Radek Skála je po životním skalpu v Olomouci v singlu mezi šestnácti

Český reprezentant měl po výhře nad Bělorusem Khaninem obrovskou radost

Čtyři čeští stolní tenisté z pěti už v hlavní soutěži mužů na turnaji ITTF Czech International Open v Olomouci skončili. Nejtěžší los ze všech měl Tomáš Koldas, který narazil na prvního nasazeného Inda Sathiyana Gnanasekarana a podle papírových předpokladů mu podlehl 0:4. V zápase mu obrovský problém dělal zejména příjem, kterým ho nasazená jednička celého turnaje pořádně trápila.

Asijského soupeře měl také Šimon Bělík, který narazil na reprezentanta Saúdské Arábie Aliho Alkhadrawiho. Olympijský účastník, který v Tokiu prohrál s Lubomírem Jančaříkem, začal velmi dobře a okamžitě se dostal do vedení 2:0. Bělík poté dokázal třetí sadu vyhrát, ale v následujících dvou prohrál 9:11 a se soutěží jednotlivců se také rozloučil. Jednu sadu pro sebe dokázal ukořistit také Tomáš Martinko v duelu s Rusem Ismailovem, když srovnával na 1:1 na sety. Pak už se ale opět dařilo lépe zahraničnímu hráči, který opanoval následující tři sady.

Jediným nasazeným hráčem z české výpravy do této kategorie byl Jiří Martinko, který se utkal s Francouzem de Nodrestem. Všechno vypadalo velmi dobře až do stavu 2:0 na sety a 7:3. Pak se najednou všechno otočilo a francouzský hráč celý zápas vyhrál poměrem 4:2. Lahůdku na závěr si ale schoval Radek Skála. Ten měl proti sobě Aleksandra Khanina, jehož nejlepším žebříčkovým umístěním v kariéře bylo 84. místo. Skála začal dobře a dostal se do vedení 3:1 na sety, ale Khanin pak ze sebe setřásl nervozitu a stal se lepším hráčem. V sedmém setu Skála prohrával už 3:7, ale parádními údery se vrátil do hry a nakonec vyhrál 11:8! „Je to asi můj největší skalp v dosavadní kariéře a mám z toho obrovskou radost. Upřímně vlastně ani nevím, kolik jsem prohrával a jak jsem to otočil. Teď se musím dobře vyspat, zregenerovat, podívat se na video, ráno si dám snídani a půjdu na Levenka.“

Velké zklamání si zažila v semifinále dvouhry žen U21 Zdena Blašková. Ta narazila na několikanásobnou mládežnickou mistryni Evropy Mariiu Tailakovou, které se ale absolutně nezalekla. Nastoupila na ni ve velkém stylu a dostala se do vedení 2:0 na sety, ve čtvrtém setu ještě vedla 7:3, ale přesto zápas nedotáhla do vítězného konce. „Na svoji soupeřku jsem si před zápasem moc nevěřila, i když jsem s ní sehrála na mládežnických turnajích spoustu zápasů. Začala jsem dobře, ale zlom přišel ve třetím setu, kdy úplně změnila taktiku. Začala být pasivnější a nechala mě útočit, což se mi příliš nedařilo. Mrzí mě hlavně ten čtvrtý set, kde jsem nevyužila velkého vedení. V pátém jsem už trochu odešla psychicky,“ řekla krátce po utkání nadějná hráčka.

Ve čtyřhře žen se představily tři české páry. Karolína Mynářová s Gabrielou Štěpánovou nestačily na slovenskou dvojici Labošová, Kukuľková. První set přitom uhrály do vítězného konce poměrem 14:12 a i druhý byl hodně vyrovnaný. Pak se to ale zlomilo a Slovenky ukázaly, že jsou sehranější dvojicí a potvrdily papírové předpoklady.

Lépe se dařilo Kateřině Tomanovské se Zdenou Blaškovou. Obě dvě si vylepšily náladu po svých prohrách v singlech, když zdolaly 3:1 Bělorusky Trigolosovou a Baravokovou 3:1. „Výsledek je to moc pěkný. Zdenča dobře přijímala a mně se poměrně dařil servis. Hlavně jsme se oproti Maďarsku dost sehrály, protože tam nám to dohromady vůbec nešlo,“ měla radost z výhry Kateřina Tomanovská.

Do čtvrtfinále postoupily také Tamara Tomanová s Kristýnou Mikulcovou, když si vyšláply na Maďarky Nagyvaradiovou a Balintovou v utkání plném zvratů. Maďarská dvojice vedla už 2:1 a 8:2, Češky pro změnu 5:1 v pátém setu a rázem prohrávaly 5:7, ale dopadlo to dobře a česká dvojice vyhrála v rozhodujícím setu 12:10. „Když jsme prohrávaly 1:7, tak mi Krista (Kristýna Mikulcová) řekla, že to otočíme. Tak mě v duchu napadlo, že tomu ani ona sama nevěří a nám se pak povedla obrovská šňůra bodů a dopadlo to. V koncovce pátého setu to byla bitva a i když jsme to moc nečekaly, tak si zahrajeme o medaili,“ usmívala se po zápase Tamara Tomanová.

Posledními českými zástupci byli Tomáš Martinko se Šimonem Bělíkem ve čtyřhře, kteří narazili na pár z Indie. Chandra a Suravajjula nakonec byli lepší a zvítězili 3:1 na sety.

2021 ITTF Czech International Open, Olomouc

Výsledky českých hráčů a hráček

Dvouhra mužů

1. kolo:
Sathiyan Gnanasekaran (Ind.) – Tomáš KOLDAS 4:0 (4,2,6,5), Ali Alkhadrawi (Saúd. Arábie) – Šimon BĚLÍK 4:1 (8,1,-6,9,9), Tomáš MARTINKO – Sadi Ismailov (Rus.) 1:4 (-7,11,-7,-11,-9), Radek SKÁLA – Aleksandr Khanin (Běl.) 4:3 (6,-8,9,4,-6,-5,8), Jiří MARTINKO – Leo de Nodrest (Fra.) 2:4 (4,5,-8,-7,-2,-7)

Dvouhra žen U21

Semifinále: Mariia Tailaková (Rus.) – Zdena BLAŠKOVÁ 3:2 (-5,-7,8,9,6)

Čtyřhra žen:

Osmifinále: Ema Labošová, Tatiana Kukuľková (Sloven.) – Karolína MYNÁŘOVÁ, Gabriela ŠTĚPÁNOVÁ 3:1 (-12,8,6,5), Kateřina TOMANOVSKÁ, Zdena BLAŠKOVÁ – Daria Trigolosová, Katsiaryna Baravoková (Běl.) 3:1 (6,8,-6, 7), Kristýna MIKULCOVÁ, Tamara TOMANOVÁ – Mercedes Nagyvaradiová, Bernadett Balintová 3:2 (-9,7,-10,8,10)

Čtyřhra mužů:

Osmifinále: Jeet Chandra, Snehit Suravajjula – Tomáš MARTINKO, Šimon BĚLÍK 3:1 (4,7,-10,4)