K zajištění relevantního obsahu reklamních polí a analýzy návštěvnosti používáme soubory cookies. Další informace
JOOLA

Restart mezinárodní sezony se blíží, nebude však jednoduchý


Kalendář ITTF na příští rok je prozatím velmi obecný

Na webových stránkách Mezinárodní asociace stolního tenisu už několik dnů svítí do světa heslo RESTART. Snahou vedení asociace je dát všem fanouškům najevo, že se blíží doba, kdy se budou hráči a hráčky opět potkávat na mezinárodních turnajích.

Jednoduché to ale samozřejmě nebude. Paradoxně první opravdu mezinárodní akcí (ovšem „pouze“ kontinentálního významu) od konce března tohoto roku je juniorský TOP 10 v Berlíně, který začne v pátek 9. října. V Evropě by pak na přelomu listopadu a prosince měli změřit síly nejlepší mladí hráči a hráčky světa na světovém šampionátu v portugalském Guimarãesi. To je pro Evropu v letošním roce z pohledu dospělých prozatím vše.

Z pohledu ITTF se pod heslem RESTART skrývají tři turnaje, plánované na listopad 2020 v Číně. Jde o Světový pohár žen (8. – 10. listopadu), Světový pohár mužů (13. – 15. listopadu) a ITTF Finals (19. – 22. listopadu). Čtvrtým bude exhibice pozvaných šestnácti hráčů a stejného počtu hráček, která by odstartovala zcela nový podnik nazvaný WTT (World Table Tennis). Právě pod jeho hlavičkou by se měly v příštím roce hrát největší světové turnaje.

Co se Světového poháru mužů a žen týče, uskuteční se v čínském městě Weihai. Postupový klíč do jedenadvacetičlenného startovního pole byl stejný, jako v minulých letech. Například z Evropy se na turnaj kvalifikovali ti nejlepší z letošního turnaje TOP 16 v Montreux. V soutěži žen konkrétně Němka Petrissa Soljaová, Nizozemka Britt Eerlandová, Rakušanka Sofia Polcanová a Ukrajinka Margaryta Pesotská. Divokou kartu organizátorů obdržela Rumunka Bernadette Szocsová a po sérii odhlášení bude z pozice náhradnice startovat další Němka Han Ying. I v soutěži mužů došlo k několika změnám, když se například odhlásil vítěz turnaje TOP 16 Němec Timo Boll. Z Evropy se podle poslední aktualizace startovní listiny na akci představí Slovinec Darko Jorgič, Rakušan Robert Gardos, Chorvat Tomislav Pucar, Němec Dimitrij Ovtcharov, který dostal divokou kartu, a také tři náhradníci: Švéd Mattias Falck, Angličan Liam Pitchford a Němec Patrick Franziska. Jak je patrné, žádný z českých hráčů ani hráček si místo na tomto prestižním podniku nevybojoval.

Podobné je to ostatně i v případě turnaje ITTF Finals v čínském Zhengzhou, kde se letos budou hrát pouze soutěže ve dvouhře. Mezi šestnáct pozvaných se český zástupce nedostal, z Evropy se představí pouze čtyři muži a dvě ženy.

Kdy se tedy mohou těšit čeští reprezentanti na mezinárodní akce? Kalendář ITTF na rok 2021 je poměrně hodně obecný a konkrétní termíny (ne vždy ovšem s místem určení) nabízí jen do plánovaného termínu olympijských her v Tokiu. Na začátku února by se měly konat kontinentální poháry. V Evropě tedy turnaj TOP 16, na němž by měla hrát i Hana Matelová (na evropském žebříčku aktuálně 15.). Pak přijde na řadu evropská olympijská kvalifikace jednotlivců. Na konci února je naplánováno odložené MS družstev v korejském Busanu.

Po něm přijdou na řadu tři bloky turnajů pod hlavičkou WTT. Kvůli snížení náročnosti cestování mezi kontinenty se zdá návrh na tři „bubliny“ jako logický. V březnu jsou naplánovány tři turnaje na Středním východě, v dubnu a květnu pět podniků v Číně a na přelomu května a června čtyři v Evropě. Pak bude těsně před prázdninami prostor pro konání odložených kontinentálních šampionátů z roku 2020.

V jakém rozsahu se plány ITTF zrealizují, to je těžké v tuto chvíli odhadnout. Klíčové slovo budou mít hygienici a situace světové pandemie koronaviru. Už nyní je však jisté, že seriál mezinárodních mistrovství, jak jsme ho znali ještě v minulém roce, vzal za své. Přinejmenším ještě v příštím roce budou i ti nejlepší čeští hráči a hráčky opět hodně často měnit plány a doufat, že se na některý z turnajů kvalifikují.