeř, ale chtěli jsme vyhrát. Hrálo se na prvním stole, říkali nám, že se na zápas mohou koukat lidi na internetu, tak jsme do toho dali všechno. Vyšlo to a bude skvělé zahrát si finále,“ dodal Radek Skála.

Pár kadetů byl jediným, kdo se z početného startovního pole českých hráčů a hráček dostal na turnaji do závěrečných kol. Ve dvouhrách bylo konečnou druhé kolo. V něm hrály tři kadetky a dva kadeti. Linda Záděrová byla jediná, kdo dokázala v hlavní soutěži kadetek vyhrát. Z těsného vítězství nad Norkou Katarinou Wetzelovou měla velkou radost, ovšem tu hned v zápětí vystřídal smutek po vyřazení Francouzkou Camille Lutzovou. „Prohrála jsem koncovku třetího setu, což bylo pro další průběh zápasu asi klíčové. Soupeřka pak měla psychickou výhodu, to se nakonec projevilo v pátém setu,“ přiznala česká reprezentantka. Se svým vystoupení na turnaji však i přesto byla spokojená. „Těsná prohra samozřejmě hodně zamrzí, ale myslím, že jsem v Hodoníně hrála dobře, bez větších chyb.“ Další české hráčky ve dvouhře neuspěly. Martina Nováková sice dokázala fantastickým způsobem otočit průběh prvního setu, kdy za stavu 0:9 začala stíhací jízdu a set vyhrála 12:10, nicméně pak už na svoji soupeřku nestačila. Helena Sommerová a Klára Witoszová měly v prvním kole volný los a prohrály až v kole druhém.

Ve dvouhře kadetů se do druhého kola podívali pouze Šimon Bělík a Tomáš Martinko. Oba však své zápasy prohráli. „Myslím, že soupeř nebyl lepší. Měl ale jednu klíčovou zbraň, a tou byl jeho servis. Špatně jsem přijímal, to bylo celé. Ve výměnách jsem se cítil jistější a byl jsem asi i lepší, ale do nich jsem se tolik nedostal. Nejsem příliš spokojen s tím, jak se mi na turnaji vedlo. Chtěl jsem se probojovat mezi osm nejlepších v singlu, což se nepovedlo. Ve čtyřhře i v družstvech to taky nebylo ono,“ hovořit trochu zklamaným hlasem Tomáš Martinko.

Podobně smutný byl i Šimon Bělík. I on cítil, že mohl na turnaji zanechat trochu významnější stopu. Sice si zahrál čtvrtfinále soutěže družstev, nicméně jeho prohra 0:3 s Francouzem Dorianem Zhengem ho doslova rozzlobila. „Když prohraju, nejsem nikdy se svým výkonem spokojený. Ale teď jsem na sebe naštvaný. Minimálně jeden set jsem měl s turnajovou trojkou vyhrát. Zkazil jsem však lehký míček, což mě stálo dílčí úspěch. Celkově si ale myslím, že jsem nehrál dobře, takže jsem opravdu zklamaný.“

Czech Junior & Cadet Open 2017, Hodonín

Výsledky českých hráčů v soutěžích jednotlivců

Dvouhra kadetů, 1. kolo: Bilal Hamache (Fr.) – Ondřej KVĚTOŇ 3:0 (10,2,3), Cornelius Martin (Něm.) – František ONDERKA 3:2 (8,3,-7,-7,7), Tomáš MARTINKO – John Oyebode (It.) 3:2 (8,-6,10,-9,10), Matteo Gualdi (It.) – Filip VYBÍRAL 3:1 (4,-10,10,7), Martin Friis (Šv.) – Jan MOKREJŠ 3:0 (9,2,7), Šimon BĚLÍK – Edward Wesshagen (Šv.) 3:0 (9,9,5), Hiroto Shinozuka (Jap.) – Radek SKÁLA 3:1 (7,10,-8,9), 2. kolo: Cornelius Martin (Něm.) – Tomáš MARTINKO 3:1 (7,5,-14,5), Dorian Zheng (Fr.) – Šimon BĚLÍK 3:0 (7,9,9).

Dvouhra kadetek, 1. kolo: Ulyana Alkhlouskaya (Běl.) – Martina NOVÁKOVÁ 3:1 (-10,3,9,8), Linda ZÁDĚROVÁ – Katarina Wetzelová (Nor.) 3:2 (-8,8,8,-9,6), 2. kolo: Camille Lutzová (Fr.) – Linda ZÁDĚROVÁ 3:2 (-3,5,11,-9,5), Lou Freteová (Fr.) – Klára WITOSZOVÁ 3:0 (5,8,8), Lea Paulinová (Slovin.) – Helena SOMMEROVÁ 3:0 (5,6,9).

Čtyřhra kadetů, 2. kolo: František ONDERKA, Radek SKÁLA – Ivor Ban, Filip Borovnjak (Chor.) 3:0 (7,0,7), čtvrtfinále: František ONDERKA, Radek SKÁLA – Owen Cathcart (Ir.), Martin Friis (Šv.) 3:2 (10,-7,14,-8,8), semifinále: František ONDERKA, Radek SKÁLA – Daniel Rinderer, Felix Wetzel (Něm.) 3:2 (8,-9,10,-8,9).