K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Česká reprezentace má svého sportovního manažera


"Chtěl bych zlepšit celkovou atmosféru ve stolním tenise," říká Petr Nedoma

Reprezentace je výkladní skříní každého sportovního odvětví. Stolní tenis není výjimkou. “Reprezentační úsek“, který obnáší nesmírně širokou oblast činnosti, teď dostává nový impuls a řád. Rozmanitost soutěží ve stolním tenisu, jakož i samotná příprava všech reprezentantů a jejich starty na významných mezinárodních akcích si to vyžádaly. I proto byla od 1. září nově zřízena pozice sportovního manažera české reprezentace ve stolním tenisu, kterou zastává Petr Nedoma.

Zkušený trenér, manažér, předseda Komise vrcholového sportu ČAST teď má v podstatě pod palcem celý reprezentační úsek. Co to všechno obnáší? Na to nám odpoví krátký rozhovor s Petrem Nedomou.

Co všechno je v náplni práce sportovního manažera reprezentace, jímž jste se stal?

„Předně je to řízení a plánování všech reprezentačních kategorií, organizace jejich zahraničních turnajů, včetně mistrovství Evropy, mistrovství světa a MEJ. Organizaci u mládeže má více na starosti Andrea Botková. Kromě toho připravuji návrhy rozpočtu jednotlivých složek reprezentace a následně kontroluji jejich plnění. Další oblastí mé činnosti jsou podpora a oponentura reprezentačních trenérů, kontrola jejich činnosti a konzultace tréninkových procesů. Hodně se chci zaměřit na spolupráci s oddílovými trenéry, nabídku workshopů pro trenéry a společně s předsedkyní TMK Martou Novotnou jsme garanty konceptu trenér „ČAST“. Dále mám v gesci výběrová řízení na nové trenéry, včetně vytipování potencionálních kandidátů, trenérů pro reprezentaci. V neposlední řadě konzultace s trenéry a sledování hráčů na vrcholných akcích. Chtěl bych zlepšit celkovou atmosféru ve stolním tenise, především trenéři by měli více spolupracovat. V minulém týdnu jsme k tomu udělali první krok. Připravili jsme veřejný seminář s hodnocením MEJ v Bratislavě, na který jsme do Olomouce pozvali všechny trenéry účastníků letošního MEJ a další zájemce o diskuzi s reprezentačními trenéry mládeže.“

První akci v nové pozici již máte za sebou. Byl jí turnaj Polish Open ve Varšavě. Jaké máte z této významné mezinárodní akce, na které statovala početná skupinka českých reprezentantů, poznatky?

„Když srovnám turnaje ve Varšavě a u nás v Olomouci, tak musím vyzvednout úroveň našeho Czech Open. V Polsku byla organizace a úroveň služeb velmi slabá, v hale nešel internet a strava se konzumovala v hale příbory s umělé hmoty. Tréninkové podmínky byly doslova katastrofální, v chodbě vedle hlavního vchodu 2 stoly a další 4 stoly „nacpané“ v malém sále. Využil jsem příležitosti mluvit s hráči i trenéry, otevřeně jsem s nimi hovořil o problémech a konzultovat společné postupy ve výchově a sportovním tréninku mladých hráčů. Sledoval jsem především naše mladé hráče a hráčky reprezentanty, jak si vedou v zahraniční konkurenci a jaký je vývoj jejich hry proti různým herním stylům a úrovním. Diskutoval jsem se zahraničními trenéry jejich zkušenosti z tréninku a možnosti společných VT.  Nejde úplně o nové poznatky, spíše o rozpoznání kde máme v tréninku rezervy a co zlepšit.“

Hodně diskusí je vždy kolem nominací na velké mezinárodní akce, zejména na ME a MS. Jak chcete tuto problematiku řešit, aby kolem toho nebyl zbytečný rozruch a vše proběhlo dle objektivních kritérií…

