Čeští muži mají v Lucemburku stále o co hrát. Kvalifikace na příští šampionát je složitá
Podobně jako předchozích evropských šampionátech, proběhl i v Lucemburku řádný kongres ETTU. Jedním z nejzávažnějších bodů, které schvaloval, byla změna systému mistrovství Evropy družstev. Od kvalifikace až po samotný šampionát.
Podle slov viceprezidenta ETTU Nikolase Endala bylo snahou vytvořit model, který by byl atraktivní pro sponzory, média a v konečném důsledku i pro diváky. Tou nejzásadnější změnou je, že v roce 2019 bude na mistrovství Evropy družstev (místo konání zatím nebylo určeno) startoval čtyřiadvacet družstev mužů a stejný počet žen. „Šampionát jako takový by měl být atraktivnější, bude menší počet účastníků a přibude více kvalitních utkání,“ věří Nikolas Endal.
Kvalifikace na toto mistrovství bude dvoustupňová a významnou roli v ní budou hrát výsledky právě probíhajícího šampionátu v Lucemburku. Jisté místo na příštím mistrovství totiž budou mít pouze mistři Evropy a pak družstva pořadatelské země. Ostatní budou od začátku roku 2018 bojovat o zbylých dvaadvacet míst. „Podle pořadí na probíhajícím mistrovství bude první fáze kvalifikace rozdělena na dvě výkonnostní skupiny. V té lepší bude vylosováno šest skupin po třech účastnících, kteří mezi sebou změří síly systémem utkání doma-venku. Nejlepší dva týmy postoupí na šampionát, třetí pak čeká druhý stupeň kvalifikace, do nějž zasáhnou nejlepší celky výkonnostně slabší skupiny,“ pokusil se nastínit celý systém.
V praxi to ovšem znamená, že české družstvo žen, které nemůže v Lucemburku skončit hůř, než šestnácté, má místo v první fázi kvalifikace ve výkonnostně lepší skupině jisté. Muži pro podobnou jistotu potřebují obsadit ideálně 19. příčku, aby nemuseli absolvovat první fázi kvalifikace ve výkonnostně nižší kategorii a pak v případě úspěchu bojovat ve druhém stupni. „Teď to vypadá možná trochu složitě, ale jakmile se celá soutěž vylosuje, bude to celkem jasné a přehledné,“ dodal Nikolas Endal.