René Tauš vítězem Czech Para Open

Liberecký vozíčkář porazil ve finále Argentince Eliase Romera

Celkem osm cenných kovů vybojovali čeští hráči a hráčky ve dvouhrách na letošním turnaji hendikepovaných stolních tenistů Czech Para Open v Ostravě. Z vítězství se však radoval pouze jediný z nich. Zkušený René Tauš ve finále porazil Argentince Eliase Romera 3:0.

Liberecký vozíčkář v kategorii SM5 sice v úvodu turnaje prohrál v základní skupině, pak ale vybojoval v pětisetové bitvě s Brazilcem Segattem postup do finále, kde si bez ztráty setu došel pro titul. „Byl to pro mne jeden z posledních turnajů v kariéře. Do zahraničí už vůbec nejezdím a před turnajem v Ostravě jsem toho ani moc nenatrénoval. Ale z vítězství mám samozřejmě velkou radost. Nevstoupil jsem do turnaje vůbec dobře, prohra s Argentincem v základní skupině byla důsledkem mojí špatné hry. Dělal jsem spoustu zbytečných chyb. Můj finálový soupeř byl pro mne herně mnohem příjemnější, stačilo si průběh zápasu pohlídat,“ řekl po turnaji český hráč.

Na rozdíl od Tauše se v dalších finálových zápasech českým reprezentantům už tolik nevedlo. Bronzový medailista z paralymipády v Riu Jiří Suchánek, stejně jako další dva účastníci loňských her v Brazílii Daniel Horut a Ivan Karabec se museli spokojit se stříbrem. „Chtěl jsem turnaj vyhrát, ale musím uznat kvalitu svého finálového soupeře. Byl tentokrát lepší,“ konstatoval Ivan Karabec. „Byl tvrdší a přesnější v úderech a já jsem bohužel nevyužil vedení 6:2 v prvním setu. Tím jsem ještě posílil i jeho sebevědomí. Nedá se nic dělat, druhé místo je taky hezké. Doufám, že se mi něco podobného povede i na mistrovství Evropy ve slovinském Lašku, které začíná už za dva týdny. Budu tam čtvrtý nasazený ve dvouhře, tak bych rád obhájil předloňskou bronzovou medaili,“ dodal Karabec.

Bronzové medaile na turnaji vybojovali v kategorii MS2 Martin Zvolánek, MS9 David Pulpán. Mezi ženami se na medailové pozice probojovaly pouze hráčky v kategorii SF11, stříbrná byla Marcela Červeňáková a bronzová Květa Tevláková.

Ostravský turnaj Czech Para Open pokračuje soutěžemi družstev a vyvrcholí v soboru 9. září.

Czech Para Open 2017, Ostrava

Finálové výsledky

Muži, klasifikace 1: Robert Davies (Angl.) – Andre Major (Maď.) 3:1 (-10,13,7,6), klasifikace 2: Rafal Czuper (Pol.) – Jiří SUCHÁNEK 3:0 (9,5,9), klasifikace 3: Welder Knaf (Braz.) – Shinichi Yoshida (Jap.) 3:0 (5,8,6), klasifikace 4: Peter Mihálik (Sloven.) – Krzystof Zylka (Pol.) 3:1 (8,7,-10,10), klasifikace 5: René TAUŠ – Elias Romero (Arg.) 3:0 (6,4,7), klasifikace 6: Pavao Jozič (Chor.) – Matias Pino Lorca (Chile) 3:0 (7,7,4), klasifikace 7: Michail Popov (Ukr.) – Daniel HORUT 3:2 (9,-9,-13,6,7), klasifikace 8: Andras Csonka (Maď.) – Piotr Grudzien (POl.) 3:2 (-9,11,-9,6,10), klasifikace 9: Pawel Jablonski (POl.) – Barnabas Retter (Maď.) 3:0 (6,8,6), klasifikace 10: Igor Misztal (Pol.) – Ivan KARABEC 3:1 (10,9,-6,8), klasifikace 11: 1. Damian Fira, 2. Marek Chybinski (oba Pol.).

Ženy klasifikace 1-2: 1. Giada Rossiová (It.), 2. Dorota Buclawová (Pol.), klasifikace 3: 1. Andela Muziničová, 2. Helena Dretarová (obě Chor.), klasifikace 4-5: Andrea Dolinarová (Slovin.) – Helke Kohlerová (Rak.) 3:1 (7,,-6,12), klasifikace 6-7: 1. Giselle Munozová (Arg.), 2. Katarzyna Marszalová (POl.), klasifikace 9-10: Karmit Dorová (Izrael) – Karolina Peková (Pol.) 3:2 (-4,10,5,-9,11), klasifikace 11: 1. Andrea Mateová (Maď.), 2. Marcela ČERVEŇÁKOVÁ.