„V současné době jsme na první schůzce KVS již stanovili kritéria na vrcholné akce pro první polovinu roku 2016 – olympijskou kvalifikaci a MS družstev. Podrobnosti jsou v zápise KVS z 12. října 2015 ve Vyškově. Na jednu stranu veřejnost hlásá, že trenéři jsou zodpovědní za výkony družstva v případě úspěchu či neúspěchu. Na stranu druhou jsou jejich nominační rozhodnutí často podrobena nepřiměřené kritice. S trenéry jsme se domluvili, že budeme častěji v kontaktu a podrobněji konzultovat výsledky. Trenéři mají naši důvěru a nominace by neměla být výsledkem jednoho jednání a porovnání výsledků, mělo by se jednat o koncepční práci celého týmu. Každá kategorií má svá specifika a proto nelze muže, ženy ani mládež porovnávat podle stejného klíče. Uvažujeme i o možnosti hrát nominační turnaje pro vrcholné akce ITTF a ETTU.“

Reprezentanti mají v průběhu sezóny povinnosti ve svých klubech. Většina z nich hraje v zahraničí. Jak budete sledovat jejich výkonnost?

„Již v minulosti probíhali VT reprezentace v klubech, kde naši reprezentanti trénují. Máme hráče v zahraničních tréninkových skupinách ve Schwechatu (AUT), v Linci (AUT) a v Düsseldorfu (GER). V rámci zahraničních turnajů dochází ke konzultacím a diskuzím s trenéry, kteří mají na starosti naše hráče v těchto tréninkových skupinách. Další variantou jsou již vzpomínané VT v těchto lokalitách. Reprezentační trenéři připravují plány startů členům reprezentačních kádrů a měli by mít i přehled o jejich tréninkovém procesu. Co se týče hráčů z české extraligy, chceme zlepšit provázanost informovanosti o přípravě hráčů v klubu s návazností na reprezentaci.“

Kromě sportovního manažera reprezentace jste předsedou Komise vrcholového sportu a zároveň i trenérem předního českého extraligového celku MSK Gumotex Břeclav. Dá se to všechno smysluplně skloubit?

„Poslední dva roky jsem sbíral zkušenosti s vedením vrcholového sportu a z důvodu velké pracovní vytíženosti sledoval dění v českém stolním tenise s trochu s povzdálí a výrazně do něj nezasahoval. Vyhodnotil jsem celou situaci a navrhnul VV ČAST novou koncepci KVS. Mám v plánu se více věnovat zlepšení tréninkových procesů a předat dalším trenérům tréninkové zkušenosti ze zahraničí. Funkce manažera reprezentace a KVS jsou vzájemně propojeny a umožňují více pravomocí v rámci celé organizační složky reprezentace. V klubu MSK Břeclav trénuji již 7 let a po neplánovaném návratu z Německa v roce 2006 (po autonehodě) mi nabídnul perspektivní spolupráci. Klub mi přirostl k srdci a já si lépe udržuji přehled o všech českých hráčkách a jejich výkonnosti. Vycházíme si termínově vzájemně vstříc. V neposlední řadě mám pochopení a podporu celé rodiny.“

Které další akce českou reprezentaci v nejbližší době čekají?

„Tento týden probíhá poslední turnaj dospělých ITTF s naší účastí v roce 2015 ve Švédsku. Vzhledem k mimořádné předolympijské situaci jsme podpořili vybrané reprezentanty v účasti na severu Evropy. V roce 2016 nás čekají turnaje ITTF World Tour v Maďarsku a Německu, poté MS družstev v Kuala Lumpuru v Malajsii a podle bodové situace ve World Ranking možná i turnaje na dálném východě. V dubnu se v Istanbulu uskuteční náročný kvalifikační turnaj na OH. Současný postupový kvalifikační systém na OH počítá pouze s jedním turnajem v rámci Evropy, není již další možnost opravy ve světové kvalifikaci o poslední volná místa, jak tomu bylo v minulosti.“

Rok 2016 je bohatý na významné akce. Kromě MS družstev, ME jednotlivců se uskuteční olympiáda. Co je pro vás prioritou?

„Olympijské hry jsou jednou za čtyři roky, všichni sportovci i trenéři se k účasti na OH upínají a pevně doufají v účast jejich svěřenců. Jinak tomu není ani ve stolním tenise. Prioritou je podpořit vybrané reprezentanty a vytvořit maximální podmínky pro kvalifikování našich hráčů na OH. Důležitým turnajem bude i MS družstev, kde hráči mohou bodově podpořit své umístění na světovém žebříčku a zajistit si přímou účast na olympijském turnaji. Na kvalifikační olympijský turnaj pošleme maximální počet tří hráčů v obou kategoriích dle předem stanoveného nominačního klíče. Podrobnosti v zápise KVS.“